Rozplanuj wyposażenie łazienki

Rozplanuj funkcjonalne wyposażenie łazienki - porady ekspertów Jak rozplanować wyposażenie łazienki, by była estetyczna i funkcjonalna? Jakie triki pomogą optycznie powiększyć wnętrze? Sprawdź porady specjalistów! Wyposażenie łazienek to spore wyzwanie, zwłaszcza dla fanów estetyki i funkcjonalności. Do czego ma służyć łazienka? Kto będzie z niej korzystać? Jakie elementy wybrać? Jeśli w mieszkaniu czy domu masz co najmniej dwie łazienki, wówczas każda z nich może pełnić różne funkcje. W tym artykule znajdziesz wskazówki, jak rozplanować wyposażenie, niezależnie od tego, czy masz jedną łazienkę, czy kilka.

 

Wanna czy prysznic – trudny wybór

Kabinę prysznicową warto wybrać, gdy łazienka jest mała. Funkcjonalność prysznica można zwiększyć przez zastosowanie głębokiego brodzika. Wannę zalecamy, gdy większość domowników lubi długie i relaksujące kąpiele. Wybór ten to również konieczność dla rodzin z dziećmi. Aby jednak w łazience zainstalować wannę, musimy oczywiście dysponować niezbędną przestrzenią.

 

Kompromisowym wyjściem pomiędzy zaletami prysznica i wanny może być zastosowanie parawanu. Jeśli rozmiary łazienki nie pozwalają na zainstalowanie osobno tych dwóch urządzeń, wówczas wyposażenie łazienki w parawan nawannowy jest optymalnym rozwiązaniem. Takie połączenie dwóch urządzeń wydaje się być idealną propozycją, gdy w niewielkiej łazience chcesz pogodzić wiele funkcji.

 

Toaleta w łazience czy osobnym pomieszczeniu?

Bez względu na to, czy dysponujesz jednym, czy kilkoma pomieszczeniami higieniczno-sanitarnymi, wskazane jest, aby toaleta znajdowała się w każdej łazience. Jeśli decydujesz się na osobną toaletę, warto ze względów higienicznych zainstalować w niej również umywalkę, nawet niewielką – 30 cm stanowczo wystarczy. Jeżeli przestrzeń takiej dodatkowej toalety pozwoli, możesz ją łatwo przekształcić w dodatkową łazienkę, instalując kabinę prysznicową.

 

Ile umywalek musi być w łazience?

Wybór liczby umywalek w łazience jest uzależniony w głównej mierze od wielkości całego pomieszczenia. Jeśli dysponujesz wystarczającą powierzchnią, a domownicy mają zbliżony rozkład dnia (na przykład korzystają z łazienki w zbliżonych porach), warto wówczas zainstalować dwie umywalki.

 

Jeśli dostępna przestrzeń nie pozwala na większą liczbę umywalek, należy zdecydować się na jedną, ale o rozmiarach pozwalających na komfortowe z niej korzystanie. Musisz również pamiętać, że w rodzinnej łazience umywalka służy nie tylko do mycia. Wykorzystuje się ją np. do prania ręcznego. Uwzględniając więc jej dodatkowe funkcje, warto wybrać większą umywalkę.

 

Bidet – niezbędnik czy fanaberia?

W wielu nowoczesnych łazienkach bidet jest już wyposażeniem standardowym. Na decyzję o jego zainstalowaniu jednak największy wpływ mają potrzeby i upodobania użytkowników oraz, a co najważniejsze, dostępna przestrzeń w łazience. Bidet uważa się bowiem za element wyposażenia dodatkowego, bez którego funkcjonalność łazienki nie zostanie znacznie uszczuplona.

 

Bidet i toaleta wymagają zarezerwowania około 1-1,2 metra kwadratowego łazienki, na co nie każdy może sobie pozwolić. Pewnym kompromisowym wyjściem może być zastosowanie w umywalce, zainstalowanej obok toalety, specjalnej baterii z wysuwaną rączką. Wówczas funkcję bidetu może spełniać miska WC.

