jak zaprojektować łazienkę? - wywiad z architektem wnętrz Edytą schroeder

wywiad z architekt Edytą Schroeder

Stworzenie łazienki, która będzie spełniała funkcje praktycznej i jednocześnie bardzo stylowej w dzisiejszych czasach, to niełatwe zadanie. Wymarzoną przestrzeń można uzyskać tylko dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu wnętrza.  Kluczem do sukcesu jest wykonanie ponadczasowego projektu, który będzie wykorzystywał każdą przestrzeń w łazience. Warto zastanowić się nad przeznaczeniem łazienki oraz tym kto będzie z niej korzystał. Czy z naszej łazienki będą korzystały osoby starsze? Co charakteryzuje nowoczesną łazienkę? O tym wszystkim porozmawialiśmy z projektantką wnętrz z pracowni Chrobotek Design, Edytą Schroeder

Jakie łazienki znalazły się na wizualizacjach i dla jakich użytkowników są dedykowane?

Wizualizacje przedstawiają łazienki w bloku z wielkiej płyty dla dwóch grup ludzi na różnych etapach życia. Pierwsza powstała z myślą o osobach młodych, które urządzają swoje pierwsze mieszkanie i zależy im na nowoczesnym designie. Druga grupa to osoby starsze, którym zależy przede wszystkim na wygodzie i funkcjonalności.

Na jakim metrażu zostały zaprojektowane?

Łazienki zostały zaprojektowane na dosyć niewielkim metrażu, a mianowicie 3,91 mkw. Ich dokładny wymiar to 170 cm x 230 cm

Czym kierowała się Pani przy wyborze kolorów do łazienek?

Istotną kwestią decydującą o wybranej kolorystyce był metraż łazienki oraz dla kogo miały być zaprojektowane. Zależało mi głównie na tym, aby każda z łazienek sprawiała wrażenie jasnej i przestronnej i aby odbiorca czuł się w niej spokojnie. Zastosowanie mocno nasyconych kolorów sprawia, że wnętrza stają się mniejsze niż są w rzeczywistości. Dlatego bardziej odważne kolory, na które zdecydowałam się w łazience dla osób młodych ograniczyłam do fragmentów ścian, aby uniknąć efektu przytłoczenia.

Skąd pomysł na drewno w łazience?

Drewno oraz imitacja drewna w łazience jest to ponadczasowe i uniwersalne rozwiązanie, po które często sięgam w swoich projektach. Drewno bardzo dobrze się prezentuje i doskonale współgrają z nim niemal wszystkie kolory. Taki dodatek we wnętrzu wprowadza wyciszenie, ciepło i odprężenie a w łazience taka harmonia jest wyjątkowo potrzebna. Popularnym motywem aranżacyjnym jest łazienka w stylu loft.

Na co zwrócić uwagę urządzając łazienkę dla seniora?

W przypadku urządzania takiej łazienki, niezwykle ważne jest wprowadzenie specjalnych elementów, które będą pomagać w swobodnym poruszaniu się i korzystaniu z łazienki bez jakichkolwiek problemów, a senior będzie czuć się w niej bezpiecznie. Odpowiednia przestrzeń to kolejny aspekt, na który warto zwrócić uwagę- senior powinien mieć łatwy dostęp do wszystkich urządzeń. Przy remoncie czy urządzaniu takiej łazienki należy zwrócić uwagę na to, aby nie było niepotrzebnych progów np. przy drzwiach czy pod prysznicem

Jakie wyposażenie powinno się znaleźć w łazience dla seniora?

Poręcze, które są niezbędne ale i bardzo pomocne w korzystaniu z innych urządzeń. Mogą być proste, kątowe czy uchylne. Przy doborze należy kierować się wagą, wzrostem i wiekiem osoby korzystającej. Pod prysznicem, gdzie ryzyko poślizgnięcia jest największe, oprócz poręczy dobrze jest zamontować specjalne siedzisko na odpowiedniej wysokości, które zdecydowanie poprawia komfort. Pod siedziskiem powinien znajdować się odpływ liniowy (w przypadku prysznica walk-in). Obowiązkowym wyposażeniem jest podwyższona miska WC

Na jakiej wysokości powinna znaleźć się miska WC dla starszych osób?

Zbyt niska miska ustępowa jest to niewątpliwie problem dla seniorów. Miska WC dla osób starszych powinna być zamontowana wyżej niż standardowo. W takim przypadku górna krawędź miski WC od podłogi powinna być na wysokości 45-50 cm (standardowo jest to 40 cm). Podwyższona o 5 cm miska Nova Pro Premium jest doskonale zaprojektowana i przystosowana do potrzeb osób starszych.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu przestrzeni do przechowywania?

