Industrialna łazienka w mieszkaniu w stylu loft

Minimalistyczne, nowoczesne i przemyślane. Tak można opisać mieszkanie, które powstało w dawnej fabryce tytoniu. Pobrzmiewają tu echa dawnego industrialnego klimatu, ale nie wysuwają się na pierwszy plan. Przestrzeń jest przyjemna dla oka, dobrze rozplanowana i energetyczna.

Mieszkanie powstało w Łodzi, w dawnej fabryce tytoniu. Zabytkowy budynek pamięta XIX wiek, Dawniej produkowano tam chusty, później - papierosy. Obecnie kompleks zyskał nowe życie dzięki deweloperowi, który przywrócił mu dawny blask. Właściciele mieszkania powierzyli projekt pracowni 3XEL, która maksymalnie wykorzystała niewielką, 40-metrową przestrzeń. 

Styl loftowy - jego historia w aranżacji wnętrz 

Obecny wygląd loftowych wnętrz ma ciekawą genezę. Bazuje ona na wystroju starych, nawet XVIII- i XIX-wiecznych budynków przemysłowych. Duże wysokie okna zajmujące większość ścian loftowych wnętrz miały wpuszczać wystarczająco dużo światła dla pracujących wewnątrz robotników – początkowo w budynkach nie było bowiem elektryczności. Budynki projektowano w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru, a razie jego pojawienia się – umożliwiały szybką ewakuację. Z tego względu budynki mają najczęściej płaskie dachy, osobne oraz zewnętrzne klatki schodowe, duże puste przestrzenie oraz proste fasady. W ten sposób kształtował się surowy charakter budynków, bazujący na odsłoniętych ścianach, „gołych” cegłach i wyeksponowanych rurach. To właśnie te elementy są obecnie najbardziej charakterystyczną cechą loftowych aranżacji 

Jak urządzić mieszkanie w stylu loft?

Zastany stan deweloperski nie odpowiadał architektom, dlatego zdecydowali się dokonać zmian. Drzwi prowadzące do sypialni przeniesiono na ścianę salonu, dzięki czemu w przedpokoju pojawiło się dodatkowe miejsce. Zostało ono zagospodarowane dodatkowym regałem, nad którym umieszczono niewielkie okno, wpuszczające do pomieszczenia naturalne światło. Kolorystyczną wizytówką tej przestrzeni jest nasycona, “ceglana” czerwień, nawiązująca nieco do historii miejsca, mieszczącego się w starej fabryce z czerwonej cegły, charakterystycznej dla Łodzi. Industrialne echa można także odnaleźć w oprawach lamp na suficie oraz elementach wykonanych ze zbrojonego szkła i stali. 

industrialna łazienka fot. Dariusz Jarząbek-Biuro 3XEL Architekci

Funkcjonalna łazienka industrialna

Łazienka industrialna czerpie pełnymi garściami ze stylistyki pomieszczeń urządzanych w starych pofabrycznych budynkach. Wysokie sufity, duże okna dzielone metalowymi profilami, cegła i beton na ścianie oraz odsłonięte elementy instalacji to najbardziej charakterystyczne cechy tego wystroju. Duże industrialne pomieszczenia są cenione przede wszystkim za ich otwartą przestrzeń. Dobrze oświetlone przestrzenie loftów często wykorzystywane były jako pracownie dla artystów. To stąd ich eklektyczny styl, zawsze wyrazisty i z charakterem. 

Produkty do industrialnej łazienki 

Ciekawym rozwiązaniem projektowym było pokrycie ściany i drzwi prowadzących do łazienki lustrem, dzięki czemu mieszkanie sprawia wrażenie o wiele większego niż w rzeczywistości. 
W łazience zastosowano chłodną paletę barw. Szarości, biel i atramentowy granat tworzą harmonijną kompozycję. Architekci zastosowali tu produkty marki Koło. Miska wisząca WC KOŁO MODO PURE wyróżnia się charakterystyczną budową w formie jednolitej bryły o gładkiej powierzchni. Taki sposób budowy został osiągnięty dzięki krytym mocowaniom miski. Podczas jej tworzenia wykorzystano technologię KOŁO Rimfree®, polegającą na usunięciu wewnętrznego kołnierza miski. Dzięki temu można szybko i dokładnie ją dezynfekować. Umieszczona obok umywalka KOŁO Twins to rozwiązanie, które świetnie wpisuje się w nowoczesny, minimalistyczny charakter wnętrza. Jej zaletą jest prosty, ponadczasowy kształt, pozbawiony zbędnych ozdobników.  Wytrzymała konstrukcja pozwoli na wiele lat użytkowania w łazience.  Subtelny design i lekkość formy ceramiki idealnie sprawdziła się w niewielkiej łazience i nie przytłoczyła wnętrza.

Kolory do industrialnej łazienki

Styl loft w łazience bazuje przede wszystkim na grze surowych materiałów i różnorodnych faktur. Kolorystyka wypływa z naturalnych właściwości użytych surowców. Królują tu stonowane barwy: biel, szarość i czerń, przełamana cieplejszymi brązami i beżami drewna i kamienia. Jako kontrast warto dodać elementy z czerwonej cegły, które świetnie komponują się z całą industrialną paletą kolorystyczną. 

