Deska sedesowa wolnoopadająca czy zwykła?

Wybór odpowiedniej deski sedesowej nie jest łatwym zadaniem. Powinna pasować do wymiarów i kształtu muszli klozetowej, a także mieć kompatybilny system mocowania do ceramiki. Oprócz tych podstawowych parametrów, ważna jest też kwestia sposobu zamykania deski. Standardowa czy wolnoopadająca? Jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań?

Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale deski sedesowe pełnią bardzo ważną funkcję w toalecie. Przede wszystkim pozwalają wygodnie i komfortowo korzystać z muszli klozetowej. Zabezpieczają także otoczenie przed rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów z toalety. Zachlapana okolica miski wc ma wpływ nie tylko na estetykę wnętrza, ale też jest zagrożeniem dla zdrowia domowników. Ostatnia, ale nie mniej ważna rola deski klozetowej, to uzupełnienie wystroju wnętrza. Ogromny wybór modeli w różnej kolorystyce i w różnych stylach daje możliwość łatwego jej dopasowania do stylu wnętrza.
 

Deska klozetowa standardowa – wady i zalety

Zwykła czy wolnoopadająca? Zastanawiając się, jak urządzić toaletę, nie przywiązujemy początkowo zbyt dużej wagi do tej kwestii. A ma ona istotne znaczenie dla wygody korzystania na co dzień z łazienki. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety.

Zwykła deska jest zazwyczaj tańsza od samoopadającej, choć często nie jest to zależne od jej jakości. Modele desek o podobnym standardzie znajdziemy w obu kategoriach produktów, różnią się one jedynie obecnością lub brakiem mechanizmu powolnego domykania.

Standardowe deski wydają głośny dźwięk podczas zamykania. Może to być problematyczne szczególnie nocą, kiedy nieostrożne zamknięcie toalety może obudzić śpiących domowników. To największa wada tego rodzaju desek. Jest to też główny powód częstszych (niż przy wolnoopadających) uszkodzeń mechanicznych zwykłych desek, co ma także wpływ na kondycję ceramiki.

toaleta WC kolekcji Nova Pro marki Koło

Deska wolnoopadająca – zalety i wady

Kluczową przewagą deski sedesowej samoopadającej jest jej powolne i bezgłośne opadanie. Znika problem hałasu podczas korzystania z toalety, uszkodzenia samej deski i sąsiadującej z nią ceramiki. Z tego powodu modele te wykazują się dłuższą trwałością, na długie lata zachowując swój świeży i estetyczny wygląd. Nasze deski sedesowe wykonane są z trwałego tworzywa Duroplast, dzięki czemu są jednocześnie trwałe, lekkie, odporne na uszkodzenia mechaniczne i przyjemne w dotyku.

Ważne jednak, by prawidłowo użytkować deskę wolnoopadającą. Domykanie jej „na siłę” może bowiem spowodować uszkodzenie zawiasów i zakłócenie pracy mechanizmu powolnego opadania.
Za wadę można uznać nieco wyższą cenę w stosunku do tradycyjnych desek. Ale zdaniem wielu użytkowników, zdecydowanie warto ponieść nieco większy koszt na rzecz komfortu korzystania z wc.>/p>

Muszle klozetowe i deska sedesowa – wymiary i rodzaje

Wybierając deskę klozetową, należy ją przede wszystkim dopasować do wymiarów i kształtu miski wc. Ważny jest także rozstaw otworów w ceramice – musi być kompatybilny z szerokością śrub mocujących. To ważne, aby oba elementy dokładnie do siebie pasowały. Zapobiegnie to uszkodzeniom i pozwoli na komfortowe korzystanie z toalety.

W liniach produktowych NOVA PRO, TRAFFIC i REKORD proponujemy gotowe zestawy – miski wc z idealnie dopasowanymi do nich deskami. Daje to gwarancję spójności stylistycznej i pełne dopasowanie techniczne.

Do małych łazienek polecane są krótkie miski klozetowe wiszące o długości około 35-45 cm. To nie tylko oszczędność miejsca przed miską, ale przede wszystkim dobry sposób na nadanie pewnej lekkości wnętrzu. Dodatkowo łatwy dostęp do podłogi i ukrycie elementów instalacji znacznie upraszcza utrzymanie łazienki w czystości.

