Montaż lustra i jego oświetlenie

Duża łazienka w domu. Szafka z umywalką marki Koło serii Traffic, miska WC i bidet marki Koło serii Traffic

Lustra łazienkowe to jedne z najważniejszych elementów wyposażenia i aranżacji tego wnętrza. Dobrze dobrane lustro do łazienki będzie nie tylko funkcjonalne, ale potrafi odmienić charakter niemal każdego pomieszczenia. Aby jednak spełniało swoją rolę, warto wiedzieć, jak zamontować lustro na ścianie i jak umiejętnie połączyć je z odpowiednim oświetleniem.

Jakie lustro do łazienki? Małe czy duże? Kwadratowe, owalne czy prostokątne? A może płytki lustrzane lub lustro stojące? Z ozdobną ramą w stylu glamour czy minimalistyczne bez zdobień? Sam wybór lustra jest nie lada wyzwaniem.

Już na etapie dopasowania lustra do stylu i klimatu pomieszczenia warto rozważyć też sposób, w jaki należy je zamontować. Bo jeśli lustro ma być klejone do ściany między płytkami, to należy zaplanować odpowiednią wnękę już na poziomie układania glazury. Jeśli zaś projekt uwzględnia lustro łazienkowe z oświetleniem, warto wcześniej tak zaplanować i poprowadzić instalację elektryczną, by móc bez problemu zamontować włączniki.


Metody montowania luster

Mocowanie lustra w łazience można przeprowadzić na kilka sposobów. Wybór odpowiedniej metody zależy przede wszystkim od jego wymiarów, wagi i miejsca, w którym ma być powieszone. Mniejsze lustro z łatwością można przykleić do ściany lub płytek klejem lub taśmą montażową. Z kolei większe wymaga wywiercenia otworów i przykręcenia.

Klejenie lustra:

Szybka i dosyć prosta metoda montażu lustra – nie wymaga dodatkowych narzędzi ani specjalnych umiejętności. Sprawdza się jednak wyłącznie w przypadku luster o stosunkowo małych rozmiarach i niższej wadze.

Czym przykleić lustro do ściany? Do wyboru jest szybki w aplikacji i wygodny klej montażowy lub taśma dwustronna, najlepiej taka o wysokiej wytrzymałości.

W sklepach z akcesoriami budowlanymi dostępne są specjalne taśmy klejące z dodatkiem kleju akrylowego dedykowane do montażu lustra. Warto z nich skorzystać, by mieć pewność, że z upływem czasu tafla nie będzie się przesuwać ani odklejać. 

Szara łazienka w domu jednorodzinnym wyposażona w dwie szafki podumywalkowe z umywalkami marki Koło z serii Twins oraz wysoka szafka wisząca w koloże lawa mart.

Przykręcanie lustra

To metoda odpowiednia do montażu lustra na ścianie o znacznych rozmiarach i sporej wadze. Klej lub taśma mogą nie utrzymać jego ciężaru, dlatego zaleca się jego przykręcenie do ściany. Choć to metoda zdecydowanie bardziej czasochłonna i wymagająca pewnych umiejętności, z łatwością można ją stosować w domu. Podczas montażu lustra wystarczy jedynie pamiętać o kilku zasadach związanych z przygotowaniem powierzchni i samą instalacją lustra.

 

Płytki lustrzane

W minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach płytki lustrzane wykorzystuje się jako element dekoracji. Pełnią podwójną funkcję: z jednej strony stanowią funkcjonalne pokrycie ściany, a z drugiej – są ważną częścią aranżacji.

Wyłożenie całej lub części ściany płytkami lustrzanymi, szczególnie w małych łazienkach, potrafi optycznie bardzo ją powiększyć, stworzyć wrażenie głębi i przestrzeni. Układa się je jak „zwykłe” płytki, należy jedynie zwrócić uwagę na zminimalizowanie szerokości fug. To rozwiązanie wygodne i praktyczne, ale ma jedną wadę. Przy uszkodzeniu płytki lustrzanej wymiana jest dosyć problematyczna, wymaga skucia i wstawienia nowej.

Alternatywą dla montażu lustra na ścianie jest wybór lustra stojącego. Ta opcja świetnie się sprawdza szczególnie w dużych łazienkach, gdzie duże lustro z łatwością obejmuje całą sylwetkę. W małych łazienkach można wykorzystać małe toaletkowe lustra do makijażu lub szafki z lustrzaną taflą zamiast frontów.

Przygotowanie powierzchni

Gdzie powiesić lustro? 

Najczęściej wiesza się je nad umywalką, nad blatem czy między szafkami łazienkowymi. Jest niezbędne przy codziennych zabiegach higienicznych, przy makijażu czy podczas ubierania się. Dlatego jego lokalizacja jest kluczowa dla jego funkcjonalności. 
Ważne, aby już na etapie projektu dokładnie przemyśleć wielkość lustra i to, na jakiej wysokości będzie powieszone. Jeśli lustro ma być wklejone między płytki, pozwala to oszacować wielkość wnęki. A przy lustrach wiszących pomoże zaplanować uchwyty i rozkład instalacji elektrycznej. Warto zatem zacząć od zaznaczenia miejsca na lustro.


Jak zamontować lustro? 

Niezależnie od zalecanej metody, należy najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Przy montażu lustra w płytkach podłoże powinno być stabilne, gładkie i bez uszkodzeń. Należy usunąć wszelkie nierówności: grudki tynku, nierówności gipsu czy łuszczącą się farbę. 
Aby lustro było stabilne i nie odklejało się, przed nałożeniem kleju powierzchnię warto odpylić, osuszyć i dokładnie oczyścić. Ważne, szczególnie w przypadku lustra klejonego na płytki, by powierzchnia była czysta i dokładnie odtłuszczona.

Jakie narzędzia są potrzebne do montażu lustra?

Montaż lustra w domu jest prosty. Wystarczy miarka, poziomica, ołówek stolarski do zaznaczania, taśma maskująca (lub malarska), klej lub taśma do klejenia mniejszych luster lub wiertarka (lub wiertarko-wkrętarka) do przykręcenia większego lustra.
 

Klejenie lustra do ściany

To najłatwiejsza metoda i najmniej narażająca lustro na uszkodzenie. Najprościej jest wkleić lustro do wnęki między płytkami. Wystarczy jedynie pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej przestrzeni podczas układania glazury. To obecnie prawdopodobnie najpopularniejsza metoda montażu lustra. Jest estetyczna, funkcjonalna i pozwala na uzyskanie równej powierzchni, idealnie połączonej ze ścianą.
Nieco trudniej jest przyklejać taflę lustra na już położone płytki, wymaga to bowiem wypoziomowania oraz takiego dopasowania ilości kleju, by uniknąć odklejania i zsuwania się lustra. W tym wypadku pojawia się także ryzyko wyciekania kleju po bokach lustra przy nadmiernej aplikacji kleju. 
 

Czym przykleić lustro do ściany? 

Najlepiej do tego nadaje się klej montażowy. Warto jednak zwrócić uwagę, czy jest on odporny na wilgoć i jaką ma wytrzymałość. Do klejenia luster polecane są trzy rodzaje klejów: rozpuszczalnikowe, oparte na naturalnym silikonie i hybrydowe.


  • Kleje rozpuszczalnikowe – to najtańsza i często wykorzystywana opcja. Szybko działają, mają niską cenę, jednak nie są najlepszą opcją. Mogą powodować przebarwianie się luster. Z tego powodu część producentów nie dopuszcza ich stosowania podczas montażu swoich luster.
  • Kleje oparte na naturalnym silikonie – są neutralne chemicznie, świetnie sprawdzają się przy klejeniu luster i innych materiałów szklanych i ceramicznych. Działają wolniej niż kleje rozpuszczalnikowe i mają wyższą cenę, jednak to zdecydowanie lepszy wybór do montażu lustra. 
  • Kleje hybrydowe – do mocowania każdego rodzaju luster na każdym podłożu. To zdecydowanie najlepsza opcja. W stosunku do pozostałych mają wyższą cenę, jednak warto zapłacić ją za neutralny chemicznie skład pozbawiony rozpuszczalników i jakość klejenia. Świetnie sprawdzają się także do spoinowania.

Jak przykleić lustro do ściany? 

Klej do montażu lustra nanosi się pionowymi, równoległymi pasmami co 5-7 cm. Alternatywnie można nakładać punkty o średnicy około 2-2,5 cm co 8-10 cm. Warto dodać dodatkowe pasmo kleju kilka centymetrów od krawędzi lustra. Aby wyrównać warstwę kleju na lustrze, można użyć pacy zębatej. 
Miejsce do przyklejenia lustra warto wcześniej przygotować, bo od nałożenia kleju na lustro zostaje jedynie kilka minut do momentu, kiedy on zacznie schnąć i wiązać się z podłożem. A to znacznie ogranicza czas na wszelkie poprawki. 
Zaleca się, aby podczas klejenia lustra do ściany zostawić szczelinę wentylacyjną na około 1-2 mm. Po pewnym czasie, jeśli zajdzie taka potrzeba, można wypełnić ją spoiną lub transparentnym silikonem. 
 

