Mała łazienka - jaką umywalkę wybrać?

Traffic

Jak urządzić małą łazienkę w bloku, aby była jednocześnie wygodna i funkcjonalna, a do tego estetyczna i modna? To pytanie zadaje sobie każdy, kto staje przed projektem aranżacji małej łazienki. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad wyborem umywalki: nablatowa, wpuszczana w blat czy podblatowa? Podpowiadamy, jak wybrać umywalkę do małej łazienki.

Jakie są rodzaje umywalek?

Umywalki łazienkowe dzielą się na kilka podstawowych kategorii.
  • wiszące – montowane na śrubach bezpośrednio w ścianie lub stelażu podtynkowym
  • stojące – zbudowane z misy i charakterystycznej „nogi” – postumentu, na którym taka umywalka się znajduje
  • podblatowe – montowane od spodniej strony blatu. Ceramika nie wystaje ponad powierzchnię stołu.
  • półblatowe – wystające poza przednią krawędź blatu oraz poza jego powierzchnię.
  • wpuszczane w blat – ich główna część znajduje się pod powierzchnią blatu, jednak nad nią umieszczony jest ceramiczny rant.
  • nablatowe – stawiane bezpośrednio na blat. W stole musi znajdować się jednak otwór na odprowadzenie syfonu.

Wyróżniając rodzaje według konstrukcji można jeszcze wymienić umywalki narożne, montowane w kątach pomieszczeń – szczególnie na niewielkich metrażach.Konstrukcja umywalek może różnić się w zależności od modelu. Najbardziej popularnymi są umywalki owalne, ale nie brakuje także umywalek prostokątnych, okrągłych, eliptycznych czy nawet o niesymetrycznym kształcie. Bardzo sprytnym rozwiązaniem są także umywalki meblowe, do których dołącza się szafkę wiszącą lub stojącą, zapewniającą więcej przestrzeni do przechowywania przedmiotów, a jednocześnie ukrycie syfonu.

Z czego składa się typowa umywalka?

Najważniejszym elementem umywalki jest misa umywalkowa – pełni ona funkcję zbiornika, w którym może gromadzić się woda, a jej kształt zabezpiecza przed rozchlapywaniem cieczy. Drugim ważnym elementem jest powierzchnia odkładcza. To część umywalki, która znajduje się już poza misą i służy, jak sama nazwa wskazuje, do stawiania potrzebnych w łazience przedmiotów, takich jak pasta do zębów, mydło czy kosmetyki. We współczesnych umywalkach łączonych z blatem często pomija się takie powierzchnie wychodząc z założenia, że to blat ma pełnić funkcje odkładcze.
W wielu umywalkach umieszcza się także otwór na baterię. W przypadku tych bez otworu należy wykorzystać baterię ścienną lub stojącą montowaną na blacie. 

Część umywalek wyposażona jest także w przelew. Łączy się on z odpływem umywalkowym zaraz pod korkiem blokującym odpływ. Rolą przelewu jest odprowadzanie nadmiernej ilości wody z umywalki, aby nie dopuścić do jej przepełnienia. Wiele osób jednak rezygnuje z przelewu ze względu na brak możliwości wyczyszczenia jego elementów, a tym samym gromadzenie się zabrudzeń wewnątrz.  Każda umywalka natomiast musi być wyposażona w syfon, odprowadzający wodę do systemu kanalizacyjnego. W zależności od zabudowy syfon może zostać ukryty we wnętrzu szafki podumywalkowej lub postumentu i półpostumentu lub dzięki wykorzystaniu specyficznej konstrukcji ukryty w ścianie. Zapewnia to łatwiejsze korzystanie z umywalki osobom poruszającym się na wózkach.

