Jak czyścić odpływ liniowy?

Łazienka Koło Nova Pro Premium
Kabina prysznicowa bez brodzika wyposażona w odpływ liniowy to coraz częstszy wybór do nowo wyposażonych łazienek. To rozwiązanie nie tylko nowoczesne, wygodne i atrakcyjne wizualnie. To przede wszystkim duże ułatwienie w sprzątaniu łazienki. Jak sprawnie wyczyścić odpływ liniowy? Jak utrzymać go w czystości na co dzień? Podpowiadamy.

Odpływ liniowy to jeden z najnowszych trendów w urządzaniu łazienek, szczególnie tych utrzymanych w duchu nowoczesnego minimalizmu, w aranżacjach pełnych otwartej przestrzeni i prostych form. Otwarte kabiny typu walk-in i duże przestronne natryski oparte są na prostych konstrukcjach drzwi i ścian prysznicowych
Brak brodzika daje dużą wolność w konstrukcji kabiny – elementy możemy postawić tak, aby jak najlepiej dopasować je do układu wnętrza, a jednocześnie – zapewnić sobie dużo przestrzeni wewnątrz. Duże tafle przezroczystego szkła są dostępne w różnych rozmiarach ścianek, drzwi i parawanów prysznicowych. W zależności od układu i metrażu łazienki, łatwo dopasować do projektu drzwi prysznicowe z kolekcji GEO: otwierane, przesuwane lub łamane. Pozwalają stworzyć funkcjonalną przestrzeń kąpielową w niemal każdym wnętrzu: w narożniku łazienki, we wnęce, a nawet jako kabiny wolnostojące.  Uzupełnieniem całej konstrukcji jest odpływ liniowy (tzw. podpodłogowy). To proste w formie i bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Pełni rolę klasycznego brodzika, który odprowadza wodę poniżej poziomu posadzki. Odpływy liniowe są schowane pod podłogą i podłączane do standardowego wyjścia instalacji kanalizacyjnej. Warunkiem, aby system sprawnie działał, jest zachowanie odpowiedniego spadku w kierunku odpływu. Gdy jest on za mały lub odpływ jest za wąski, wówczas może nie nadążać ze sprawnym odprowadzaniem wody, co skutkuje zalewaniem podłogi. Takie rozwiązanie jest bardzo często wykorzystywane w łazienkach w stylu loft

 

Prysznic z odpływem liniowym – dlaczego warto?

 

Wybór kabiny prysznicowej do łazienki pociąga za sobą szereg kolejnych tematów do rozstrzygnięcia: 

  • Jak duża może być kabina?
  • Jakie drzwi do kabiny: otwierane, przesuwane czy łamane? A może w ogóle bez drzwi?
  • Jaki brodzik wybrać: płytki (np. prostokątny z serii PACYFIK) czy głęboki? A może bez brodzika? 
  • Jaki rodzaj odpływu? Wybierając miskę WC należy zastanowić się, czyodpływ pionowy czy poziomy. Czy przy kabinie również powinniśmy to wziąć pod uwagę?
  • Czy odpływ liniowy będzie się dobrze sprawdzał na co dzień? Jak utrzymać go w czystości?
 
Już na etapie projektu łazienki pojawia się wiele pytań i wątpliwości, które warto rozważyć jeszcze zanim rozpoczniemy remont. Zastanawiając się, czy odpływ liniowy to dobry wybór, warto wziąć pod uwagę argumenty przemawiające na jego korzyść:
  • wysoki poziom higieny i łatwość czyszczenia łazienki
  • eliminacja brodzika to większa dowolność w aranżacji kabiny prysznicowej
  • oszczędność miejsca, łatwiejszy dostęp pod natrysk
  • atrakcyjny wygląd i możliwość ciekawej aranżacji wizualnej.
 
To idealne rozwiązanie do małych łazienek, gdzie każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota i warto zastosować każdy sposób pozwalający zaoszczędzić miejsce. Montaż odpływu liniowego i kabiny bez brodzika stwarza też pole do niestandardowych rozwiązań we wnętrzach o bardzo małym metrażu.

 

Czyszczenie odpływu liniowego krok po kroku

 

Jednym z najczęściej powtarzanych mitów na temat eksploatacji odpływu liniowego jest to, że łatwo się zapycha i trudno go wyczyścić. Nic bardziej mylnego. To idealny sposób na oszczędzanie w łazience przede wszystkim czasu i wysiłku, ale także wydatków na specjalistyczne środki do czyszczenia.

