Wysoka łazienka jak zmienić wady na atuty

Domino

Wydaje się, że w pomieszczeniu takim jak łazienka duża wysokość wnętrza rodzi same problemy - choćby takie jak trudność utrzymania w czystości najwyższych partii ścian czy dobrego ogrzania. Dodatkowo miejsce takie ma zaburzone proporcje - wysokie ściany w niewielkim pomieszczeniu optycznie je pomniejszają, zwężają i przytłaczają.

Dodatkowa przestrzeń do wykorzystania

Jednakże to, co uważamy za wadę, może stać się atutem naszej łazienki. Wykorzystajmy na przykład przestrzeń pod sufitem na "schowanie" większości rur i mniej atrakcyjnych przedmiotów. Można tam również zrobić pojemną, podwieszaną szafkę, a przy wnętrzach o wysokości ponad 3,5 metra warto nawet zastanowić się nad antresolą, na której można urządzić mini-salonik kosmetyczny, w którym wygodnie będzie robić makijaż czy układać włosy.

Niebanalny sufit podwieszany

Najczęstszym sposobem poprawienia proporcji wysokiej łazienki jest zastosowanie podwieszanego sufitu. Tu pole do popisu jest ogromne, przede wszystkim za sprawą oświetlenia sufitowego, które wcale nie musi (a nawet nie powinno) być symetrycznie i równomiernie porozmieszczane na całej płaszczyźnie. Zamontowanie świecącego "gwiazdozbioru" z małych diod lub lampek halogenowych w jednym miejscu sufitu i punktowego oświetlenia w całej łazience może stanowić bardzo ciekawe rozwiązanie.

Optyczne złudzenia

Istnieje także wiele metod poprawy optycznych proporcji takiej łazienki. Należy do nich układanie płytek na ścianach w poziomie zamiast w pionie lub zaprojektowanie poziomych czy ukośnych, "rozszerzających" wzorów na ścianach. Wysokiej łazienki nie należy wykańczać jednolitymi płytkami położonymi od podłogi do sufitu, gdyż stworzą przytłaczające wrażenie studni – mamy wszak wspaniałe pole do popisu z wykorzystaniem asymetrycznych, ukośnych wzorów! Nie bez znaczenia jest też kolor. Wnętrze obniżymy też malując sufit oraz szeroki na kilkanaście centymetrów pas pod sufitem kolorem ciemniejszym niż ściany.

Zobacz więcej: