Jak powiększyć optycznie łazienkę przy użyciu oświetlenia?

Mała łazienka to spore wyzwanie. Nie tylko pod kątem funkcjonalnym, ale także aranżacyjnym. Jak sprawić, czy w małym pomieszczeniu optymalnie rozplanować wyposażenie, a do tego stworzyć wnętrze miłe dla oka, przytulne i wygodne? Oświetlenie jest jednym z kluczowych elementów, które mają ogromny wpływ na klimat łazienki. Jak optycznie powiększyć niewielką przestrzeń?

Łazienka jest często najmniejszym pomieszczeniem w całym mieszkaniu. Rzadko też ma dostęp do naturalnego światła. A przecież każdy z domowników korzysta z niej przynajmniej kilkukrotnie każdego dnia. Urządzając łazienkę, zwykle w pierwszej kolejności ustalamy funkcje łazienki i skupiamy się na wyborze kolorystyki, okładzin ściennych i podłogowych, armaturze i ceramice. Równie ważną kwestią jest rozplanowanie i dobór oświetlenia. To rozkład, natężenie i barwa światła odpowiadają na klimat wnętrza i wpływają na nasze odczucia przy korzystaniu z niej na co dzień.

Zmiana oświetlenia w łazience potrafi diametralnie odmienić to, w jaki sposób ją postrzegamy. Zmiana perspektywy, doświetlenie każdej ze stref i unikanie pozostawiania tzw. „ciemnych kątów” zupełnie zmieniają wizualne postrzeganie wnętrza. Dobre oświetlenie gra kluczową rolę szczególnie w małych łazienkach. Potrafi ją poszerzyć lub wydłużyć, skupiając uwagę na zaletach wnętrza i odwracając ją od mankamentów aranżacji. 

 

Jakie oświetlenie w łazience? 

Wybór różnych rodzajów oświetlenia łazienkowego jest ogromny. Obecnie najczęściej spotykamy lampy halogenowe i ledowe. Te pierwsze dają światło najbardziej zbliżone do naturalnego, jednak dosyć ostre, więc najlepiej sprawdzą się jako punkty świetlne na suficie. Nie poleca się także, by montować żarówki halogenowe do kinkietów i lamp wokół lustra. Ich ostre światło powoduje powstawanie cieni na twarzy i utrudnia zrobienie makijażu. Ponadto żarówki nagrzewają się, co też wywołuje pewien dyskomfort.

Drugą popularną opcją jest oświetlenie ledowe. Dostępne jest w formie żarówek, listew, punktów świetlnych, a nawet całych paneli dających równomierne światło. Produkowane w nowoczesnej technologii lampy ledowe mają bardzo dużą wytrzymałość i długą żywotność (nawet do 30 lat). Zużywają mało energii w porównaniu z innymi rodzajami lamp. Dają ciepłe wyraźne światło, świetnie sprawdzi się w każdej strefie łazienki. Akcesoria i oświetlenie  ledowe dostępne jest w wielu rodzajach. To daje ogromną elastyczność aranżacyjną. Lampy i profile ledowe dobrze sprawdzą się w każdym miejscu. 

Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest podświetlenie obudowy wanny lub podestu, na którym stoi model wolnostojący. Pozwala to wyeksponować piękną ceramikę, jednocześnie stawiając ją w centrum aranżacji. Podświetlona wanna dominuje wizualnie nad całym wnętrzem, pozwalając jednocześnie odwrócić wzrok od innych fragmentów (ale też mankamentów) łazienki. 
Coraz częściej stosuje się także profile świetlne wewnątrz kabiny prysznicowej. Bezpieczne i przystosowane do częstego kontaktu z wodą, podkreślają wzór lub fakturę płytek, podświetlają półki lub eksponują efektowną deszczownicę. 

 

 

 

Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest podświetlenie obudowy wanny lub podestu, na którym stoi model wolnostojący. Pozwala to wyeksponować piękną ceramikę, jednocześnie stawiając ją w centrum aranżacji. Podświetlona wanna dominuje wizualnie nad całym wnętrzem, pozwalając jednocześnie odwrócić wzrok od innych fragmentów (ale też mankamentów) łazienki. 
Coraz częściej stosuje się także profile świetlne wewnątrz kabiny prysznicowej. Bezpieczne i przystosowane do częstego kontaktu z wodą, podkreślają wzór lub fakturę płytek, podświetlają półki lub eksponują efektowną deszczownicę. 

Oświetlenie w łazience – jak zaplanować?

