Najczęściej popełniane błędy podczas remontu łazienki

 

Remont i wykończenie łazienki to trudne zadanie, niezależnie od jej metrażu. To jedno z najbardziej wymagających pomieszczeń pod kątem architektonicznym i aranżacyjnym, dlatego już na etapie projektu warto dobrze przemyśleć jej wyposażenie. O czym pamiętać, by uniknąć najczęściej popełnianych błędów? Podpowiadamy jak urządzić łazienkę, by była wygodna, funkcjonalna i estetycznie wykończona.

Biało szara łazienka z produktami Koło Traffic

Remont łazienki krok po kroku – jakich błędów uniknąć? Jak urządzić łazienkę, by była wygodna i funkcjonalna?

Oto lista najczęstszych błędów podczas urządzania łazienki:

Zbyt małe odległości między sanitariatami, zbyt mało przestrzeni do swobodnego poruszania się w pomieszczeniu.

To sprawia, że korzystanie z niego na co dzień staje się uciążliwe. To także duże utrudnienie podczas sprzątania. Szczególnie w łazienkach o małym metrażu warto zastanowić się, jakie rozwiązanie można zastosować, by lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń. Zastanówmy się, czy lepiej wstawić wannę czy prysznic, a może multifunkcjonalne rozwiązanie typu 2w1, czyli wanno-prysznic? A może warto zastanowić się czy lepiej kabina czy zasłona prysznicowa

Źle rozplanowana elektryka

Im większa łazienka, tym więcej punktów świetlnych w różnych lokalizacjach warto zaplanować. I zrobić to już na początku remontu, bo zmiany w układzie instalacji elektrycznej, gdy już położymy płytki na ścianach są prawie niemożliwe.

 

Trudny dostęp do kabiny, mebli i sprzętów

Zaplanowaliśmy rozstawienie sanitariatów, szafek i sprzętów w łazience. A teraz sprawdźmy, czy mamy na tyle przestrzeni, aby móc je swobodnie otworzyć i czy mamy wygodny dostęp do każdego fragmentu wnętrza. By zaoszczędzić miejsce, zamiast otwieranych drzwiczek kabiny warto zastosować drzwi rozsuwane, jak np. z serii GEO lub REKORD.

Niedostateczna ilość miejsca do przechowywania

Na projekcie widzimy pięknie urządzone wnętrze, estetyczne i uporządkowane. A teraz wyobraźmy sobie, jak będzie wyglądało w praktyce. Czy jest w nim zaplanowana przestrzeń na przechowywanie kosmetyków, zapasowych ręczników, przyborów toaletowych i drobnego sprzętu? Warto stosować zabudowane szafki podumywalkowe (idealnie się tu wpisują szafki KOŁO z serii TRAFFIC lub TWINS) lub dopasowane zestawy meblowe NOVA PRO PREMIUM – to nie tylko oszczędność miejsca, ale też gwarancja spójności i idealnego dopasowania.

 

Trudność w utrzymaniu w czystości

Warto wybierać rozwiązania, które ułatwią utrzymanie wysokiej higieny w łazience. Miski WC wiszące na stelażach podtynkowych pozwalają uniknąć brudzenia się trudno dostępnych miejsc koło toalety. Szyby i kabiny prysznicowe, umywalki i wanny z idealnie gładką powłoką KOŁO Reflex utrudniają powstawanie osadów i zacieków. 

Wybór wyposażenia, które nie jest przystosowane do warunków łazienkowych

Wybierajmy produkty przeznaczone typowo do warunków podwyższonej wilgotności, odpornych na zalewanie. Dotyczy to głównie mebli łazienkowych, dlatego warto szafki kupować u producentów wyposażenia łazienkowego, np. meble z serii TWINS, TRAFFIC lub NOVA PRO. 

Koszt remontu łazienki 4 m2 – jak go dobrze oszacować?

Z czego wynikają trudności z prawidłowym oszacowaniem budżetu na remont łazienki? Czasami planujemy zbyt pobieżnie, wręcz „na oko”, mamy problem z oceną realnych kosztów, nie zdając sobie sprawy, ile naprawdę mogą kosztować poszczególne elementy wyposażenia łazienki. Częstym błędem jest też brak planowania. Zakładamy określoną kwotę na remont i staramy się w niej zmieścić. Zdarzają się wówczas sytuacje, kiedy budżet niepokojąco szybko się kurczy, a końca prac przy urządzaniu łazienki nie widać.

Jak zatem prawidłowo oszacować koszt remontu łazienki o określonym metrażu? Co wziąć pod uwagę?

