Mała łazienka w bloku

Urządzenie niewielkiej łazienki w bloku to zazwyczaj spore wyzwanie. Bo jak zaaranżować wnętrze, aby było jednocześnie funkcjonalne, wygodne i przyjemne dla oka? W co je wyposażyć, aby na co dzień cieszyć się komfortową i estetyczną łazienką? Podpowiadamy.

Małe łazienki w blokach to najczęściej domena budownictwa z czasów PRL. Niewielkie pomieszczenia bez okien, czasami wąskie i trudne do zaaranżowania – jak poradzić sobie z takim wnętrzem i urządzić nowoczesną łazienkę, które odpowie na potrzeby kilkuosobowej rodziny? Są i na to sposoby. Linie wyposażenia łazienkowego zaprojektowanego na potrzeby małych łazienek dają możliwość stworzenia ciekawej aranżacji nawet na niewielkim metrażu i w najbardziej niestandardowym układzie.

Jak urządzić małą łazienkę w bloku?

W małej łazience każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota. To ważne, by mimo niewielkiego metrażu tak rozplanować wyposażenie, by zorganizować zarówno wygodne miejsce na codzienną pielęgnację, jak i przestrzeń na przechowywanie. Ważne, by wyposażenie odpowiadało na potrzeby wszystkich domowników i sprawiało, by korzystanie z łazienki było przyjemnością.

Proponujemy ceramikę, meble i dodatkowe akcesoria zaprojektowane specjalnie z myślą o małych łazienkach. Wygodne i ergonomiczne, wykonane z najwyższej jakości materiałów, odpowiadają na możliwości niewielkich wnętrz. To ważne, by dobierać takie wyposażenie, które z łatwością wpasuje się w małą przestrzeń, bez utraty jego funkcjonalności i wysokiego komfortu korzystania na co dzień.

Aby mała łazienka sprawiała wrażenie większej niż w rzeczywistości, warto zastosować pewne wnętrzarskie triki. Jasna kolorystyka, płytki odbijające światło, duże lustra, wizualne wydzielenie stref, punktowe oświetlenie – to tylko przykładowe zabiegi aranżacyjne, które małemu wnętrzu dodadzą wizualnej głębi i sprawią, że optycznie pomieszczenie będzie wyglądało na większe.

Jaką miskę WC wybrać do małej łazienki?

Strefa WC zazwyczaj zajmuje sporą przestrzeń w i tak niewielkim wnętrzu. Wymaga częstego sprzątania i utrzymania wysokiego poziomu higieny. Montaż wąskiego stelaża podtynkowego (np. modeli z serii SLIM) i instalacja WC wiszącego pozwala na dodanie optycznej lekkości wnętrzu.

Co więcej, ukrycie większości elementów instalacji w zabudowanej spłuczce i montaż wiszącej miski to ogromne ułatwienie w sprzątaniu i utrzymaniu strefy WC w czystości. Łatwy dostęp do podłogi i płytek wokół miski ustępowej pozwala zachować wysoką higienę w łazience. A to realna oszczędność czasu.

Mały metraż łazienki w bloku nie oznacza, że musimy rezygnować z wysokiego komfortu korzystania z niej. Nowoczesne wyposażenie odpowiada na możliwości i potrzeby niewielkich wnętrz. Dobrym przykładem takiego rozwiązania są miski WC (wiszące i stojące) tzw. bezkołnierzowe Rimfree, czyli konstrukcyjnie pozbawione wewnętrznego zawiniętego rantu. To trudno dostępna przestrzeń w każdej misce, gdzie gromadzą się zanieczyszczenia, także wirusy i bakterie groźne dla zdrowia domowników. Usunięcie wewnętrznego kołnierza ułatwia nie tylko czyszczenie toalety, ale także daje realne oszczędności w ilości zużytej wody. Miski pozbawione kołnierza potrzebują mniej wody do efektywnego spłukania toalety.

kabina prysznicowa Geo marki Koło

Mała łazienka w bloku z prysznicem

Urządzając niewielką łazienkę w bloku, często stajemy przed dylematem, czy lepiej wstawić do niej wannę czy kabinę prysznicową. Przy dobrym planowaniu nawet w małym pomieszczeniu możemy wstawić wannę i cieszyć się możliwością zrobienia gorącej relaksującej kąpieli. Częściej jednak wybór pada na kabiny prysznicowe. I to nie tylko ze względu na optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Nowoczesne natryski to rozwiązania bardzo komfortowe i estetyczne. Doskonałym przykładem są kabiny typu walk-in, gdzie wnętrze prysznica oddzielone jest od reszty pomieszczenia pojedynczą ścianką. Jeśli dodatkowo jest to duża, przezroczysta i niepodzielona tafla szkła, to znika optyczna granica pomiędzy kabiną a wnętrzem łazienki. 

