Jak dobrze zaplanować remont łazienki?

Remont łazienki to duże wyzwanie, niezależnie od jej metrażu. Na koszt zmiany wystroju łazienki składa się wiele czynników, te związane z zakupem wyposażenia oraz te przeznaczone na pracę ekipy remontowej. Co wziąć pod uwagę planując kosztorys remontu łazienki? Jak zaplanować prace? Podpowiadamy.

Biorąc pod uwagę wszystkie pomieszczenia w domu, remont kuchni i łazienki to zwykle najdroższe inwestycje. Najwięcej budżetu pochłania wyposażenie (okładziny ścienne i podłogowe, ceramika i armatura, sprzęt, instalacje), ale koszt pracy ekipy remontowej też jest istotną pozycją na liście wydatków. Remont łazienki to spora inwestycja, dlatego warto ją dobrze przemyśleć i dokładnie zaplanować. Aby długo cieszyć się atrakcyjnym wyglądem nowego wystroju łazienki, warto postawić na wysokiej jakości produkty, wytrzymałe, starannie wykończone, o ponadczasowym designie. Proponujemy różnorodne linie wyposażenia łazienkowego, które z łatwością wpasują się w każdą aranżację.

Remont łazienki – od czego zacząć?

Warto pamiętać, że oprócz atrakcyjnego wyglądu, łazienka ma być przede wszystkim wygodna i funkcjonalna. Każdy z domowników korzysta z niej na co dzień przynajmniej kilkukrotnie. To jedno z najintensywniej wykorzystywanych pomieszczeń w każdym domu. Dlatego w pierwszej kolejności warto się zastanowić, jakie są potrzeby każdego z domowników i jakie rozwiązania aranżacyjne pozwolą je zaspokoić. Zadajmy sobie kilka ważnych pytań:

 • Jakie wyposażenie jest niezbędne w łazience? Co wybrać: wannę czy prysznic, a może rozwiązanie typu 2w1, czyli wanno-prysznic z zasuwanymi drzwiami lub parawanem nawannowym? Jeśli wśród domowników są starsze osoby, dla nich dużym ułatwieniem będzie kabina z niskim brodzikiem PACYFIK. Dla rodzin z małymi dziećmi zdecydowanie lepszym wyborem będzie duży głęboki brodzik dla łatwej kąpieli maluszków. Aby zwolnić nieco miejsca w małej łazience, może warto przenieść pralkę do kuchni lub przedpokoju oraz postawić na multifunkcjonalne rozwiązania typu szafka z lustrem z serii NOVA PRO PREMIUM.
 • Ile miejsca do przechowywania potrzebujemy? Odpowiedź na to pytanie rzutuje na ilość przestrzeni, którą warto wygospodarować na kosmetyki, drobny sprzęt i przybory toaletowe.
 • Jak rozmieszczona jest instalacja wodno-kanalizacyjna i elektryczna? Od tego zależy układ łazienki i rozmieszczenie poszczególnych stref (kąpielowa, WC, umywalkowa). Planując zmianę układu pomieszczenia podczas remontu, o modyfikacjach instalacji należy pomyśleć w pierwszej kolejności.
 • W jakim stylu będzie urządzone wnętrze? Konkretna stylistyka często narzuca kolorystykę oraz design ceramiki, mebli i armatury. Jeszcze przed startem planować warto poczuć klimat nowego wystroju. A jeśli mamy z tym problem, dobrze jest poprosić o pomoc architekta lub dekoratora wnętrz, który pomoże w wyborze aranżacji i wyposażenia najlepiej odpowiadającego naszym potrzebom.

 

Uzbrojeni w odpowiedzi na te wszystkie pytania, możemy usiąść do tworzenia konkretnego projektu. Na kartce lub w specjalnym programie, samodzielnie lub z pomocą specjalisty, przełóżmy swoją wizję na konkretny projekt. Im więcej szczegółów uda nam się określić na początku, tym sprawniej przebiegnie remont łazienki później. 

Remont małej łazienki – jak zaplanować?

W łazience o niewielkim metrażu każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota. Przed rozpoczęciem remontu warto przede wszystkim zastanowić się, jak zaoszczędzić miejsce w łazience oraz jak optycznie powiększyć wnętrze. Proponujemy wiele rozwiązań dla małych łazienek: stelaże podtynkowe z serii KOŁO SLIM, szyby i drzwi prysznicowe w różnych wymiarach, krótkie miski WC wiszące, małe umywalki z serii STYLE i NOVA PRO, szafki z lustrem i funkcjonalne zestawy meblowe. 

