Międzynarodowa Grupa Geberit jest europejskim liderem technologii sanitarnej. Koncern Geberit utrzymuje silną pozycję na większości europejskich rynków lokalnych, oferując unikalne wartości dodane w sektorze systemów sanitarnych i ceramiki łazienkowej.
Produkcja jest prowadzona w 35 fabrykach, z czego 6 mieści się za oceanem. Siedziba główna koncernu znajduje się w miejscowości Rapperswil-Jona w Szwajcarii. Grupa Geberit uzyskuje sprzedaż netto na poziomie 2,6 miliarda franków szwajcarskich, zatrudniając 12 000 pracowników w ponad 40 krajach. Akcje Geberit są notowane na giełdzie SIX Swiss Exchange. Od 2012 r. akcje Geberit wchodzą w skład SMI (Swiss Market Index).
Dowiedz się więcej na www.geberit.com
Woda to nasz żywioł
Wybór kabiny prysznicowej do łazienki pociąga za sobą szereg kolejnych tematów do rozstrzygnięcia:
Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat eksploatacji odpływu liniowego jest to, że łatwo się zapycha i trudno go wyczyścić. Nic bardziej mylnego. To idealny sposób na oszczędzanie w łazience przede wszystkim czasu i wysiłku, ale także wydatków na specjalistyczne środki do czyszczenia.
Jak zatem czyścić odpływ liniowy? Zacznijmy od umycia posadzki w kabinie wraz z zewnętrzną częścią odpływu. Przy modelach do zabudowy płytkami czyścimy je tym samym środkiem co płytki. To pozwoli skutecznie pozbyć się osadu. Przy odpływach liniowych ze stali nierdzewnej użyjmy specjalistycznych preparatów lub uniwersalnego płynu do czyszczenia łazienek. Aby wyczyścić wewnętrzną część odpływu liniowego (tzw. korytko) należy w pierwszej kolejności zdjąć maskownicę. To nie tylko usprawni jej dokładne wymycie, ale także da łatwy dostęp do wnętrza odpływu. W zestawie wśród akcesoriów łazienkowych powinien być dołączony specjalny haczyk (lub kluczyk), który pozwala podważyć i zdjąć maskownicę. To pozwala umyć ją detergentem i spłukać pod bieżącą wodą z wewnętrznej strony oraz oczyścić korytko.
Wybierając odpływ liniowy warto wybierać modele z wyjmowanym, tzw. suchym syfonem. To najczęściej pojedynczy plastikowy element, który łatwo można wyjąć podczas sprzątania i wymyć podobnie jak zdejmowaną maskownicę. Sprawdźmy też, czy gumowa uszczelka na syfonie (tzw. o-ring) ma właściwe położenie. To ważne pod kątem zatrzymywania nieprzyjemnych zapachów, które mogą wydobywać się z instalacji kanalizacyjnej.
Łatwe wyjęcie suchego syfonu daje też dostęp do otworu odpływowego, gdzie przy połączeniu z instalacją „lubią” gromadzić się zanieczyszczenia, które utrudniają przepływ wody. Usuńmy je i przetrzyjmy wnętrze otworu łagodnym detergentem.
Odpływ zapycha się i woda za wolno spływa – to główny zarzut pod adresem prawidłowego funkcjonowania tego systemu. Przyczyn może być wiele, np.
Za mała szerokość odpływu liniowego. Jeśli planujemy montaż prysznica z dużą deszczownicą, wówczas odpływ musi być dopasowany do niej pod kątem wydajności odprowadzania wody. Mówiąc prościej, ile wody spływa z prysznica, tyle musi być w stanie na bieżąco odprowadzać odpływ. Inaczej woda będzie się gromadzić na posadzce.
Za mały spadek. Odpływ w posadzce trzeba odpowiednio zamontować. Należy przygotować posadzkę ze spadkiem pomiędzy przeciwległą krawędzią kabiny a obszarem z zamontowanym odpływem. To daje gwarancję, że woda będzie sprawnie spływać pod wpływem grawitacji. Gdy różnica poziomów jest za mała lub woda po drodze napotyka przeszkody, wówczas woda może zatrzymywać się i rozchlapywać na boki.
Zbyt rzadkie czyszczenie. Regularność to podstawa. Aby odpływ nie zapychał się, należy regularnie usuwać z niego zanieczyszczenia. I to nie tylko te gromadzące się na zewnętrznej stronie maskownicy, ale też te wewnątrz syfonu. Jak często należy czyścić odpływ liniowy? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ale chyba najprościej powiedzieć: tak często, jak tego wymaga. Gdy domownicy codziennie biorą prysznic, gdy gromadzi się na nim dużo osadu i zanieczyszczeń, wówczas warto je usuwać nawet co kilka dni. Zdecydowanie łatwiej jest na bieżąco dbać o czystość niż „walczyć” z zabrudzeniami dopiero kiedy odpływ zaczyna się zapychać.
Zablokowanie syfonu. Czyszcząc odpływ liniowy trzeba usunąć zabrudzenia z maskownicy i z korytka. Ale równie ważne jest wyjęcie syfonu i dokładne oczyszczenie go pod bieżącą wodą ze wszystkich zanieczyszczeń. Gdy o tym zapomnimy, wówczas mimo regularnego mycia odpływu, mogą pojawić się problemy ze sprawnym spływaniem wody.
Zanieczyszczenia przy połączeniu z instalacją kanalizacyjną. Zbyt wolne spływanie wody może wynikać też z gromadzenia się zanieczyszczeń pod syfonem, w miejscu gdzie odpływ wchodzi do kanalizacji. Dlatego po wyjęciu syfonu trzeba pamiętać, aby usuwać je też z wnętrza otworu odpływowego.