Porządki w łazience - praktyczne porady

Łazienka musi być czysta. To ważne nie tylko pod kątem estetyki, ale przede wszystkim – zdrowia. Jak posprzątać łazienkę krok po kroku? Jak ułatwić sobie utrzymanie jej w czystości? Jakie są domowe i ekologiczne sposoby na sprzątanie łazienki? 

Aby korzystanie z łazienki sprawiało przyjemność, powinna wyć wygodna, funkcjonalna, estetyczna i - przede wszystkim - czysta. Każdy z domowników korzysta z niej na co dzień przynajmniej kilkukrotnie. Utrzymanie jej w czystości, szczególnie przy kilkuosobowej rodzinie, bywa trudnym zadaniem. Jak zatem sobie z tym poradzić? 
 
Jak utrzymać łazienkę na co dzień w czystości?

Ważne są trzy podstawowe zasady:

1. Systematyczność. To zdecydowany klucz do sukcesu na drodze do czystej i estetycznej łazienki. Porządkowanie całego pomieszczenia należy robić przynajmniej raz w tygodniu, lub jeśli tego wymaga – częściej. Warto wyznaczyć sobie jeden dzień w tygodniu na najważniejsze czynności porządkowe (mycie prysznica, wanny, toalety, umywalek, podłogi) lub jeśli wolimy działać małymi krokami – podzielić te zadania na kilka dni w tygodniu. Ważne, aby sprzątać regularnie. Dzięki temu łazienka będzie stale czysta, a trudne do usunięcia zanieczyszczenia nie pojawią się. To też ważne dla zdrowia. Częste sprzątanie minimalizuje ryzyko rozwoju niebezpiecznych bakterii i pleśni.

2. Dobry plan i zestaw do sprzątania. Aby maksymalnie ułatwić sobie zadanie warto zaopatrzyć się w dobre środki czystości i zestaw ściereczek, gąbek i szczotek do usuwania zanieczyszczeń. W podręcznym zestawie do sprzątania łazienki powinny znaleźć się gotowe lub samodzielnie zrobione preparaty do czyszczenia wc, powierzchni szklanych i ceramiki, delikatny płyn lub mleczko na trudniejsze zabrudzenia, środek do płytek (jeśli wymagają specjalnej pielęgnacji), preparat do czyszczenia i dezynfekcji odpływów. Warto opracować sobie także plan sprzątania - kolejność sprzątania poszczególnych stref pomoże usprawnić regularne porządki.

3. Wyposażenie ułatwiające sprzątanie. Projektując łazienkę, warto wziąć pod uwagę takie elementy wyposażenia łazienki, które pomogą nam w utrzymaniu czystości, m.in.: kabiny prysznicowe ze specjalną powłoką utrudniającą powstawanie zacieków i osadów, miski bezkołnierzowe czy antybakteryjne wyposażenie strefy wc.

NovaProPremium szafka
NovaProPremium rzut

Porządki w łazience – krok po kroku

 Choć sprzątanie łazienki dla wielu osób może wydawać się trudne, to z dobrym planem pójdzie szybko i sprawnie. Jak to zrobić?

 1. Odłóż na miejsce wszystkie ubrania, kosmetyki i przybory toaletowe
 2. Wrzuć do prania brudne ręczniki.
 3. Wynieś z łazienki wszystkie „ruchome” rzeczy: kosmetyki i przybory do mycia z kabiny prysznicowej i te stojące koło wanny, dywaniki łazienkowe. Uporządkuj rzeczy w okolicy umywalki.
 4. Spryskaj kabinę, wannę i umywalki środkami przeznaczonymi do ich czyszczenia. Podobnie zrób z miską wc, najpierw wkładając do niej szczotkę.
 5. Wytrzyj z kurzu i zacieków powierzchnie płaskie, w szczególności półki i blaty. Następnie uporządkuj rzeczy stojące na nich. 
 6. Po około 15 minutach, kiedy środki czyszczące rozpuszczą zanieczyszczenia, wyczyść delikatną gąbką lub ściereczką umywalkę, kabinę i wannę. Pamiętaj, aby dokładnie usunąć osad i zabrudzenia z odpływów, następnie użyj w tych miejscach środka do dezynfekcji. Szczotką wymyj wewnątrz muszlę wc, do umycia jej z zewnątrz użyj osobnej ściereczki.
 7. Czystą szmatką wytrzyj armaturę do sucha, umyj płytki w strefie umywalkowej i koło wc. Kolejną ścierką umyj i wypoleruj lustro, wytrzyj kurz z lamp.
 8. Poukładaj kosmetyki i przybory toaletowe w powrotem na swoich miejscach.
 9. Wyrzuć śmieci z kosza.
 10. Zamieć i umyj podłogę.
 11. Zawieś świeże ręczniki i połóż dywaniki łazienkowe

Jak urządzić łazienkę, aby ułatwić sobie sprzątanie łazienki?

