Nowoczesna łazienka bez wanny

Kabina prysznicowa Geo marki Koło - niebieska łazienka
Rezygnacja z wanny na rzecz wygodnej i przestronnej kabiny prysznicowej nikogo już dziś nie widzi. W nowoczesnych wnętrzach króluje wygoda, funkcjonalność, minimalizm i dobry design. Jak urządzić łazienkę z prysznicem? Podpowiadamy pomysły na aranżacje.

Wanna czy prysznic? To pierwsza decyzja, jaką należy podjąć przed rozpoczęciem urządzania lub remontu łazienki. Gdy mamy wystarczająco dużo miejsca, bez problemu możemy zamontować i jedno i drugie. Jednak w nieco mniejszych metrażach zdecydowanie królują kabiny prysznicowe. Jednak czy to rozwiązanie tylko do małych łazienek? Jak urządzić małą łazienkę?
Łazienka z brodzikiem KOŁO

Łazienka bez wanny – czy tylko do małych wnętrz?

Nowoczesne aranżacje pełne są dużych, przestronnych i często otwartych natrysków, nawet jeśli z łatwością zmieści się w nich także wanna lub rozwiązanie typu 2w1 czyli wanno-prysznic. Popularne rozwiązania architektoniczne i ciekawe wyposażenie pozwala na stworzenie wyjątkowego miejsca do wzięcia prysznica, pozwalającego na relaks i odprężenie.

Co ciekawe, jeszcze kilkanaście lat temu rezygnacja z wanny w łazience wydawała się co najmniej dziwna. Dzisiaj taka decyzja już nie zaskakuje, a łazienka wyposażona wyłącznie w kabinę prysznicową (bez wanny) jest standardem. To świetne rozwiązanie zarówno do małych, jak i do dużych łazienek. Ale montaż prysznica ma też inne zalety. 

Przede wszystkim, pozwala na znaczną oszczędność wody. Szybki odświeżający prysznic zużywa znacznie mniej wody niż kąpiel w wannie. Biorąc pod uwagę fakt, że codziennie z natrysku korzysta kilkoro domowników, otrzymujemy realną oszczędność mediów. A to już w pierwszym miesiącu można odczuć płacąc niższe rachunki.

 

Łazienka z prysznicem – elastyczne rozwiązanie do każdego wnętrza

Dobrze zaaranżowana kabina prysznicowa potrafi umiejętnie ukryć mankamenty wnętrza lub świetnie podkreślić jego największe zalety.

W małych łazienkach warto wykorzystać proste ścianki prysznicowe (jak np. przegrody walk-in z serii GEO) do stworzenia prostej otwartej kabiny lub natrysku odgrodzonego jedynie pojedynczą taflą szkła. Da to optyczne poczucie głębi i wizualnie znacznie powiększy mały metraż.

W łazienkach z wnęką lub nietypowym układem wstawienie przesuwanych drzwi lub dużej przezroczystej przegrody GEO znosi optyczne granice stref w łazience.

W dużych nowoczesnych łazienkach natrysk można zaaranżować w postaci dużej strefy kąpielowej. Niezwykle efektownie prezentują się duże natryski bez brodzika oddzielone jedynie taflą szkła od wnętrza (np. przegrodą walk-in GEO o szerokości 140 cm), z łatwym dostępem z obu stron, będące wizualnie integralną częścią pomieszczenia.

Łazienka z prysznicem i pralką – jak zaaranżować?

W małych metrażach wstawienie prysznica zamiast wanny staje się oczywistym wyborem. Szczególnie gdy w łazience potrzebujemy wygospodarować dodatkowo miejsce na pralkę i na miejsce do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych dla całej rodziny. 
Warto pamiętać o kilku rozwiązaniach, które znacznie ułatwią urządzenie i potem codzienne funkcjonowanie w łazience z prysznicem i pralką.

