Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Łazienka bez barier

Jak ułatwić osobie z ograniczeniami ruchowymi samodzielne i komfortowe korzystanie z toalety? Jak wyposażyć łazienkę dla seniora? Jaka umywalka, armatura i strefa kąpielowa będzie najwygodniejsza? Podpowiadamy.

Wyposażenie łazienki dla osób starszych 

Starsze osoby czują się pewniej, gdy są samowystarczalne i mogą samodzielnie korzystać z łazienki. Urządzając łazienkę dla seniora należy najpierw ustalić funkcje łazienki i zbadać jego potrzeby i innych domowników. Chcąc dostosować łazienkę dla seniora w bloku, warto na wannę prostokątną postawić parawan nawannowy. Zwiększy to funkcjonalność łazienki i pozwoli wziąć wygodny prysznic. Takie rozwiązanie eliminuje też potrzeby kłopotliwego siadania i wstawania w wannie. Dodatkowo warto zamontować specjalne siedziska i uchwyty do łazienki. 
Dobrym rozwiązaniem jest całkowita rezygnacja z wanny i montaż kabiny prysznicowej typu walk-in. To strefa prysznicowa typu otwartego, ograniczona jedynie ściankami, czasami przestronnymi drzwiami. Stosuje się przy niej niskie brodziki lub płyty podłogowe. Alternatywą jest całkowita rezygnacja z brodzika i zamontowanie w posadzce odpływu liniowego lub punktowego. Do takiej kabiny z łatwością wejdzie nie tylko osoba mająca problemy z poruszaniem się, ale także pacjent na wózku inwalidzkim.

Jaką umywalkę i miskę WC wybrać do łazienki dla seniora?

Nie ma uniwersalnej rady jakie urządzenia sanitarne są odpowiednie dla osób starszych. Warto jednak pamiętać, aby tak je dobierać, by stworzyć jak najwięcej przestrzeni do poruszania się, jednocześnie ułatwiając ich obsługę. A to bywa problematyczne, szczególnie przy małej łazience dla seniora.
Oto kilka prostych porad:

  • miska WC nie powinna być zamontowana zbyt nisko, co może utrudnić seniorowi wstanie
  • wysokość umywalki warto dobrać do możliwości ruchowych osoby starszej, niezbyt wysoko
  • warto pomyśleć o podwyższanym sedesie, z których łatwiej korzystać osobom mającym problemy ze wstawaniem
  • na rynku dostępne są odpowiednio wydłużone miski WC zaprojektowane z myślą o osobach z utrudnieniami ruchowymi – łatwiej do nich podjechać na wózku lub podejść na balkoniku i przesiąść się na sedes.
 

Jaka armatura do łazienki seniora?

Łatwa w obsłudze, nie wymagająca dużej siły, najlepiej z mieszadłem i termostatem ze stałą temperaturą. W obrębie prysznica idealnie sprawdzi się bateria podtynkowa z dużą deszczownicą i odrębną słuchawką, by wykorzystać strumień wody według swoich potrzeb. Ponadto baterie podtynkowe to bardzo praktyczne rozwiązania, które nie zajmują dodatkowej przestrzeni. A to ważne, szczególnie w kontekście małych łazienek.

Udogodnienia w łazience dla osób starszych

Jak ułatwić seniorom korzystanie z łazienki na co dzień? Pomocne będą z pewnością różne uchwyty, zamontowane w pobliżu wanny, umywalki, kabiny prysznicowej i miski WC. Pomagają w prostych czynnościach, dają możliwość by łatwo usiąść na sedesie, ułatwiają wejście i wyjście z wanny.
Praktyka pokazuje, że dobrym rozwiązaniem jest montaż siedziska w kabinach prysznicowych lub jako nakładki w wannach. Zwróćmy też uwagę na łatwość korzystania z baterii oraz ustawienie mebli. Sprawdźmy, czy zestawy meblowe nie utrudniają poruszania się po pomieszczeniu.

O czym należy pamiętać urządzając łazienkę dla seniora?

W pierwszej kolejności warto określić czy osoba starsza ma problemy z poruszaniem się i w jakim zakresie. Sprawdźmy, w którym miejscu i na jakiej wysokości trzeba zamontować uchwyty, poręcze i siedziska, by ułatwić samodzielne korzystanie z łazienki. Pamiętajmy również, by zamontować duże lustro, jednak niezbyt wysoko powieszone. A obok zamontować mniejsze lusterko na wysięgniku, ruchome i powiększające.