Długa wąska łazienka nie musi być problemem

Traffic

Długie i wąskie łazienki są charakterystyczne dla tak zwanego starego budownictwa. Często bywają też wysokie. Podstawowe problemy, z jakimi spotykamy się w takich pomieszczeniach to "nieustawność" (często wszystkie sprzęty muszą znajdować się w jednej linii) oraz zaburzone proporcje.

Twórcze ustawienie elementów

Rozwiązań problemu, jakim jest mała ustawność długiej i wąskiej łazienki, jest sporo, jedno z nich prezentujemy tutaj. W wąskiej i długiej łazience istnieje możliwość nietypowej, ale wygodnej instalacji wanny. Klasyczną długą prostokątną wannę możemy na przykład obudować z obu stron w taki sposób, by zabudowa, sięgając od ściany do ściany, tworzyła szerokie półki. Aby ułatwić wchodzenie do wanny, od jej węższych boków można zbudować specjalny podest ze schodami.

Innym rozwiązaniem jest zabudowanie węższej ściany kabiną prysznicową (zestawy do zabudowy - odnośnik). Taka aranżacja wnętrza nie tylko da nam wygodne i obszerne miejsce do wzięcia prysznica, ale też pozwoli na zwiększenie komfortu użytkowania przez wydzielenie strefy kąpielowej i zdecydowanie poprawi proporcje wizualne łazienki.

Poprawianie proporcji

Drugi problem – zaburzone proporcje wymiarów łazienki - bardzo dobrze poprawiają odpowiednio rozmieszczone lustra oraz asymetryczne wykończenie ścian (na przykład pasy lub ukośne wzory na krótszych ścianach). Zalecane są kolory od jasnych do średnionasyconych - optycznie poszerzają przestrzeń i czynią ją bardziej "otwartą". Ciekawy efekt daje użycie ciemniejszego koloru na krótszych ścianach łazienki, szczególnie jeśli jedna z tych krótszych ścian będzie się znajdowała naprzeciwko drzwi. Ciemne kolory stwarzają bowiem wrażenie przybliżenia a jasne - oddalenia.

Zobacz więcej:Dobór kolorów i materiałów.