W pierwszej kolejności rozplanujmy układ wnętrza, podzielmy na strefy i przejrzyjmy dostępne modele wyposażenia. Dodajmy do projektu oświetlenie, przestrzeń do przechowywania, meble i dodatki. W małej łazience dobrze sprawdza się jasna kolorystyka, oświetlenie punktowe i duże lustra – wszystkie te rozwiązania optycznie powiększają wnętrze. Mając konkretną wizję, warto zrobić spis potrzebnego wyposażenia i zakres prac. A w drugim kroku podzielić cały projekt na etapy i określić ich ramy czasowe i budżetowe. 

 

Ile kosztuje remont łazienki?

To jedno z najtrudniejszych pytań. Wysokość budżetu zależy od wielu czynników. Nawet sumując wszystkie główne koszty okładzin, wyposażenia, materiałów budowlanych i pracy ekipy budowlanej, warto wziąć około 20% zapasu na nieplanowane wydatki i drobne modyfikacje. Jak pokazuje praktyka, te zawsze się trafiają. Warto mieć bufor budżetowy, by w takich sytuacjach sprawnie doprowadzić inwestycję do końca.

Koszt remontu małej łazienki w dużej mierze zależy od zakresu prac i standardu wyposażenia. Gdy planujemy jedynie wymianę mebli, „odświeżenie” wystroju i wymianę dodatków, wówczas jesteśmy w stanie zmieścić się w budżecie od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Znów finalna kwota zależy od ceny produktów, które potrzebujemy kupić. W liniach produktowych koło NOVA PRO, SOLO czy TRAFFIC, gdzie dostępne zarówno meble, jak i ceramika, można skomponować zestaw wyposażenia łazienkowego zamykając się w kwocie już 3-4 tys. zł. 

Remont obejmujący też zmianę okładzin ściennych i podłogowych oraz wymianę instalacji to już koszt zbliżający się przynajmniej do około 8 – 10 tys. zł. A to też zależy od standardu wyposażenia, zakresu prac oraz tego, jak wysoki będzie koszt pracy ekipy budowlanej. Przy pełnym wyposażeniu łazienki o większym metrażu trzeba już liczyć się kosztem przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać, że rozpiętość kosztowa nawet dla jednego projektu może być znaczna. Dlatego warto już na etapie planowania określić jak najwięcej szczegółów, by łatwiej wycenić całą inwestycję.

 

Kosztorys remontu łazienki

Co wziąć pod uwagę, by precyzyjnie zaplanować budżet? Sprawdźmy ceny:

 • płytek na ściany i podłogi (+przynajmniej 10% zapasu)
 • farb na sufit i ewentualnie na ściany
 • materiałów niezbędnych przy flizowaniu (podkłady, kleje, uszczelniacze, fugi itd.)
 • ceramiki łazienkowej: wanny i/lub brodzika, umywalki (jedna lub dwie), miski WC, stelaża podtynkowego lub spłuczki w zestawie kompaktowym, bidetu, kabiny prysznicowej
 • armatury: baterie do umywalek i wanny, zestawy pod prysznic, baterie bidetowe
 • oświetlenie: lampy, podświetlenia, listwy świetlne, dodatkowe wyprowadzenia instalacji, włączniki, gniazdka
 • meble (szafki, słupki, szuflady, regały), ewentualnie koszt mebli robionych na zamówienie
 • lustro (jedno lub kilka)
 • ogrzewanie (kaloryfery, podgrzewacze na ręczniki), ewentualnie koszt ogrzewania podłogowego
 • dodatki i dekoracje (pojemniki, wieszaki na ręczniki, stojaki, organizery do szuflad itd.).

 

Remont łazienki - koszty dodatkowe

Zakupy wyposażenia to jedno, ale należy jeszcze wygospodarować budżet na:

 • pracę ekipy remontowej – tu widać spory rozstrzał kosztów z zależności od wielkości miasta oraz wymaganego standardu wykończenia
 • wywóz gruzu (po skuciu starych płytek)
 • dodatkowe koszty specjalistów (hydraulik, elektryk)
 • zakup lub wypożyczenie sprzętu (jeśli planujemy samodzielnie wykonywać część lub całość prac)
 • ewentualne sprzątanie po zakończeniu remontu.