Umywalki wpuszczane w blat i podblatowe

umywaki Koło VariForm wpuszczane w blat
Dobierając wyposażenie łazienki podczas remontu nie zawsze przywiązujemy należytą uwagę do doboru umywalki i jej aranżacji. Tymczasem to, jaką decyzję wówczas podejmiemy ma niebagatelne znaczenie zarówno w kontekście wystroju wnętrza, jak i jego funkcjonalności. Jak wybrać umywalkę, która będzie idealna dla nas i naszego pomieszczenia? W jakich przypadkach lepsza będzie podblatowa, a w jakich wpuszczana w blat? Podpowiadamy. 

Zmieniające się potrzeby

Coraz więcej osób, aby zapewnić sobie dodatkową przestrzeń w pomieszczeniu decyduje się na zamontowanie szafki pod umywalką. Dlatego też coraz rzadziej wybierane są umywalki ścienne, na rzecz tych podblatowych (np. seria Modo) i wpuszczanych w blat (np. seria VariForm)  – powszechnie wykorzystywanych obecnie w nowoczesnych wnętrzach.

Czym różnią się od siebie?

Umywalki podblatowe to modele montowane  na równi z szafką., W przypadku wpuszczonych w blat, ich rant wystaje ponad jego poziom. Drugi rodzaj często sprzedawany jest w zestawie, ponieważ otwór na umywalkę musi być dokładnie wymierzony i przycięty. To, na jaki model się zdecydujemy powinno zależeć od naszych łazienkowych potrzeb i zwyczajów, m.in. od, tego ile czasu w niej spędzamy, ile rzeczy przechowujemy i ile przestrzeni potrzebujemy. Dobór umywalki nie może opierać się tylko na walorach estetycznych, ponieważ jest to fragment przestrzeni, w której spędzamy czas każdego dnia i powinien być dla nas komfortowy.

Wygoda i przestrzeń

Umywalki wpuszczane w blat bardzo dobrze komponują się z szafkami, w których można ukryć elementy montażowe, ale zabierają nieco dodatkowej przestrzeni z tej do przechowywania. Ich wyższe brzegi pozwalają na wygodniejsze wykonywanie takich codziennych czynności, jak np. makijaż czy golenie. Umywalka podblatowa z kolei jest pozbawiona rantów, dlatego rozchlapywanie się wody jest częstym problemem, pojawiającym się przy jej codziennym użytkowaniu. Jedną z zalet umywalki wpuszczanej w blat jest to, że ranty w niektórych modelach są niskie i szerokie, co daje dodatkową ceramiczną przestrzeń dookoła umywalki. To, o czym należy pamiętać przy wyborze każdej z tych dwóch  wersji, to brak przestrzeni w pierwszej szufladzie szafki. Zajęta jest ona bowiem przez elementy montażowe. Osoby, które chcą całkowicie zrezygnować z zabudowywania umywalek powinny zdecydować się na dekoracyjne syfony, które dodadzą wnętrzu charakteru i atrakcyjności.

Czystość to podstawa

Ważnym aspektem przy projektowaniu łazienki jest łatwość utrzymania jej w czystości. Z badań instytutu Zymetria dla Grupy Geberit wynika, że Polacy gruntownie sprzątają swoje łazienki raz w tygodniu. Oba rozwiązania, zarówno umywalka podblatowa, jak i wpuszczana w blat mogą mieć zabudowany syfon, który ułatwi sprzątanie i wyeliminuje osadzanie się kurzu na elementach montażowych. Przy umywalce wpuszczanej w blat mamy wygodniejszy dostęp do styku między szafką, a natomiast niewątpliwą zaletą podblatowej  jest możliwość zgarnięcia do niej wszystkich zabrudzeń z blatu jednym ruchem.