 

Pralnia we wnętrzu łazienki – wyposażenie

Kiedy nie dysponujesz dodatkowym pomieszczeniem na pralnię, to właśnie łazienka jest najbardziej praktycznym miejscem do wstawienia pralki. Instalując ją w łazience, uzyskujesz dostęp do wody oraz innych urządzeń przydatnych podczas prania – wanny czy umywalki.

 

O czym warto pamiętać, decydując się na instalację pralki w łazience?

  • Musisz przewidzieć przestrzeń na jej wygodną i bezpieczną obsługę.

  • Uwzględnij miejsce na przechowywanie brudnej bielizny i środków piorących.

  • Pralka powinna być schowana, we wnęce, pod blatem, w szafce,

  • Miejsce na pralkę musi być od niej szersze o ok. 10 cm ze względu na drgania.

  • Pamiętaj o warunkach bezpieczeństwa, to urządzenie elektryczne.

  • Normy określają minimalną odległość pralki od umywalki i wanny na 60 cm

 

Harmonia w wystroju łazienki

Ze względu na potrzebę harmonijnego wyglądu całości wystroju ważne jest umieszczanie odpowiednich urządzeń obok siebie. W końcu wystrój łazienek to nie tylko dodatki, ale ułożenie elementów wyposażenia. Staraj się nie ustawiać obok siebie toalet i umywalek czy wanien i kabin prysznicowych. Ciekawym sposobem rozdzielenia łazienki na strefy funkcjonalne mogą niskie ścianki, umożliwiające rozdzielenie części łazienkowej od toaletowej.

 

Wygodne ustawienie elementów łazienki

Wygoda i bezpieczeństwo łazienki również zależą od właściwego umieszczenia elementów funkcjonalnych. Ważne jest zarówno usytuowanie, jak i zachowanie prawidłowych odległości pomiędzy nimi. Urządzenia w łazience nie powinny być ustawione zbyt blisko siebie. Wokół każdego z elementów powinniśmy zaplanować niezbędną ilość wolnej przestrzeni pozwalającej na wygodne i bezproblemowe z niego korzystanie.

 

Zwróć uwagę na piony kanalizacyjne

Planując wyposażenie w łazience, z konieczności jesteśmy uzależnieni od jej stałych elementów. Jednym z nich jest położenie pionu kanalizacyjnego. On niejako wymusza lokalizację innych elementów wystroju łazienki – toalety, kabiny prysznicowej czy wanny. Urządzenia mające odpływ blisko podłogi – toaletę, wannę, prysznic – powinno się umieszczać możliwie najbliżej pionu.

 

Dla toalety długość połączeń z pionem kanalizacyjnym nie może przekraczać 1 metra, dla wanny czy kabiny prysznicowej – 3 metrów. Dłuższe przyłącza komplikują nieco konstrukcję, wymagane są bowiem wtedy dodatkowe przewody napowietrzające oraz otwory rewizyjne.

 

Stałe elementy architektury – drzwi i okna

Jeśli w pomieszczeniu jest okno, planując rozmieszczenie wyposażenia łazienki, musimy uwzględnić jego wielkość i położenie. Dostęp do okna powinien pozostać w miarę możliwości swobodny. Umieszczając pod oknem umywalkę pamiętajmy, iż uniemożliwia to zawieszenie nad nią lustra, z kolei wanna pod oknem utrudnia jego otwieranie czy mycie.

 

O rozmieszczeniu wyposażenia decyduje też położenie drzwi łazienki. Aby ustawić wannę czy prysznic w wygodniejszym miejscu, warto nawet zmienić pierwotnie planowane położenie drzwi do łazienki.

 

Godna przypomnienia jest też zasada o umieszczaniu na wprost drzwi urządzeń najbardziej atrakcyjnych. Wiadomo, że po wejściu do łazienki nasz wzrok pada w pierwszej kolejności na elementy ustawione na wprost. Dlatego też sugeruje się, by nie ustawiać na wprost drzwi toalet czy bidetów – zapewni nam to również niezbędne poczucie intymności podczas korzystania z łazienki.