Już na etapie projektowania i wyposażania łazienki, warto wdrożyć rozwiązania, które ułatwią potem jej codzienne utrzymanie w czystości. Dlatego jeśli dopiero jesteś na etapie urządzania, koniecznie rozplanuj wyposażenie łazienki w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko gromadzenia się zabrudzeń i osadów. Jak to zrobić? Istnieje szereg rozwiązań ułatwiających sprzątanie, np.

 • Prysznic bez brodzika – nowoczesne kabiny typu walk-in lub proste konstrukcje oparte na połączeniu kilku szyb z drzwiami zdecydowanie minimalizują ryzyko gromadzenia się zanieczyszczeń w trudno dostępnych elementach łączących. Ograniczone do minimum miejsca uszczelnienia silikonem eliminują problem ich zabrudzenia. Brak brodzika to brak ryzyka gromadzenia się na nim osadów i kłopotliwego ich szorowania.
 • Szyby prysznicowe i ceramika ze specjalną powłoką – na rynku dostępne są linie produktów wyposażenia łazienkowego, które pokryte są wyjątkowo gładką powłoką znacznie ułatwiającą utrzymanie w czystości ceramiki i wszystkich elementów szklanych kabin prysznicowych. Na powierzchni powłoki Reflex KOŁO drobne krople wody łączą się w większe, dzięki czemu szybko spływają zabierając ze sobą nieczystości. To znacznie ogranicza powstawanie zacieków i trudnych do usunięcia osadów. Co więcej, dzięki wyjątkowej gładkości znacznie ułatwia to czyszczenie. Wystarczy bawełniana ściereczka lub gąbka i delikatny płyn do kabin prysznicowych, by usunąć wszelkie zabrudzenia.
 • Podwieszane wyposażenie z ukrytymi mocowaniami. Im mniej trudno dostępnych zakamarków, tym łatwiej utrzymać czystość w łazience. Praktyka pokazuje, że podwieszane miski sedesowe, bidety i umywalki dają łatwy dostęp do każdego fragmentu podłogi, co usprawnia czyszczenie. 
 • Antybakteryjna deska sedesowa. Strefa wc to jeden z najbardziej newralgicznych punktów pod kątem higieny i utrzymania w czystości. W kolekcji MODO dostępne są deski sedesowe o specjalnych właściwościach antybakteryjnych, które utrudniają gromadzenie się drobnoustrojów na jej powierzchni.
 • Bezkołnierzowe miski wc - nie tylko dobrze wyglądają, ale przede wszystkim – nie gromadzą zanieczyszczeń. Brak kołnierza eliminuje powstanie trudno dostępnych miejsc, tworzących idealną przestrzeń do rozwoju drobnoustrojów. Co więcej, specjalna konstrukcja misek bezkołnierzowych proponowana w ofercie wyposażenia łazienki KOŁO pozwala na oszczędność wody. Mniejsza ilość wody jest potrzebna do wydajnego spłukania toalety.

Ekologiczne sprzątanie łazienki

Alternatywą dla gotowych środków czyszczących jest samodzielnie zrobienie preparatów w domu. Wystarczy kilka składników, które znajdziemy w każdej kuchni: soda oczyszczona, ocet czy kwasek cytrynowy. Wystarczy dodatek płatków mydlanych lub ekologicznego mydła w płynie, by otrzymać skuteczne środki czyszczące. 

Preparaty oparte na prostym składzie, z kilkoma kroplami ulubionego olejku zapachowego, są wydajne i bezpieczne. Pozbawione są silnie działających i niekiedy drażniących składników, łatwe do stosowania nie tylko do porządków w łazience, ale także jako środek czyszczący w kuchni. Ocet świetnie sprawdza się do usuwania osadów, zacieków i kamienia z luster, umywalek i kabin prysznicowych, z kolei soda – jako baza do domowego mleczka do czyszczenia do zadań specjalnych (np. pasty do fug). Ekologiczne środki czystości to też duża oszczędność czasu i pieniędzy. Oparte są na kilku tanich i łatwo dostępnych składników, a preparat z łatwością przygotujemy samodzielnie w domowych warunkach w ciągu kilku minut.