
Łazienka o niewielkim metrażu to spore wyzwanie. Bo jak stworzyć funkcjonalną, wygodną i estetyczną aranżację na małej przestrzeni? Dobry projekt to podstawa, warto poznać także kilka przydatnych wskazówek, jak zaprojektować i urządzić małą łazienkę.
Praktyczne zagospodarowanie przestrzeni
W pierwszym kroku wyznaczmy strefy na planie pomieszczenia. Zadbajmy o umieszczenie najważniejszych urządzeń sanitarnych typu: umywalka, grzejnik łazienkowy, muszla klozetowa. Zastanawiając się, jak urządzić małą łazienkę w bloku bez okna, zbadajmy, jakie są potrzeby domowników i możliwości aranżacyjne łazienki.
Sprawdźmy, jaki układ ma instalacja wodno-kanalizacyjna. Czy jest miejsce tylko na małą kabinę prysznicową, czy może domownicy marzą o wannie i długich relaksujących kąpielach? A może dobrym rozwiązaniem będzie kompromisowa opcja typu 2w1 czyli wstawienie parawanu nawannowego?
Wreszcie, już na wstępie planując układ i wyposażenie łazienki, spróbujmy określić kosztorys całego projektu. Warto przynajmniej orientacyjnie określić koszt remontu małej łazienki, by wiedzieć, z jak dużymi wydatkami musimy się zmierzyć.
Wanna, kabina prysznicowa czy parawan nawannowy?
Praktyka pokazuje, że aby funkcjonalnie urządzić małą łazienkę w bloku (np. 4 m2), dobrym rozwiązaniem jest montaż kabiny prysznicowej. To nie tylko duża oszczędność miejsca, ale także zużytej wody. Z łatwością mogą z niej korzystać osoby w każdym wieku. Na rynku dostępnych jest wiele funkcjonalnych zestawów prysznicowych np. z hydromasażem. Te modele pozwalają nie tylko wziąć szybki orzeźwiający prysznic, ale także pozwalają stworzyć małą domową strefę SPA.
Przy sprzyjającym układzie wnętrza i dobrym projekcie, nawet w bardzo małej łazience można sobie pozwolić na montaż wanny. Dodatkowo, aby zwiększyć funkcjonalność strefy kąpielowej, jest też opcja montażu parawanu nawannowego. Takie rozwiązanie typu 2w1 to częsty wybór u osób, które zastawiają się jak urządzić małą łazienkę z wanną.
Najnowszym trendem na rynku jest montaż kabin typu walk-in, czyli ograniczenie strefy prysznicowej jedynie ścianką prysznicową, nawet bez drzwi. Wewnątrz montuje się jedynie baterię (i deszczownicę) i niski brodzik (lub wyłącznie odpływ liniowy). Ta opcja świetnie prezentuje się wizualnie i optycznie zwiększa przestrzeń.
Jakie płytki na ścianę i podłogę?
Do małych łazienek architekci polecają jasne płytki, które rozświetlają wnętrze i dają poczucie czystości. Unikajmy ciemnych kolorów, które optycznie zmniejszą pomieszczenie. Zrezygnujmy z bardzo dużych i bardzo małych formatów płytek do niewielkiej łazienki. Jedne mogą przytłaczać, a drugie wprowadzać wizualny chaos. Unikajmy też intensywnych kolorów i absorbujących wzorów na płytkach. Jeśli planujemy układać przyciągające wzrok dekory, zaplanujmy je na jednej ścianie.
Lustro - sposób na powiększenie małej łazienki
Wykorzystanie lustrzanej tafli to jeden z najczęściej wykorzystywanych sposobów, aby optycznie dodać nieco więcej przestrzeni w małym wnętrzu. Pamiętajmy jednak, aby lustra zamontować na dwóch sąsiadujących ścianach. Gdy brakuje miejsca na duże lustro, warto rozważyć szafki łazienkowe z lustrzanymi frontami. Alternatywnie – po prostu postawmy lustro na półce lub szafce.
Odpowiedni umiar w dodatkach
Aby uniknąć wrażenia chaosu i nieporządku, zostawmy „na wierzchu” w łazience jedynie niezbędne przedmioty. Co się da, warto schować do szafek i szuflad. Wygodną opcją są też funkcjonalne dodatki typu półeczki, relingi i uchwyty na ręczniki, pojemniki i ozdobne worki na kosmetyki i przybory toaletowe.
Jak urządzić malutką łazienkę, aby nadać jej unikalny charakter, a nie przytłoczyć dekoracjami? Postawmy na pojedyncze, ale wyraziste, oryginalne i przyciągające wzrok dodatki. Zdecydowanie weźmy sobie do serca zasadę „mniej znaczy więcej”.