Ilość produktów do przechowywania w łazience jest bardzo duża a niewielki metraż łazienki zdecydowanie nie pomaga. Eksponować możemy to, co zdobi wnętrze, a resztę staramy się ukryć za zamkniętymi frontami np. w gotowych zestawach meblowych. Ważne jest, aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń bez utrudnień w codziennym użytkowaniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem są lustra wyposażone w szafkę, gdzie skutecznie możemy pomieścić dużo rzeczy. Również szafki wiszące dostarczają sporo miejsca do przechowywania. 

Czym charakteryzuje się nowoczesna łazienka przeznaczona dla młodych?

Nowoczesna łazienka charakteryzuje się przede wszystkim zastosowaniem ciekawych rozwiązań dbając o to aby była ponadczasowa. Często łączy się różne odcienie kolorystyczne ze sobą oraz różne style np. oddzielając część „mokrą” – wannę od reszty łazienki inną kolorystyką. Ściany zamiast tradycyjnie wyłożonych płytek, można pomalować specjalną farbą przeznaczoną do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, położyć tapetę lub dekoracyjne tynki. Łazienka nowoczesna może kojarzyć się z minimalizmem form. Nowoczesność w łazience to nie tylko płytki ale również zastosowane produkty. Zazwyczaj w takiej łazience, miskę ustępową podwiesza się na stelażu ukrytym w ścianie zabudowanej płytami g-k. Miska Nova Pro Premium z krytymi mocowaniami bez wątpienia jest produktem nowoczesnym ale i łatwym w sprzątaniu, ze względu na brak trudno dostępnych przestrzeni. Dodatkowo krótka miska to idealne rozwiązanie do małej łazienki. Chciałabym też zwrócić uwagę na kwestię oświetlenia. Można zastosować jedną centralną lampę ale można też użyć taśm ledowych do oświetlenia wnęk czy okolic wanny, wprowadzić punkty oświetleniowe w suficie podwieszanym co z pewnością będzie ciekawym rozwiązaniem. Możliwości jest mnóstwo.

O jakich udogodnieniach powinni myśleć użytkownicy łazienek w wieku średnim, aby stworzona przestrzeń służyła im również w późniejszych latach?

Tacy użytkownicy powinni mieć na uwadze, że łazienka to inwestycja na lata i warto już w teraz pomyśleć o funkcjonalności łazienki, aby później nie wprowadzać niepotrzebnych zmian, które generują koszty. Mowa tu o zniwelowaniu niepotrzebnych progów, zrezygnowania z wanny z wysokim brzegiem, wprowadzeniu powierzchni antypoślizgowych i zrezygnowania ze śliskich płytek czy nawet zastosowanie podwyższonej o 5 cm miski Nova Pro Premium. 

Które kolekcje marki KOŁO znalazły się w projektach

W łazience zaprojektowanej dla osób starszych korzystałam głównie z kolekcji Nova Pro Premium. Z tej kolekcji są zestawy meblowe w dwóch wersjach kolorystycznych, podwyższona miska ustępowa wraz z deską sedesową. Przezroczysta przegroda walk-in 80 cm jest z kolekcji Geo. Jeżeli chodzi o łazienkę dla osób młodszych tutaj zastosowałam produkty z kolekcji Nova Pro Premium (miska ustępowa, deska sedesowa), Variform (umywalka wpuszczana w blat), Modo (wanna prostokątna) oraz kolekcja Geo (parawan nawannowy). Jak widać produkty nawet z różnych kolekcji można ze sobą łączyć i idealnie do siebie pasują. 

Łazienki powstały na tej samej przestrzeni, jednak ich użytkownicy są zupełnie różni. Która wersja łazienki była dla Pani większym wyzwaniem?

Nie ukrywam, że zaprojektowanie łazienki dla osób starszych nie było łatwym zadaniem i okazało się dla mnie ogromnym wyzwaniem, jednak bardzo satysfakcjonującym. Każdy wprowadzany element do pomieszczenia był przemyślany. Cały czas mając na uwadze kto będzie z niej korzystać w stopniu jak najbardziej samodzielnym, starałam się zniwelować wszystkie utrudnienia. Ważne było optymalne zagospodarowanie przestrzeni z dbałością o detal, tak aby było jak najbardziej funkcjonalnie i komfortowo dla przyszłego użytkownika, szczególnie na tak niewielkiej przestrzeni.

SPRAWDŹ Jak dobrze zaplanować remont łazienki?

wywiad z architekt Edytą Schroeder
Zobacz panoramę 360° projektu łazienki dla seniora