Najłatwiejsza w zaplanowaniu jest łazienka z oknem. Naturalne światło staje się centralnym punktem na mapie rozkładu oświetlenia. Lampy, listwy świetlne i punktowe światełka są tylko jego dopełnieniem, by doświetlić te miejsca, gdzie nie docierają promienie słoneczne. By podkreślić obecność okna i wydłużyć optycznie wnętrze warto zaplanować listwy ledowe wzdłuż ścian w kierunku okna. Mogą to być panele wklejone między płytki, wzdłuż linii szafek lub w obudowie wanny.

Rzadko jednak zdarza się, że w mieszkaniach w bloku łazienka ma dostęp do okna. To w tych wnętrzach kluczowe jest dobre rozmieszczenie elementów oświetleniowych. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności skupmy się na układzie stref funkcjonalnych i rozplanowaniu elementów wyposażenia. 

Teraz zastanówmy się, jak dobrze oświetlić każdy z fragmentów pomieszczenia. Specjaliści od aranżacji wnętrz zalecają, aby odchodzić od dużej centralnej lampy na rzecz wielu małych punktów świetlnych, szczególnie w małych łazienkach. Światło padające z jednego dużego punktu optycznie zmniejsza pomieszczenie. Za to zastosowanie punktów świetlnych w różnych strefach daje wrażenie wizualnej przestrzeni

W niewielkich metrażach dobrze sprawdzają się lampy punktowe z możliwością regulacji kąta padania, dające światło pionowo w dół. Montaż 4, 6 lub 8 lamp punktowych w równych odstępach wydłuża i optycznie podnosi wysokość wnętrza. Podobny efekt daje instalacja listew ledowych pod sufitem i wzdłuż ścian. Te same lampy można wykorzystać też do wizualnego wydzielenia poszczególnych stref w łazience, np. nad kabiną prysznicową czy jako dodatek nad umywalkami. 

By wyeksponować wannę w jej obudowie lub na ścianach i w posadzce wokół montuje się podświetlenie lub wspomniane już profile ledowe. Ważne, aby unikać tu intensywnego światła padającego z góry. Podczas relaksującej i wyciszającej kąpieli zdecydowanie przyjemniej jest otaczać się nieco przytłumionym bocznym światłem niż tym padającym z góry

Lustro w łazience – sprytny sposób na powiększenie wnętrza

Połysk na płytkach i lustra to obowiązkowy element optycznie dodający przestrzeni, który powinien znaleźć się w każdej małej łazience. Duże lustro na całej szerokości ściany wklejone między płytki potrafi całkowicie odmienić odbiór całego wnętrza. Dodaje głębi i zupełnie zmienia perspektywę. Co więcej, lustro odbija światło, co wzmacnia cały efekt i dodatkowo doświetla wnętrze. 

Lustra i szafki z lustrem z serii NOVA PRO pasują do aranżacji niemal każdej łazienki, niezależnie od jej metrażu. Praktyka pokazuje, że w małych przestrzeniach dobrze sprawdzają się szafki wiszące z lustrzanym frontem. To rozwiązanie, które z jednej strony daje powierzchnię dla dużego lustra, a z drugiej tworzy wygodne miejsce do przechowywania. Ciekawą opcją są lustra z serii TRAFFIC z wbudowanym oświetleniem LED. Ciepłe wyraźne światło pada jakby zza tafli, dokładnie oświetlając twarz od przodu, co znacznie ułatwia zrobienie makijażu czy golenie się. 

Oświetlenie w łazienkach – o czym pamiętać?


Przede wszystkim wybierajmy lampy i profile, które są przygotowane do warunków łazienkowych. Nie wszystkie modele są bezpieczne w warunkach podwyższonej wilgotności i częstego kontaktu z wodą.

W drugiej kolejności zadbajmy o odpowiednią izolację i zabezpieczenie elementów instalacji elektrycznej. Przy montażu oświetlenia w łazience warto podeprzeć się na wiedzy i doświadczeniu specjalistów z odpowiednimi uprawnieniami.

Chcąc optycznie powiększyć wnętrze, warto zastosować sprytne zabiegi aranżacyjne. W małych pomieszczeniach zamiast jednej centralnej lampy lepiej zamontować wiele punktów świetlnych, dobrze doświetlających każdą ze stref. Chcąc wydłużyć pomieszczenie, zamontujmy proste profile wzdłuż ścian. By podnieść optycznie nisko zawieszony sufit, pomocne będą oprawy i lampy dające pionowy strumień światła: od góry w dół lub montowane w posadzce, dodające wizualnie więcej przestrzeni.