Przykręcenie lustra

To zdecydowanie trudniejsza i bardziej pracochłonna metoda niż klejenie, jednak polecana dla luster o dużych wymiarach i wadze. Niesie ze sobą ryzyko pęknięcia lustra, a między nim a ścianą zostaje zwykle kilkumilimetrowa przestrzeń.

 

Na początek należy wyznaczyć punkty do wiercenia i upewnić się, czy w tych miejscach nie przebiegają przewody elektryczne lub rury. Estetyczne powieszenie lustra wymaga też precyzji w pomiarach i w przykręcaniu. Wiercenie w delikatnych materiałach (np. w płytkach łazienkowych) wymaga przygotowania. Największą trudnością jest wywiercenie otworów bez uszkodzenia płytek na ścianie. 
Zaznaczone punkty należy pokryć taśmą maskującą, co zmniejsza ryzyko ześlizgnięcia się wiertła podczas wiercenia, a co za tym idzie – także zniszczenia lub pęknięcia płytki. Do montażu wystarczy wiertarka bez trybu udarowego. 

 

Wiercić należy delikatnie, stopniowo powiększając głębokość otworu do momentu, aż możliwe będzie schowanie całego kołka rozporowego w ścianie. Po powieszeniu lustra należy stopniowo i z wyczuciem przykręcać śruby, aby nie doszło do jego pęknięcia.
 
 

 Szafki z lustrem do łazienki

Alternatywą lub uzupełnieniem dla luster przymocowanych do ściany są szafki łazienkowe z lustrzanymi frontami. Popularnym rozwiązaniem są szafki wiszące z lustrem. To świetne rozwiązanie dla osób, które zastanawiają się, jakie lustro do małej łazienki. 
Bowiem taka szafka pełni jednocześnie funkcję miejsca do przechowywania i lustra. Sklepy z wyposażeniem proponują szafki łazienkowe wiszące z lustrem, z dodatkowymi szufladami i uchwytami, ponadto wysokie szafki stojące, toaletki, a nawet kolumny umywalkowe z wbudowanym lustrem. 


Montaż oświetlenia lustra

Planując wielkość, styl i położenie lustra w łazience, jednocześnie warto rozważyć kwestię jego oświetlenia. Lampy łazienkowe nad lustro to popularne rozwiązanie, dobrze oświetlają twarz i ułatwiają codzienne czynności, np. robienie makijażu. 
Zastanawiając się nad tym, jakie oświetlenie łazienkowe najlepiej będzie spełniało swoją funkcję, a jednocześnie podkreśli indywidualną stylistykę pomieszczenia, trzeba zadać sobie kilka pytań:


  • Czy wystarczające będzie oświetlenie punktowe w centralnej części nad lustrem? Czy układ architektoniczny łazienki wymaga lokalizacji punktów świetlnych w kilku miejscach?
  • Czy instalacja elektryczna pozwala na montaż oświetlenia ukrytego za lustrem lub zintegrowanego z nim? A może w takiej sytuacji lepsza będzie opcja zaczepienia lamp na klipsy i podłączenia ich do kontaktu?
  • Jaki rodzaj oświetlenia wybrać: ledowe, świetlówki czy halogeny? Każdy z tych typów daje nieco inne światło, o innej barwie i właściwościach. 
  • Czy oświetlenie ma dawać wyraźne i jasne światło przed lustrem? Czy może ma raczej pełnić funkcję dekoracyjną i wychodzić zza lustra?
 

Zatem jakie oświetlenie lustra do łazienki? 

Do wyboru jest wiele rozwiązań: oświetlenie punktowe, okrągłe lub podłużne lampy nad lustro, lampy podwieszane lub na klipsy, wykorzystanie profili LED do obramowania lustra lub ich montaż za taflą. Ciekawą opcją jest także oświetlenie scalone z lustrem, często wbudowane w zintegrowane kolumny umywalkowe. To rozwiązanie bardzo praktyczne, świetnie dobrane aranżacyjnie, bez dodatkowego stosowania płytek w strefie umywalkowej.