Jak zatem czyścić odpływ liniowy? Zacznijmy od umycia posadzki w kabinie wraz z zewnętrzną częścią odpływu. Przy modelach do zabudowy płytkami czyścimy je tym samym środkiem co płytki. To pozwoli skutecznie pozbyć się osadu. Przy odpływach liniowych ze stali nierdzewnej użyjmy specjalistycznych preparatów lub uniwersalnego płynu do czyszczenia łazienek.
Aby wyczyścić wewnętrzną część odpływu liniowego (tzw. korytko) należy w pierwszej kolejności zdjąć maskownicę. To nie tylko usprawni jej dokładne wymycie, ale także da łatwy dostęp do wnętrza odpływu. W zestawie wśród akcesoriów łazienkowych  powinien być dołączony specjalny haczyk (lub kluczyk), który pozwala podważyć i zdjąć maskownicę. To pozwala umyć ją detergentem i spłukać pod bieżącą wodą z wewnętrznej strony oraz oczyścić korytko.

Wybierając odpływ liniowy warto wybierać modele z wyjmowanym, tzw. suchym syfonem. To najczęściej pojedynczy plastikowy element, który łatwo można wyjąć podczas sprzątania i wymyć podobnie jak zdejmowaną maskownicę. Sprawdźmy też, czy gumowa uszczelka na syfonie (tzw. o-ring) ma właściwe położenie. To ważne pod kątem zatrzymywania nieprzyjemnych zapachów, które mogą wydobywać się z instalacji kanalizacyjnej. 

Łatwe wyjęcie suchego syfonu daje też dostęp do otworu odpływowego, gdzie przy połączeniu z instalacją „lubią” gromadzić się zanieczyszczenia, które utrudniają przepływ wody. Usuńmy je i przetrzyjmy wnętrze otworu łagodnym detergentem. 

Łazienka z kolekcji Nova Pro Premium Koło

Czyszczenie odpływu – z czego mogą wynikać problemy i jak je rozwiązać?

Odpływ zapycha się i woda za wolno spływa – to główny zarzut pod adresem prawidłowego funkcjonowania tego systemu. Przyczyn może być wiele, np.

Za mała szerokość odpływu liniowego. Jeśli planujemy montaż prysznica z dużą deszczownicą, wówczas odpływ musi być dopasowany do niej pod kątem wydajności odprowadzania wody. Mówiąc prościej, ile wody spływa z prysznica, tyle musi być w stanie na bieżąco odprowadzać odpływ. Inaczej woda będzie się gromadzić na posadzce.

Za mały spadek. Odpływ w posadzce trzeba odpowiednio zamontować. Należy przygotować posadzkę ze spadkiem pomiędzy przeciwległą krawędzią kabiny a obszarem z zamontowanym odpływem. To daje gwarancję, że woda będzie sprawnie spływać pod wpływem grawitacji. Gdy różnica poziomów jest za mała lub woda po drodze napotyka przeszkody, wówczas woda może zatrzymywać się i rozchlapywać na boki.

Zbyt rzadkie czyszczenie. Regularność to podstawa. Aby odpływ nie zapychał się, należy regularnie usuwać z niego zanieczyszczenia. I to nie tylko te gromadzące się na zewnętrznej stronie maskownicy, ale też te wewnątrz syfonu. Jak często należy czyścić odpływ liniowy? Trudno o jednoznaczną odpowiedź, ale chyba najprościej powiedzieć: tak często, jak tego wymaga. Gdy domownicy codziennie biorą prysznic, gdy gromadzi się na nim dużo osadu i zanieczyszczeń, wówczas warto je usuwać nawet co kilka dni. Zdecydowanie łatwiej jest na bieżąco dbać o czystość niż „walczyć” z zabrudzeniami dopiero kiedy odpływ zaczyna się zapychać.

Zablokowanie syfonu. Czyszcząc odpływ liniowy trzeba usunąć zabrudzenia z maskownicy i z korytka. Ale równie ważne jest wyjęcie syfonu i dokładne oczyszczenie go pod bieżącą wodą ze wszystkich zanieczyszczeń. Gdy o tym zapomnimy, wówczas mimo regularnego mycia odpływu, mogą pojawić się problemy ze sprawnym spływaniem wody.

Zanieczyszczenia przy połączeniu z instalacją kanalizacyjną. Zbyt wolne spływanie wody może wynikać też z gromadzenia się zanieczyszczeń pod syfonem, w miejscu gdzie odpływ wchodzi do kanalizacji. Dlatego po wyjęciu syfonu trzeba pamiętać, aby usuwać je też z wnętrza otworu odpływowego.