  • Przygotowanie – w remontowanych łazienkach powinniśmy się liczyć z kosztami skucia starych płytek, usunięcia wanny lub prysznica, sanitariatów i mebli. To z jednej strony koszt ekipy, która usunie poprzednie wyposażenie i przygotuje ściany, posadzkę i instalacje pod nową aranżację, a z drugiej – opłata za wywiezienie gruzu i gabarytowych śmieci
  • Projekt – czy mamy w głowie wystrój wymarzonej łazienki czy chcemy poprosić o pomoc architekta? Profesjonalny projekt może kosztować od kilkuset złotych za tylko ogólną wizualizację łazienki do nawet kilku-kilkunastu tysięcy za pełną specyfikację z pełną dokumentacją techniczną i zaplanowaniem każdego szczegółu.
  • Materiały budowlane – w tym punkcie postarajmy się jak najdokładniej spisać wszystko, co będzie potrzebne podczas remontu: kleje, podkłady, izolacja od wilgoci, płyty kartonowo-gipsowe, cegły do ścianek działowych, uszczelniacze, silikony i wiele innych. Warto listę taką stworzyć razem z ekipą wykończeniową, wówczas możemy też ocenić, jakie sprzęty trzeba jeszcze kupić, a czym dysponują fachowcy.
  • Płytki, pokrycie ścian i podłóg – mając projekt łazienki, możemy planować ile i jakich płytek, farb, desek lub innych okładzin (np. cegły, kamienia, betonu, metalu) będzie potrzebne do pokrycia ścian i podłóg. Liczmy nie tylko w metrach kwadratowych, ale także w układzie, który będzie na ścianach i podłodze, a potem dodajmy przynajmniej 10% zapasu.
  • Ceramika i armatura – to jedna z większych pozycji na liście budżetowej. Wybierajmy produkty od jednego producenta, by mieć pewność spójności i trwałości produktów. KOŁO oferuje pełen asortyment wyposażenia łazienki, w tym: kabiny prysznicowe, wolnostojące wanny owalne i modele do zabudowy, umywalki (blatowe, ścienne, meblowe), miski WC, bidety, meble łazienkowe. Pamiętajmy, by uwzględnić też koszt baterii, dodatkowych rur i przyłączy, przycisków spłukujących itd.
  • Sprzęty – w tym duże i małe AGD takie jak: pralka, suszarka do ubrań, elektroniczny odświeżacz powietrza, pochłaniacz wilgoci itd.
  • Inne wyposażenie – w tym przede wszystkim: lustra, oświetlenie, meble łazienkowe, grzejniki, ręczniki, dywaniki, drobne akcesoria (pojemniki na przybory, półki pod prysznic, wieszaki, wkłady do szuflad itd.), dodatki, ozdoby.
  • Wynajęcie ekipy wykończeniowej – ustalmy zakres pracy fachowców, zarówno tych od układania płytek i montażu ceramiki i armatury, jak i elektryka i hydraulika (jeśli remont obejmuje wymianę lub modyfikację instalacji). 

 

Remont łazienki – o czym pamiętać?

Warto przede wszystkim pamiętać, aby z jak największymi szczegółami zaplanować wszystkie możliwe wydatki. A potem zostawić sobie jeszcze przynajmniej 20% „zapasu”. Praktyka pokazuje, że warto mieć niewielki fundusz na nieplanowane wydatki oraz na rozwiązanie problemów, które pojawiają się przy każdym remoncie.  


Wykończenie łazienki krok po kroku – harmonogram
 
Kiedy zaplanujemy już, jak ma wyglądać nasza wymarzona łazienka i jakie materiały są potrzebne, by tę aranżację stworzyć, spróbujmy jeszcze rozpisać cały projekt na etapy. W jakiej kolejności mają wejść kolejne ekipy? Ile może trwać układanie płytek? I wreszcie – zaplanujmy kiedy zamówić duże elementy wyposażenia, by móc je zamontować w łazience w konkretnym momencie. 
Dlaczego to takie ważne? By z jednej strony sprawnie przeprowadzić remont, bez zbędnych przestojów. A z drugiej – by zaoszczędzić sobie kłopotów związanych z przechowywaniem wyposażenia, które kupiliśmy za wcześnie lub nie płacić dodatkowo za pracę ekipy w związku z przedłużającym się terminem oczekiwania na dostarczenie brakujących elementów. 

Moja łazienka po remoncie – sprawdź, czy wykonana zgodnie z projektem
 
Odbierając gotowe wnętrze od ekipy wykończeniowej, zawsze sprawdźmy dokładnie, czy projekt jest wykonany zgodnie z planem, czy wszystkie podłączenia (elektryczne, wodno-kanalizacyjne) dobrze działają, czy nie ma nieszczelności i wreszcie – czy praca wykonana jest starannie i dokładnie. Wszelkie „niedoróbki” utrudnią codzienne użytkowanie i będą przeszkadzać w komfortowym korzystaniu z wnętrza.