Sprzątanie łazienki - krok po kroku

 

To oczywiste, że regularnie porządkujemy łazienkę. Choć to czynność żmudna i czasochłonna, to ważna nie tylko dla utrzymania wysokiego poziomu higieny, ale też dla estetycznego i przyjemnego wyglądu wnętrza. Jak sprzątać łazienkę szybko i efektywnie? Podpowiadamy. 

Jak posprzątać łazienkę?

Aby szybko uporać się z zadaniem, warto opracować plan sprzątania łazienki. Krok po kroku go realizując, sprawnie uporządkujesz przestrzeń. Zacznij od wyrzucenia niepotrzebnych pudełek, opakowań i  starych zawieszek do WC. Pochowaj do szafek i poukładaj na półkach wszystko co stoi na wierzchu. Następnie zbierz i odłóż na miejsce ubrania. Te, które wymagają prania, włóż do kosza na brudną bieliznę. Warto wygospodarować szafkę lub dodatkowe pudełko na rzeczy do prania, by nie gromadziły się na wierzchu.

Kiedy uporządkujesz luźne przedmioty, ubrania i kosmetyki, możesz wziąć się za czyszczenie wyposażenia.

Ekologiczne sprzątanie łazienki

Przyjazne środowisku preparaty do czyszczenia są oparte na kilku prostych składnikach: sodzie, occie, szarym mydle (zwykle w formie płatków mydlanych), kwasku cytrynowym i olejkach eterycznych, które nadają środkom przyjemny zapach.

Ekologiczne sprzątanie łazienki nie tylko pomaga uniknąć uwalniania do kanalizacji substancji toksycznych dla środowiska, ale przede wszystkim chroni domowników przed bezpośrednim kontaktem z nimi. Płyny do czyszczenia WC i powierzchni ceramicznych często zawierają żrące i szkodliwe dla zdrowia substancje. Ekologicznym zamiennikiem są tu skuteczne i proste do zrobienia w domu płyny i mleczka na bazie sody. Z kolei pleść lub osad z kamienia z łatwością można usunąć wodą z octem.

Szara łazienka - seria ceramiczna Koło Nova Pro, rozwiązanie do małej łazienk
Szara łazienka - seria ceramiczna Koło Nova Pro, rozwiązanie do małej łazienk

Umyj dokładnie zewnętrzne powierzchnie

Konserwacja i utrzymanie czystości są ważne szczególnie w przypadku wanny, kabiny prysznicowej i odpływów. To tam gromadzi się najwięcej zanieczyszczeń, które nie tylko mogą być groźne dla zdrowia, ale powodują także niszczenie sprzętów. Do czyszczenia drzwi i ścianek prysznicowych użyj środków zapobiegających osadzaniu się kamienia, ale delikatnych, bez składników o właściwościach ścierających, które mogłyby porysować powierzchnię. Na końcu wyczyść syfon w odpływie brodzika.
Jeśli masz wannę, użyj środka odpowiedniego do materiału, z jakiego jest wykonana. Dla przykładu, wanny owalne zwykle mają akrylową powierzchnię, która jest wrażliwa na działanie mocnych żrących preparatów. Potem umyj dokładnie umywalkę i zetrzyj na mokro wszystkie powierzchnie - wokół umywalki, przy wannie, wokół prysznica, wnęki i półki. Na samym końcu umyj toaletę, używając do tego osobnej ścierki.Robiąc generalne sprzątanie łazienki, umyj płytki na ścianie, lampy oraz wnętrza szafek.

Odzyskaj dawny blask armatury 

To jedna z tych czynności, do których trzeba podejść bardzo ostrożnie podczas sprzątania łazienki. Porady specjalistów mówią, że w przypadku modeli chromowanych bezpieczne będzie użycie środków o lekko zasadowym odczynie np. płyn do naczyń rozdrobniony z wodą. W przypadku armatury patynowej i mosiężnej lepiej użyć wody z octem.
Do usunięcia osadu z kamienia idealnie sprawdzą się "domowe okłady". Nasącz octem miękką szmatkę i pozostaw na armaturze na kilka godzin, po jej zdjęciu oczyść baterię płynem do naczyń.

Ostatni krok sprzątania łazienki

Wiesz już, jak szybko posprzątać łazienkę. Na samym końcu umyj lustra, najlepiej specjalnym preparatem do powierzchni szklanych lub wodą z octem. Powieś czyste ręczniki i dodaj dekoracje (świeczki, kominki zapachowe), jeśli masz przeznaczone na to miejsce. A następnie ciesz się czystą i estetyczną łazienką.