Rodzaje brodzików prysznicowych

Łazienka z brodzikiem i meblami Koło

Prostokątne, kwadratowe, owalne, równe z powierzchnią płytek czy głębokie – mnogość kształtów, wymiarów i designu brodzików prysznicowych może przyprawić o zawrót głowy. Który najlepiej pasuje do naszej łazienki? Jakie są rodzaje brodzików? Z jakich materiałów mogą być wykonane? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Podpowiadamy.

Kabina prysznicowa i brodzik to podstawowe elementy wyposażenia łazienek. Aby dobrze do siebie pasowały, współgrały wizualnie i pozwalały na komfortowe korzystanie ze strefy prysznicowej na co dzień, powinny być dobrze zaplanowane i mądrze dobrane. Zastanówmy się w pierwszej kolejności, jakie parametry brodzików prysznicowych są ważne.

Brodziki prysznicowe – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

  • Kształt brodzika – to jedno z podstawowych kryteriów wyboru. Trzeba dopasować go do ilości dostępnego miejsca i wybranej kabiny prysznicowej. W ofercie KOŁO dostępne są brodziki prostokątne, kwadratowe i owalne w wielu wymiarach, co pozwala z łatwością dopasować model do układu, stylu i specyfiki wnętrza, nawet najbardziej nietypowego. 
  • Wielkość kabiny – prysznic najczęściej lokalizuje się przy jednej ze ścian lub w rogu pomieszczenia. Ta ostatnia opcja, szczególnie w małych łazienkach, pozwala na jak najlepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Świetnie sprawdzają się tu owalne kabiny prysznicowe z przesuwnymi drzwiami, stawiane na narożnych brodzikach. Gdy dysponujemy nieco większą ilością miejsca, warto zastanowić się nad brodzikiem i kabiną przyścienną, które łączą się tylko jednym bokiem ze ścianą.
  • Głębokość brodzika – mamy do wyboru modele od płaskich równych z podłogą aż po brodziki głębokie o wysokości około 40-50 cm. Pamiętajmy, aby podczas projektowania strefy prysznicowej uwzględnić wysokość samego brodzika. Doliczmy do tego mocowanie i wysokość kabiny. Nad natryskiem powinien zostać odstęp od sufitu dla swobodnej cyrkulacji powietrza. Warto o tym pamiętać szczególnie przy niskich wnętrzach i w łazienkach na poddaszu.
  • Sposób montażu – zwróćmy uwagę na to, czy konkretny model wymaga ingerencji w wylewkę czy wystarczy postawić go na posadzce. Przy bardzo niskich brodzikach wystarczy wyrównać go w powierzchnią płytek lub jedynie uszczelnić boczne krawędzie, jednak przy wyższych modelach często potrzebne jest także mocowanie do ściany. Dodatkowo należy się zastanowić, jak osłonić bok brodzika: płytkami, obudową czy panelem?
  • Rodzaj obudowy – płaskie brodziki i te o wysokości do kilkunastu centymetrów wykonane są zwykle z jednego elementu, co znacznie ułatwia montaż i jego uszczelnienie. Praktyka pokazuje, że brodziki ze zintegrowaną obudową (np. te dostępne w naszej ofercie KOŁO) łatwo utrzymać w czystości ze względu na brak kłopotliwych połączeń, gdzie mogą gromadzić się zabrudzenia. Przy wyższych brodzikach warto dobrać dopasowaną do stelaża obudowę lub zaprojektować pokrycie boków z płytek lub paneli. 
  • Elementy antypoślizgowe – proste żłobienia lub dyskretny wzór na powierzchni brodzika zwiększają bezpieczeństwo korzystania z prysznica na śliskiej mokrej powierzchni. To opcja szczególnie przydatna dla dzieci i starszych osób.

Nowością na rynku są brodziki podpłytkowe i powierzchnie prysznicowe, które są całkiem schowane pod warstwą płytek lub ułożone na równi z nią. Wymagają specjalistycznego i umiejętnego montażu obejmującego ingerencję w wylewkę. Wykonywane najczęściej podczas generalnego remontu lub urządzania nowej łazienki.
Łazienka z brodzikiem KOŁO
Brodzik i kabina marki Koło

Brodziki – z jakich materiałów mogą być wykonane?

Ogromny wybór na rynku sprawia, że wybór idealnego modelu jest trudnym zadaniem. 