  • Drzwi przesuwne do kabiny. Dlaczego warto wybrać takie rozwiązanie? Bo to z jednej strony eliminuje problem otwarcia drzwiczek od prysznica w niewielkiej przestrzeni oraz pozwala na wygodne wychodzenie i swobodne poruszanie się we wnętrzu. A z drugiej – nie powoduje kolizji z drzwiczkami do pralki.
  • Pralka w zabudowie. Dużo sprzętów i elementów wyposażenia na małej przestrzeni może tworzyć poczucie chaosu. Dlatego pralkę warto zabudować w ciągu z szafkami podumywalkowymi lub ukryć za frontem we wnęce. Dobrym wyborem jest postawienie wówczas kabiny z dużych niepodzielonych tafli szkła. Lekkość i poczucie głębi przestronnej kabiny wizualnie zrównoważy zabudowaną przestrzeń.
  • Kabina walk-in obok pralki. Jeśli z różnych powodów jedyne miejsce na pralkę jest tuż koło kabiny, starajmy się ten układ tak zaaranżować, by pralkę ukryć w szafce. „Przystawienie” sprzętu do kabiny spowoduje, że biorąc prysznic będziemy widzieć bok lub front pralki. Schowanie jej w zabudowie diametralnie zmieni wygląd łazienki z tej perspektywy. Co więcej, przestrzeń nad pralką możemy zabudować i stworzyć pojemne miejsce do przechowywania. Aby wygodnie wchodzić i wychodzić z kabiny, lepiej wybierać ścianki prysznicowe lub otwarte przegrody walk-in. Gdy w takim układzie pojawi się problem z otwieraniem drzwi od natrysku, można rozważyć też inną opcję, która obecnie zyskuje dużą popularność. Kabina czy zasłona prysznicowa? Czy ta druga opcja może rozwiązać problem swobodnego poruszania się w małym metrażu? Warto to przemyśleć. 

Nowoczesna łazienka z prysznicem – pomysły na aranżacje

Ścianki i drzwi prysznicowe GEO dostępne są w szerokiej ofercie rozmiarów, co pozwala na dużą elastyczność aranżacyjną. Łatwość dopasowania pojedynczych elementów kabiny i stworzenia strefy kąpielowej dopasowanej do nawet najbardziej niestandardowego układu to duża zaleta.

Duża łazienka z prysznicem

Rezygnacja z wanny daje przestrzeń na wstawienie przestronnej kabiny z dodatkowymi opcjami (np. hydromasażem), a dodatkowo pozwala na montaż np. bidetu. W pokojach kąpielowych spotykamy najczęściej przestronny natrysk z dużą deszczownicą, oddzielony pojedynczą ścianką od reszty pomieszczenia. Rezygnacja z brodzika i ciągłość płytek na ścianie i podłodze wewnątrz i na zewnątrz kabiny sprawiają, że kabina „znika” optycznie, a jej granica wyznaczona jest jedynie taflą przezroczystego szkła.

Duża kabina w małym wnętrzu

By zyskać dodatkową przestrzeń w łazience o niewielkim metrażu, a całej aranżacji dodać wizualnej lekkości, warto zastanowić się na instalacją niskiego brodzika prostokątnego (jak te z serii PACYFIK o wysokości zaledwie 3 cm) i pojedynczych ścianek prysznicowych, które stworzą wygodną strefę kąpielową. Przezroczyste szkło optycznie doda głębi małemu wnętrzu. Aby spotęgować ten efekt warto w projekcie łazienki wykorzystać dodatkowo duże lustra i jasną kolorystykę.

Fototapeta w kabinie

Duża grafika na jednej ze ścian za kabiną to sprytny sposób na wizualne powiększenie małego wnętrza i odwrócenie uwagi od niewielkiego metrażu. Duża grafika z trójwymiarowym efektem potrafi zupełnie odmienić postrzeganie wnętrza i stworzyć efekt „WOW” nawet w małej łazience. Ogromny wybór wzorów fototapet przystosowanych do wilgotnych warunków panujących wewnątrz kabiny (to najczęściej grafiki drukowane na szkle lub specjalne dekory) sprawia, że z łatwością można je wkomponować w projekty nowoczesnych łazienek niemal w każdym stylu.

Złoto, czerń, mosiądz, marmur – luksus w domowej łazience

Najmodniejsze w ostatnich sezonach aranżacje to te oparte na połączeniach bieli i czerni (styl industrialny, nowojorski), butelkowej zieleni i złota czy pudrowego różu i srebra. Coraz chętniej zapraszamy luksusowe materiały i ozdobne elementy wyposażenia do domowego zacisza. W połączeniu z jasnymi gładkimi płytkami czy delikatnie żyłkowanym marmurem powstają aranżacje nowoczesne i eleganckie, jednocześnie luksusowe, ale wyważone, bez kiczu i poczucia przytłoczenia. Na niewielkim metrażu powstają małe dzieła sztuki, które pozwalają na relaks i odprężenie w domowej łazience po ciężkim dniu.