Salon łazienkowy

Ego by AC

Łazienka jak salon

Salon kąpielowy może stać się miejscem, w którym nie tylko się myjemy ale także z przyjemnością spędzamy czas.
Duża powierzchnia daje niemal nieograniczone możliwości aranżacji wnętrza. Pozwala także podzielić łazienkę na strefy użytkowe: sanitarno-kąpielową i wypoczynkową.

Łazienkowe strefy czyli wszystko na swoim miejscu

W strefie sanitarno–kąpielowej dużej łazienki można wyodrębnić miejsca służące różnym czynnościom higienicznym. Warto więc podkreślić i oddzielić od siebie strefę umywalki, strefę ustępu i bidetu oraz strefę wanny i kabiny prysznicowej.

Pierwsza z nich związana jest z myciem rąk, zębów i osobistą toaletą (makijaż, golenie). Model umywalki powinien pasować do wyposażenia łazienki – dlatego warto kupować całe serie ceramiki, projektowane w taki sposób by harmonijnie ze sobą współgrały.

W pobliżu umywalki najlepiej zlokalizować miskę ustępową i bidet. Urządzenia te powinny ze sobą sąsiadować. Możemy je oddzielić od umywalki niskim murkiem, który zwiększy poczucie intymności, a zarazem posłuży do zainstalowania wieszaków i poręczy na ręczniki.

W dużej łazience wannę możemy ustawić z dala od ściany - usytuowana na środku pomieszczenia podkreśli rolę kąpieli. Warto zainstalować model z wygodnym podgłówkiem, wyposażony w uchwyty do wstawania. Jeśli zaś żyjemy w ciągłym pośpiechu i stresie, powinniśmy pomyśleć o urządzeniu nie tylko do kąpieli higienicznych. Wanna z hydromasażem może się stać elementem odpoczynku po męczącym dniu. Dzięki kąpielom szybko odzyskamy siły witalne, a wodny masaż zregeneruje i odświeży ciało, działając relaksująco. Funkcję hydromasażu może mieć także panel prysznicowy.

Kabina prysznicowa służy przede wszystkim do szybkiego odświeżania się. Niezbędna staje się wówczas, gdy mamy trudności z wejściem do wanny. Natrysk jest szczególnie zalecany dla kobiet w ciąży, osób starszych i niepełnosprawnych.

Odpocznij w łazience

Strefa wypoczynkowa może wystrojem odbiegać od klimatu strefy kąpielowej. W tej części łazienki zadbajmy o ciepły, przytulny nastrój sprzyjający rozluźnieniu i wyciszeniu. Możemy tu ustawić leżaki o regulowanych podnóżkach i podgłówkach (do relaksu po kąpieli) lub przyrządy gimnastyczne do ćwiczeń siłowych. To idealne miejsce na szafy i komódki do przechowywania przyborów i przyrządów toaletowych, bielizny do kąpieli (ręczników, płaszczy kąpielowych) oraz środków czystości.

Światło, ciepło i kolory

Bardzo istotne jest zainstalowanie w łazience odpowiedniego oświetlenia. Zaleca się oprawy boczne, gdyż światło padające z boku lepiej oświetla pomieszczenie, stwarza nastrój przytulności i zwiększa poczucie intymności, pozwalając optycznie wyodrębnić poszczególne strefy.
Ważnym elementem w łazience jest okno, które poprawia wentylację oraz pozwala na kontakt ze światłem dziennym.

W łazience powinno być ciepło. Najbardziej neutralnym urządzeniem grzewczym w łazience jest ogrzewanie podłogowe. Miło jest wyjść z kąpieli na ciepłą posadzkę. Dobrze jest też mieć grzejnik, który może również suszyć i grzać ręczniki.

Wprowadzając do łazienki określony kolor pamiętajmy, że barwa zmienia optycznie kształty przedmiotów. Należy więc tak dobierać wyposażenie, pasowało do kolorów i wzorów ścian oraz podłóg. Trzeba także pamiętać, że wprowadzony do wnętrza kolor ma ogromny wpływ na tworzenie nastroju, który jest istotny dla naszego samopoczucia.

Ważną rolę w kształtowaniu nastroju odgrywają również faktura i wzór (np. deseń na kafelkach). Szczególnie ważny jest w tym wypadku powtarzający się motyw, ponieważ decyduje o estetyce wnętrza i stanowi klucz do jego stylu.

W dużym wnętrzu możemy pozwolić sobie na łączenie stylów, nawet tak kontrastowych jak śmiała awangarda ze spokojną tradycją. Wnętrze łazienki stanie się wówczas bardziej wyraziste, a my będziemy odczuwali większy komfort i z przyjemnością będziemy w nim przebywali.

Zobacz nasze kolekcje.