  • Brodziki akrylowe – najpopularniejsze i najczęściej wybierane modele. Dostępne w wielu rozmiarach i kształtach. Akryl jest lekkim materiałem bardzo łatwym do formowania. Brodziki i wanny akrylowe są ciepłe i przyjemne w dotyku. Wybierając brodzik z tego materiału zwróćmy jednak uwagę na grubość tworzywa i jakość wykonania. Dobrej jakości brodziki akrylowe KOŁO są odporne na zarysowania, żółknięcie i matowienie. Aby na długo zachowały swój świeży wygląd, należy unikać stosowania preparatów z substancjami ściernymi do ich czyszczenia. Bowiem drobinki rysują gładką powierzchnię powodując mikrouszkodzenia. Do usuwania zanieczyszczeń lepiej stosować delikatne detergenty i miękką ściereczkę. Dużą zaletą brodzików z akrylu jest fakt, że drobne zarysowania i uszkodzenia mechaniczne można usuwać z ich powierzchni. Łatwo poddają się renowacji. Są też łatwe w montażu, bez problemu nadają się do zabudowy różnego rodzaju okładzinami.
  • Brodziki konglomeratowe i kamienne – świetnie wpasowują się w minimalistyczne nowoczesne wnętrza, trzeba jednak pamiętać, że mają swoje wady. Brodziki wykonane z kamienia lub mieszanki kamieni i syntetycznych żywic są dosyć ciężkie i znacznie trudniejsze w montażu niż te wykonane z akrylu. Choć miła w dotyku, imitująca naturalny kamień powierzchnia jest najczęściej zimna. Kamienne i konglomeratowe brodziki są podatne na uszkodzenia mechaniczne, a ich renowacja jest niemożliwa. Dodatkowo materiały te mogą wybarwiać się pod wpływem niektórych substancji chemicznych, np. farb do włosów lub silnych środków czyszczących. 
  • Brodziki ceramiczne – z wyglądu przypominają akryl, jednak są ciężkie i zdecydowanie bardziej podatne na uszkodzenia. Choć gładka powierzchnia jest miła w dotyku i łatwa w czyszczeniu, to może żółknąć i rysować się. 
  • Brodziki stalowe – to modele wykonane z blachy stalowej, która pokryta jest warstwą emalii. Daje to gładką i bardzo twardą powierzchnię, jednak zimną i podatną na odpryski. Są odporne na działanie środków chemicznych i szorowanie, nie ma bowiem obaw o uszkodzenie zewnętrznej warstwy. 

Brodzik z kabiną – jak dobrać odpowiedni model?

Choć w większości przypadków kabiny prysznicowe osadzane są na brodzikach, to oba elementy sprzedawane są osobno. Aby mieć pewność, że całość będzie dobrze wyglądać oraz bezproblemowo i sprawnie działać, warto wybierać kabiny i brodziki od jego producenta. Daje to gwarancję kompatybilności i idealnego dopasowania elementów, spójności stylistyki i trwałości materiałów.

Zastanawiając się, jak dobrać brodzik, warto w pierwszej kolejności sprawdzić, ile mamy miejsca w łazience na kabinę prysznicową. To jej wielkość i kształt, najlepiej dopasowane do wnętrza, determinują wymiary i styl brodzika. Jeśli decydujemy się na kabiny typu walk-in lub proste kabiny konstruowane z pojedynczych szyb prysznicowych i drzwiczek, wówczas warto zacząć od brodzika, bo to on będzie podstawą do konstrukcji całej strefy prysznicowej.

Brodzik głęboki – wygodna alternatywa dla małej wanny

Kto powinien zastanowić się nad montażem głębokiego brodzika? To dobry wybór dla małych łazienek, w których ze względu na układ i metraż nie ma możliwości wstawienia pełnowymiarowej wanny. Tego rodzaju brodzik przydaje się, gdy wśród domowników są małe dzieci. Mini-wanna pozwala wygodnie i sprawnie wykąpać maluchy zanim będą w stanie samodzielnie korzystać z natrysku.

Modele ze zintegrowanym siedziskiem to komfortowa opcja także dla dorosłych i seniorów. Szerokie krawędzie głębokiego brodzika pozwalają na postawienie dużej, pełnowymiarowej kabiny, tworząc rozwiązanie typu 2w1. Wanno-prysznic łączy zalety małych wanien i wygodnych kabin prysznicowych. Daje dużo przestrzeni do wygodnego wzięcia prysznica oraz wykorzystania sporych gabarytów brodzika.
Biała łazienka z produktami Koło