Mała umywalka do toalety - czym się kierować przy wyborze?

Mała łazienka to duże wyzwanie, szczególnie gdy musimy pogodzić mały metraż, walory estetyczne i aspekty funkcjonalne wnętrza. Urządzenie wygodnej toalety wymaga wcześniejszego przemyślenia układu, aranżacji i wyboru wyposażenia dostosowanego do potrzeb niewielkich pomieszczeń. Jak wybrać małą umywalkę do WC? 

Mała toaleta – specjalne linie produktów

Łazienka ekologiczna lub w skandynawskim stylu, wnętrze minimalistyczne, industrialne czy glamour – niezależnie od wystroju mały metraż toalety sprawia, że trzeba szukać specjalnych rozwiązań, by stworzyć aranżację funkcjonalną, wygodną i atrakcyjną wizualnie. Jak urządzić toaletę?

Eksperci od wystroju wnętrz zalecają, aby do małych łazienek i toalet wybierać specjalnie zaprojektowane elementy wyposażenia. Małe umywalki do WC to dedykowane linie produktów, które pomagają wygodnie zaaranżować toalety o nawet bardzo niewielkim metrażu. Wąskie ranty, mała głębokość, grubsza jedna krawędź tworząca poręczną półkę do postawienia mydła i niezbędnych kosmetyków – to najważniejsze cechy małych umywalek do toalet. 

Warto wybierać modele owalne lub o zaoblonych krawędziach, co pozwala na wygodne, bezpieczne i bezkolizyjne poruszanie się po niewielkiej toalecie. Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, warto wybierać zestawy meblowe, w skład których wchodzi mała umywalka i idealnie dopasowana do niej szafka podumywalkowa dająca sporo przestrzeni do przechowywania kosmetyków, środków czystości i przyborów toaletowych.


Mała umywalka do wc – jak wybrać?

Zastanawiając się, jaką umywalkę wybrać do małej łazienki, sprawdźmy, jakie modele proponują producenci wyposażenia. Specjalne linie produktowe umożliwiają dopasowanie wygodnej umywalki nawet do bardzo małych lub niestandardowych wnętrz. Jakie opcje mamy do wyboru?

  • Umywalki wiszące – modele montowane bezpośrednio do ściany, występują w wersji owalnej lub prostokątnej. Do bardzo małych wnętrz zaleca się umywalki do toalety bez otworu (np. z serii REKORD lub SOLO), z baterią montowaną do ściany i ozdobnym syfonem. Najwęższe modele mają jedynie około 30 cm głębokości. Umywalki prostokątne z serii NOVA PRO mają szerokie krawędzie po bokach umywalki, gdzie lokalizowany jest otwór na baterię (po prawej lub lewej stronie, w zależności od potrzeb).
  • Umywalki meblowe – to małe umywalki do WC z opcją zabudowy szafką lub do zagłębienia w blacie. Minimalistyczna umywalka meblowa TRAFFIC  ma możliwość montażu do ściany jako niezależny elementy wyposażenia lub w zestawie meblowym z zamykaną szafką podumywalkową. 
  • Umywalki stawiane na blacie – bardzo ciekawy efekt aranżacyjny można uzyskać stawiając małą umywalkę na ozdobnym blacie. Nie trzeba do tego zestawu montować szafki poniżej. Zostawienie przestrzeni na blacie po obu stronach umywalki daje bardzo wygodną dodatkową przestrzeń na postawienie mydła lub potrzebnych kosmetyków. Ciekawym rozwiązaniem jest montaż uchwytów na ręczniki po bokach blatu.
  • Umywalki narożne – to specjalne modele do wnętrz, w których wstawienie umywalki wydaje się niemożliwe. Jeśli tylko instalacja wodno-odpływowa na to pozwala, te modele ceramiki pozwalają wykorzystać mikroskopijną przestrzeń w narożniku małej toalety. Umywalki narożne z serii STYLE lub NOVA PRO do małych toalet z otworem na baterię w narożniku to czasami jedyne dostępne rozwiązania, by w niewielkim metrażu toalety zamontować umywalkę.
  • Małe umywalki asymetryczne – to dobra opcja w sytuacji, kiedy trudno znaleźć miejsce w toalecie na postawienie mydła i innych kosmetyków. Brak blatu i szafek bywa kłopotliwy. W takich sytuacjach warto wybrać umywalkę asymetryczną z serii STYLE o pogrubionej jednej z krawędzi (prawej lub lewej). Powstaje w ten sposób funkcjonalna półka na umywalce w najbardziej poręcznym miejscu.
 