Choć różnorodność w zakresie kształtu miski wc może nieco utrudniać dobór pasującej deski, to daje dużą swobodę aranżacyjną. Do nowoczesnej, loftowej, industrialnej i minimalistycznej łazienki dobrze pasują miski i deski o bardziej prostokątnym obrysie. Z kolei do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym, skandynawskim, rustykalnym czy glamour lepiej wpasują się owalne miski i kompakty wc.

Muszla klozetowa bez kołnierza – jaka deska

Bezkołnierzowe miski Rimfree® pozwalają na zachowanie wysokiego poziomu higieny i czystości w łazience. To modele pozbawione kołnierza na wewnętrznej krawędzi miski wc. Dzięki takiej konstrukcji całkowicie wyeliminowany jest problem gromadzenia się i namnażania zanieczyszczeń w trudno dostępnej przestrzeni pod kołnierzem. Muszlę łatwo zachować w czystości, ale to nie wszystko. Taka konstrukcja miski pozwala na jej wydajne spłukiwanie. W porównaniu z tradycyjną miską, przy modelach bezkołnierzowych wystarczy mniejsza ilość wody do efektywnego spłukania, co przekłada się na oszczędność zużycia wody.

To, czy do miski bezkołnierzowej dobierzemy deskę standardową czy wolnoopadającą, zależy wyłącznie od preferencji użytkowników. Specjalna konstrukcja miski nie wymaga specjalnych właściwości deski. Do misek wc bez kołnierza pasują standardowe modele, zarówno te wyposażone w mechanizm powolnego opadania, jak i te bez niego. Wystarczy jedynie sprawdzić kompatybilność obu elementów

Muszle klozetowe stojące – jak dobrać deskę?

Klasyczne kompakty wc, ze względu na swoją strukturę, zwykle są nieco dłuższe (do 55-60 cm). Nie wpływa to jednak na długość deski sedesowej. Także w tym przypadku obowiązuje zasada, że deskę należy dokładnie dopasować do modelu miski ustępowej. Jeśli zatem wybierzemy krótszą miskę, wówczas także deska będzie zajmowała mniej miejsca.

Deska sedesowa wolnoopadająca – dodatkowe właściwości

  • Metalowe zawiasy – materiał, z którego wykonane zawiasy, ma kluczowe znaczenie dla bezawaryjnego funkcjonowania i żywotności produktu. Warto wybierać modele z metalowymi zawiasami, odpornymi na korozję i uszkodzenia mechaniczne.
  • Wypinane zawiasy Click2Clean – dzięki prostemu mechanizmowi łatwego wypinania, można łatwo wyczyścić każde trudno dostępne miejsce na powierzchni deski.
  • Antybakteryjna powierzchnia – zapobiega gromadzeniu się i rozwojowi na powierzchni deski groźnych drobnoustrojów. To szczególnie ważne, gdy z toalety samodzielnie korzystają najmłodsi domownicy.
  • Deska ze specjalnym siedziskiem dla dzieci – kolejnym ułatwieniem dla maluchów są deski z dodatkową nakładką z mniejszym otworem. Dzięki temu dziecko może samodzielnie, wygodnie i bezpiecznie korzystać z toalety.

Jak przykręcić deskę sedesową?

Aby deska pasowała do miski wc musi mieć ten sam rozstaw śrub i otworów. Sam montaż nie jest trudny, zwykle wystarczy postępować zgodnie z instrukcją producenta dołączoną do produktu. Zazwyczaj najpierw trzeba wsunąć gwintowane pręty w otwory mocujące. Po nałożeniu uszczelek lub nakładek wsuwamy pręty w otwory w ceramice i zabezpieczamy od dołu, zwykle kolejnymi uszczelkami. Następnie dokręcamy od dołu tzw. „motylkami” pręty na określoną długość, wcześniej upewniwszy się, że deska jest we właściwym położeniu. Zawiasy mogą być montowane od góry lub od dołu.

Na rynku dostępne są też łatwo wypinane deski sedesowe wolnoopadające. Naprawa lub czyszczenie takich modeli jest łatwa i bezproblemowa. Dzięki prostemu mechanizmowi łatwo można odpiąć całą deskę z mocujących zawiasów. Pozwala to skutecznie wyczyścić zwykle trudno dostępne miejsca.