Umywalka asymetryczna Koło
umywalka podblatowa Koło

Umywalki nablatowe

To jeden z najmodniejszych trendów wnętrzarskich w ostatnich latach. Umywalki nablatowe to wygodna opcja, szczególnie do nowoczesnej małej łazienki. Cała misa wyeksponowana jest nad powierzchnią blatu, co daje dużo miejsca do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych w szafce poniżej. 
Umywalka stojąca na blacie jest montowana wyżej niż standardowe modele wiszące lub meblowe. Z kolei blat w strefie umywalkowej instaluje się odpowiednio nisko. Mała umywalka nablatowa dobrze komponuje się z minimalistycznym blatem z marmuru, konglomeratu lub drewna odpornego na wysoką wilgotność w łazience. 

Umywalki wpuszczane w blat

To klasyczne modele, w których górna krawędź umywalki znajduje się na wysokości blatu lub jest z nim zintegrowana. Nowoczesne umywalki wpuszczane w blat bazują na prostych bryłach geometrycznych. Dzięki temu jej konstrukcja pozwala na zachowanie czystych i prostych linii projektowych. Podobną kategorię stanowią umywalki podblatowe, gdzie cała misa i kołnierz schowane są pod powierzchnią blatu. Jeśli jednak zależy nam na organizacji miejsca na szafkę lub szufladę poniżej, lepiej wybierzmy modele całkowicie lub częściowo instalowane nad blatem.

Umywalki wpuszczane w blat są montowane na różnej wysokości w stosunku do blatu. Dno misy jest umieszczone dość nisko, dlatego umywalkę należy nieco podnieść. Decydując się na tego rodzaju produkt, warto od razu wybrać umywalkę z szafką do małej łazienki. Mamy wówczas pewność, że będą do siebie idealnie pasować. Pozwala to też na zachowanie spójności aranżacyjnej.

Umywalki asymetryczne

To modele, które mogą być instalowane bezpośrednio przy ścianie. Umywalka asymetryczna to praktyczne rozwiązanie do łazienek o bardzo małym metrażu lub niestandardowym układzie. Misa i odpływ często ustawione są niesymetrycznie względem osi środkowej takiej umywalki. Baterię także można montować w różnym układzie: z prawej lub lewej strony, w części centralnej lub ponad umywalką.

Umywalki stojące

Dają świetny efekt aranżacyjny, warto rozważyć montaż małej umywalki stojącej w toalecie. Instalowana jest zazwyczaj na efektownie wyprofilowanej podporze lub na ozdobnych nogach bezpośrednio na podłodze. Zaletą takiej opcji jest fakt, że przestrzeń bezpośrednio pod misą jest w większości wolna – przeciwnie niż w przypadku umywalek zintegrowanych z szafką. Wadą jest niewątpliwie duża ilość miejsca wymagana do instalacji samej umywalki. Na niekorzyść tej opcji przemawia również cena. Umywalka stojąca potrafi skonsumować sporą część kosztu remontu małej łazienki.

mała umywalka Koło
umywalka uniwersalna Koło

Jak prawidłowo zamontować umywalkę w łazience? 

Aby zapewnić sobie wygodny dostęp i komfortowe korzystanie na co dzień, należy pamiętać o odpowiednim odstępie od ściany, wc, szafek i kabiny prysznicowej. Umywalka nie powinna być zainstalowana bliżej niż 20 cm od innych elementów wyposażenia. Standardowo montuje się ją na wysokości ok. 75-80 cm od poziomu podłogi, jednak nie jest to regułą. Wyżej instaluje się umywalki nablatowe, a zdecydowanie niżej te montowane pod blatem. Wysokość montażu umywalki warto dopasować także do wzrostu i potrzeb domowników.

Wybór umywalki do małej łazienki wymaga znalezienia kompromisu pomiędzy funkcjonalnością i wygodą a wielkością miejsca przeznaczonego na strefę umywalkową. Dlatego warto jeszcze na etapie projektowania wnętrza sięgnąć po inspiracje. Mała łazienka to duże wyzwanie, jednak umiejętne rozplanowanie i dobór odpowiedniego wyposażenia potrafią dać naprawdę dobry efekt.

Sprawdź >> Dodatki, które odmienią Twoją łazienkę