Surowego charakteru dodaje beton, kamień i elementy ze stali. W styl loftowy łazienki dobrze wpisują się białe uniwersalne umywalki – proste w formie, ale w nowoczesnym designie. Jasna ceramika dobrze współgra także z metalowymi wolnostojącymi wannami oraz stalowymi zlewami nawiązującymi do industrialnego ducha tej stylistyki.

industrialna łazienka fot. Dariusz Jarząbek-Biuro 3XEL Architekci
industrialna łazienka fot. Dariusz Jarząbek-Biuro 3XEL Architekci

Co wyróżnia industrialny styl łazienki?

Co jest najbardziej charakterystyczne dla aranżacji łazienki w stylu loft? We współczesnej wersji przemysłowej stylistyki dobrze sprawdzają się naturalne materiały w surowej wersji. Świetnie wpisuje się tu beton architektoniczny na ścianach i posadzce, uzupełniony o drewniane, kamienne i stalowe dodatki. Bardzo wyrazistym akcentem są czarne wykończenia kabiny prysznicowej lub proste w formie szafki podumywalkowe. Czarne profile w oknach lub jako rama do lustra świetnie współgrają z industrialnym wnętrzem.

W projektach łazienek industrialnych często znajdujemy też ściany wyłożone ceglanymi płytkami lub jeśli wnętrze aranżowane jest w starym budownictwie – odsłonięte surowe cegły. Kolejnym rozpoznawalnym elementem tego stylu są niezasłonięte elementy instalacji. We współczesnej wersji można zamontować ozdobne rury miedziane lub stalowe, nawiązujące stylistyką do mosiężnych wyrazistych kranów i baterii

Oświetlenie łazienki w stylu industrialnym

W industrialny styl w łazience najlepiej wpisują się duże, wysokie, nieosłonięte okna. Ale nie zawsze mamy możliwość urządzenia łazienki z oknem. Postawmy wówczas na otwartą przestrzeń i dobre doświetlenie wszystkich stref łazienki.

W łazienki w tym stylu świetnie wpisują się dobrze wyeksponowane wiszące lampy i kinkiety w typie ozdobnej żarówki z prostą geometryczną oprawką. Pozwijane kable i klosze z czarnego formowanego drutu mają dwie podstawowe zalety. Z jednej strony nadają wnętrzu bardzo wyrazistego industrialnego charakteru, a z drugiej – dobrze oświetlają wnętrze. 

Łazienka industrialna - jakie meble do niej pasują?

Jednym z głównych atutów loftowego wnętrza jest duża otwarta przestrzeń. Mając pomysł na łazienkę w tym stylu należy zadbać o minimalizację wyposażenia. Mówiąc prościej – nie można jej zagracić. Postawmy na meble łazienkowe o geometrycznych kształtach, stylowe, ale niezbyt wyeksponowane. Jak w każdym minimalistycznym wnętrzu, warto kierować się ku prostym formom i gładkim jednolitym frontom w stonowanej kolorystyce. Dobrym rozwiązaniem są duże pojemne szuflady lub szafki schowane najczęściej pod umywalką. Dają dużo miejsca do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych, ułatwiając zachowanie wizualnego porządku. Do loftowej łazienki świetnie pasują też designerskie drewniane dodatki, np. w postaci półek lub krzeseł z odrestaurowanego drewna.

Toaleta w stylu loft

To duże wyzwanie, by urządzić małą łazienkę w stylu loft. To bardzo wyrazista stylistyka, dlatego wystarczy zastosować pojedyncze, ale bardzo charakterystyczne elementy industrialnego wnętrza, aby otrzymać odpowiedni efekt. Wystarczy wyeksponowana ściana z cegieł, beton na ścianie lub posadzce połączony z czarnymi bateriami lub drucianymi kloszami na odsłoniętych żarówkach, by nadać wnętrzu nieco przemysłowego charakteru. 

Łazienka industrialna – dla kogo?

To stylistyka dla odważnych minimalistów, którzy miłują się w nawiązaniu do znanych stylów architektonicznych. W surowym, wręcz industrialnym wnętrzu nie każdy dobrze się czuje. Loftowy wystrój łączy w sobie surowość materiałów i faktur z gustownym i stylowym designerskim wykończeniem. Ma bardzo wyrazisty charakter, który dominuje nad wnętrzem. 

Biuro 3XEL Architekci działa w Łodzi od 2015 roku. Głównym obszarem działalności są projekty aranżacji wnętrz dla klientów prywatnych oraz biznesowych, a także indywidualne projekty architektoniczno-budowlane. Zdaniem Justyny Ławrynowicz i Patryka Ławrynowicza – założycieli pracowni, architektura powinna być szyta na miarę, powinna łączyć funkcjonalność z estetyką przy zachowaniu jak największej indywidualności. Architektów 3XEL cechuje otwarte podejście do projektowania oraz nowych rozwiązań i technologii. Szczególną uwagę zwracają na funkcję, formę oraz ich wzajemną relację, starannie dobierając materiały i detale.