Mała umywalka wisząca – kiedy to dobre rozwiązanie?

W niewielkim metrażu toalety każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota. Bo jak zmieścić wszystkie niezbędne sprzęty i wyposażenie na tak małej przestrzeni? Dlatego przy urządzaniu niewielkiej toalety częstym wyborem są umywalki małe z szafką podumywalkową poniżej, która daje sporo wygodnego miejsca do przechowywania preparatów do czyszczenia czy zapasowego papieru toaletowego. To bardzo wygodne rozwiązanie, jednak nie zawsze można je zastosować.

Nie w każdej małej łazience można powiesić szafkę podumywalkową. Problem pojawia się przy bardzo wąskim pomieszczeniu, gdzie wstawienie jakiegokolwiek mebla znacznie utrudni swobodne przemieszczanie się. Podobnie w przypadku, gdy muszla WC jest bardzo blisko umywalki i powieszenie szafki w przestrzeni poniżej sprawi, że swobodne korzystanie z toalety jest niemożliwe

 

Rozwiązaniem w takich przypadkach jest montaż małej umywalki wiszącej. To świetna opcja do każdej łazienki i toalety o trudnym układzie. Niewielkie umywalki z kolekcji NOVA PRO o głębokości tylko około 30 cm zajmują niewiele miejsca. Montaż do ściany dodatkowo oszczędza przestrzeń, a ozdobny syfon ukrywający niezbędne elementy instalacji odpływowej nadaje estetyczny wygląd i dodaje lekkości całej konstrukcji. 

Małe umywalki wiszące do WC dostępne są wersjach owalnych, prostokątnych i narożnych. Aby dodatkowo zaoszczędzić przestrzeń warto wybrać modele (np. z linii REKORD bez otworu), do których baterię montuje się bezpośrednio na ścianie. Alternatywnie bateria może być zainstalowana po prawej lub lewej stronie umywalki na poszerzonej krawędzi (opcja dostępna w wybranych modelach z kolekcji małych umywalek NOVA PRO).

Mała toaleta – aranżacje

Urządzając toaletę o niewielkim metrażu trzeba się przede zastanowić, jak zaoszczędzić miejsce w łazience. Rozważmy w pierwszej kolejności, które elementy wyposażenia są absolutnie niezbędne, ile miejsca do przechowywania potrzebujemy i jak możemy wykorzystać pewne niestandardowe rozwiązania, by wygodnie i ze smakiem urządzić wnętrze.
Wąska i długa mała toaleta

 

Wąska i długa mała toaleta

Taki układ to najczęstszy problem przy urządzeniu małych toalet. I jednocześnie ten najtrudniejszy do zaaranżowania. W długich i wąskich toaletach zwykle WC lokalizuje się na końcu pomieszczenia. Umywalkę, lustro i ewentualną szafkę warto wówczas jak najbardziej zbliżyć do ścian, by móc swobodnie poruszać się we wnętrzu.

Mała toaleta za skosem

W takim układzie warto wstawić miskę ustępową i umywalkę przy możliwie najwyższej ścianie. Dzięki temu każdy z domowników, niezależnie od wzrostu, może swobodnie z nich korzystać. Specjaliści od wyposażenia wnętrz zalecają, by starać się montować w takiej toalecie podwieszane miski WC na stelażach podtynkowych do zabudowy, najlepiej w wersji SLIM. Daje to nie tylko dużą oszczędność miejsca, ale też tworzy dodatkowe miejsce na obudowie stelaża na przechowywanie kosmetyków i przyborów toaletowych.

Mała toaleta z wnęką

Niestandardowy układ wnętrza to wyzwanie aranżacyjne. W przypadku małej toalety, we wnęce warto zamontować umywalkę. Taki układ może być zaletą tego wnętrza, bowiem przestrzeń pod i nad ceramiką można zabudować szafkami, tworząc dużo wygodnej przestrzeni do ukrycia kosmetyków i środków czystości.

Sprawdź >> Jak powiększyć optycznie łazienkę przy użyciu oświetlenia?