Oszczędność

 

Oszczędność współcześnie nie znaczy wyłącznie regularnego odkładania pieniędzy i przemyślanego ich wydawania. Dzisiaj to dużo więcej – wiąże się także z racjonalnym korzystaniu z dóbr, które postrzegamy często jako pewne i nieskończone. Jednym z nich jest woda, która w Polsce zdaje się powoli wyczerpywać. Niski stan wód jest wyraźnym znakiem, że najwyższy czas wziąć tę sprawę w swoje ręce – i nie dać jej przeciec nam przez palce!

 

Jak oszczędzać bieżącą wodę – na bieżąco?

Temat oszczędności wody można zacząć bardzo krótką radą – nie odkręcaj wody kiedy nie musisz i zakręcaj, kiedy już nie jest Ci potrzebna! Rodzice nieustannie powtarzali podobne słowa w dzieciństwie, prawda? I mieli rację! To najprostszy sposób, aby uniknąć nadmiernego zużycia tego cennego surowca. A mniejsze zużycie wody to więcej pieniędzy w portfelu – świadomość, że można je wydać na coś dużo przyjemniejszego niż rachunki działa na wyobraźnię dużo lepiej niż mądre słowa rodziców.

Oszczędzanie wody w łazience można też rozpocząć od ograniczenia wody podczas codziennych kąpieli. Pierwszym krokiem będzie rezygnacja z kąpieli w wannie na rzecz szybkiego prysznica. W niewielkiej wannie może mieścić się nawet 180 litrów wody – komfortowa kąpiel w napełnionej do połowy wyniesie zatem dużo ponad 100 litrów. Tymczasem średnie zużycie wody podczas prysznica w ciągu kilku minut może sięgnąć 80-90 litrów. Oszczędność zdaje się niewielka w skali jednej kąpieli, ale rocznie pozwoli na zaoszczędzenie wielu litrów wody.

Nieco niższa temperatura, krótsze mycie i zakręcanie wody na czas namydlania się także pozwolą na błyskawiczną redukcję zużycia wody. Także wybór szybkich, błyskawicznych prysznicy ponad stanie w strumieniu ciepłej wody zapewni znaczne oszczędności. 

Łazienka z produktami Koło  i kabiną Geo

Pomyśl o oszczędzaniu wody już na etapie budowy

Jeszcze przed wprowadzeniem się do nowego domu lub mieszkania dobrze jest pomyśleć o rozwiązaniach, które umożliwią oszczędzanie wody. Podstawową metodą ograniczenia zużycia wody jest wybór stelaża podtynkowego z możliwością przestawienia ilości spłukiwanej wody – takiego jak TechnicGT. Łatwe wyjęcie zaworu i równie prosta regulacja pozwolą na ograniczenie zużycia tego zasobu. Maksymalne ograniczenie do spłukiwania w systemie 4/2 l to oszczędność w stosunku do tradycyjnych spłuczek aż o 1/3! 

Do tego typu systemów spłukiwania najodpowiedniejsze są miski WC, które zostały specjalnie zaprojektowane z myślą o minimalnym wykorzystaniu wody. KOŁO Rimfree to toalety, których charakterystyczny kształt i bezkołnierzowa struktura wnętrza miski zapewniają nie tylko efektywne spłukiwanie, ale i wykorzystanie niewielkiej ilości wody.

Poza toaletami warto też wybrać odpowiednie baterie do umywalek. Wybór mieszacza zamiast kurków pozwoli na bardziej precyzyjne ustawienie odpowiedniej ilości wody, tak samo jak jej temperatury. Jednak jedną z najważniejszych cech baterii jest wbudowany perlator, przypominający sitko, umieszczone na wylocie głowicy baterii. Jego działanie polega na zasysaniu powietrza przy przepuszczaniu wody, przez co jest ona napowietrzona, a tym samym zużywa się jej mniej przy tej samej efektywności strumienia.