Natryski typu walk-in wyposaża się zazwyczaj albo w niskie brodziki albo montuje się w posadzce wyłącznie odpływ liniowy. Kabiny bez brodzika to nie tylko modny trend ostatnich lat, to także – według opinii użytkowników – wygodny i komfortowy sposób na korzystanie z prysznica na co dzień, także dla osób z ograniczeniami ruchowymi.

Ciekawą opcją jest też rozwiązanie typu 2w1, czyli wanno-prysznic. Na prostokątnej lub narożnej wannie można postawić kabinę nawannową lub zamontować (na stałe lub składany) parawan, by poszerzyć funkcjonalność strefy kąpielowej. To idealne połączenie odpowiadające na potrzeby zarówno sympatyków szybkich orzeźwiających natrysków, jak i miłośników długich relaksujących kąpieli.

Zobacz kabiny prysznicowe Geo

łazienka z pralką

Przechowywanie w małej łazience w bloku

Zorganizowanie pojemnego i ergonomicznego miejsca do przechowywania w małej łazience to jedno z największych wyzwań. Zazwyczaj próbujemy wykorzystać każdą możliwą przestrzeń, by pomieścić niezbędne kosmetyki, przybory toaletowe, drobny sprzęt, środki czystości oraz zapasowe ręczniki czy zapas papieru toaletowego.

Miejsce do przechowywania powinno być tak zaaranżowane, by mieć wszystko pod ręką, ale by jednocześnie nie stworzyć chaosu i optycznego bałaganu. Kluczem do sukcesu jest z jednej strony wykorzystanie przestrzeni na sprytne schowki, a z drugiej – na ukrycie większości przedmiotów w szafkach i szufladach. Mała ilość przedmiotów pozostawionych „na wierzchu” dodaje wnętrzu wizualnej głębi i zapobiega wrażeniu przytłoczenia.

Gdzie zatem przechowywać przedmioty w małej łazience? Szafki i szuflady podumywalkowe, wiszące szafki boczne i szafki z lustrzanymi frontami, dedykowana zabudowa nad stelażem podtynkowym WC lub szafka nad pralką – to rozwiązania, które świetnie sprawdzają się w małych łazienkach.

Pralka w małej łazience

Pralkę warto ukryć za frontem oraz wykorzystać przestrzeń nad nią na półki na przechowywanie chemii gospodarczej lub jako pojemnik na pranie. Szafki będące nadbudową pralki zagospodarowują przestrzeń, które zazwyczaj pozostaje niewykorzystana. A dzięki dedykowanym szafkom powstaje wygodne i pojemne miejsce do przechowywania.<

Zastanówmy się też podczas remontu, czy nie warto „wyprowadzić” pralki do przedpokoju lub kuchni i tam ukryć ją w zabudowie. To dobra opcja, by realnie zwiększyć przestrzeń w małej łazience.

Mała łazienka w bloku z wanną – czy to możliwe?

W zależności od układu wnętrza, nawet w małej łazience możliwe jest wstawienie wanny prostokątnej, narożnej, asymetrycznej, a nawet wolnostojącej. Dostępne są modele o długości około 140-150 cm, które z łatwością da się wkomponować nawet w aranżację małej łazienki w bloku.

Wanny narożne optymalnie wykorzystują narożnik pomieszczenia, który zazwyczaj jest trudny do zagospodarowania. Wanny prostokątne dają możliwość dostawienia kabiny lub parawanu i stworzenia przestronnej kabiny nawannowej. Z kolej modele asymetryczne pozwalają na wstawienie wanny nawet do najbardziej niestandardowego układu wnętrza.


Jakie oświetlenie wybrać do małej łazienki w bloku?

Zdecydowanie warto zrezygnować z jednej centralnej lampy na środku pomieszczenia na rzecz oświetlenia punktowego w kilku miejscach łazienki. Doświetlenie każdej ze stref optycznie powiększa pomieszczenie. Aby wizualnie wydłużyć lub podnieść wysokość pomieszczenia, warto zastosować ledowe listwy świetlne wzdłuż ścian lub między płytkami od posadzki aż po sufit.


Dekoracje do małej łazienki w bloku

W małych wnętrzach najlepiej sprawdza się naczelna zasada minimalistów, że „mniej znaczy więcej”. Dekoracją powinny być raczej same elementy wyposażenia, np. designerska umywalka, ciekawy mebel wyszperany na targu staroci czy oryginalny układ płytek. Unikajmy dekoracji, nie tylko ze względu na niewielką dostępną przestrzeń. To też ważne, by uniknąć zbyt wielu przedmiotów w małym wnętrzu.