Co powinny posiadać dobre meble łazienkowe?

Nova Pro Premium Koło
Meble w łazience pełnią dwojaką funkcję. To przede wszystkim przestrzeń do przechowywania niezbędnych kosmetyków i przyborów toaletowych, sposób na opanowanie chaosu i utrzymanie porządku. Ale szafki i regały mają jeszcze jedną ważną rolę – dekoracyjną. Są dopełnieniem każdej aranżacji, często nadają unikalny charakter całemu wnętrzu. Dobre meble łazienkowe – czyli jakie?

Słupki, półsłupki, szafki, szuflady, regały łazienkowe, komody, krzesła i specjalne stojaki – obecnie wybór mebli do łazienki jest ogromny. Wykonane z wytrzymałych materiałów, odporne na działanie wody, wilgoci i wysokiej temperatury, lakierowane lub matowe, w szerokie palecie kolorystycznej – meble łazienkowe z serii NOVA PRO PREMIUM, MODO i VAFIFORM idealnie wkomponują się w aranżację każdej nowoczesnej łazienki. 


Meble do łazienki – cechy dobrych mebli łazienkowych

Wybierając meble do łazienki, trzeba przede wszystkim pamiętać, by były to produkty przeznaczone specjalnie do warunków podwyższonej wilgotności i zmiennej temperatury oraz odporne na zachlapanie wodą. Nie każdy mebel sprawdzi się w łazience, dlatego przed zakupem warto im się dokładnie przyjrzeć. Na co zwrócić uwagę?

Trwałe materiały. Dobrze przygotowana i zaimpregnowana płyta MDF to budulec większości mebli dostępnych na rynku. To dobre i ekonomiczne rozwiązanie na lata pod warunkiem dobrego zabezpieczenia przed wysoką wilgotnością. Alternatywą są meble drewniane. Jednak nie wszystkie gatunki nadają się do specyficznych warunków panujących w łazience. Dobrze sprawdzą się w nich zarówno gatunki egzotyczne (teak, merbau, iroko, wenge, jatoba, cedr), jak i twarde drewno rodzime (dąb, modrzew, jesion, wiąz). Aby jednak długo służyły, także one muszą być odpowiednio zaimpregnowane. 

Staranne wykończenie. Dobra izolacja, uszczelnienie i zabezpieczenie w najbardziej newralgicznych punktach sprawi, że meble zachowają swój świeży i atrakcyjny wygląd na dłużej. Działanie wody i wysokiej wilgotności w dłuższej perspektywie może wpływać na właściwości wielu materiałów, powodując odkształcenia i zmianę struktury materiałów. Nasze meble łazienkowe (np. te z serii NOVA PRO PREMIUM) są dopracowane z wysoką starannością do najmniejszego szczegółu 

Dopasowanie do innych elementów wyposażenia. O ile w przypadku słupków i szafek wiszących trzeba pilnować tylko dopasowania wymiarów do układu wnętrza, o tyle przy montażu szafek podumywalkowych i zabudowy podblatowej (np. pralki), ważna jest ich kompatybilność z innymi elementami zabudowy. W kolekcji TRAFFIC i NOVA PRO proponujemy szafki podumywalkowe z szufladami lub półkami, o różnych rozmiarach, z uniwersalnym wykończeniem, do którego z łatwością można dopasować niemal każdy model umywalki. Wygodnym rozwiązaniem jest zakup zestawu meblowego, na który składają się idealnie dopasowane do siebie umywalka z szafką.  
NovaProPremium szafka

Uniwersalny design. Wyposażając łazienkę na lata, warto wybierać produkty o ponadczasowym wzornictwie, które świetnie komponują się z wieloma stylami wnętrzarskimi. To inwestycja na lata, dlatego lepiej postawić na nowoczesne bryły szafek łazienkowych, modułowe i elastyczne pod kątem aranżacyjnym.  

Wygodne otwieranie. Meble do łazienki powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Trwałe, wytrzymałe i wygodne w codziennym użytkowaniu. Niezamykane półki z łatwym dostępem, otwierane szafki czy pojemne szuflady – które z tych rozwiązań ma szansę najlepiej sprawdzić się w naszej łazience? Wybierzmy meble z mechanizmem cichego domykania (np. te z kolekcji MODO) i prowadnicami ułatwiającymi lekkie otwieranie.

Funkcjonalne dodatki. Meble łazienkowe to przede wszystkim miejsce do przechowywania kosmetyków, przyborów toaletowych i drobnego sprzętu potrzebnego do codziennej pielęgnacji. Aby utrzymać w nich porządek, warto skorzystać z organizerów do szuflad, pojemnych pudełek do szafek i pojemników, które pomogą zapanować nad codziennym chaosem. Szafki z kolekcji NOVA PRO to meble multifunkcjonalne. W małych łazienkach świetnie sprawdzą się szafki wiszące z lustrem, dzięki którym za taflą można wygospodarować dodatkowe miejsce do przechowywania. W meblach z tej samej serii wewnątrz ukryte są także gniazdka elektryczne. Dzięki temu kable ładujących się szczoteczek elektrycznych i maszynek do golenia są bezpiecznie ukryte przed wzrokiem domowników.

 

 

Szafki łazienkowe – rodzaje

W zależności od metrażu i układu wnętrza, warto rozważyć kilka typów mebli łazienkowych. 

  • Szafki podumywalkowe – stanowią wygodne i podręczne miejsce do przechowywania. Zagospodarowują przestrzeń pod umywalką, która zwykle pozostaje niewykorzystana. Szafki pod umywalkę mogą być stojące lub wiszące (np. TRAFFIC, NOVA PRO), wyposażone w wysuwane szuflady lub z drzwiczkami i półkami wewnątrz. Przy większych meblach, na których dodatkowo oparty jest blat i stoją umywalki, warto, oprócz przymocowania do ściany, trzeba zastosować dodatkowe nóżki, na których wspiera się ciężar całego zestawu.
  • Meble nadumywalkowe – to sprytny sposób na znalezienie dodatkowego miejsca do przechowywania, szczególnie w łazienkach o małym metrażu. Mogą to być zamykane szafki z lustrzanym frontem lub otwarte półki po bokach lustra. 
  • Słupki, półsłupki, cargo – idealnie wpasowują się w nawet najwęższe miejsce, stanowią pojemną przestrzeń na kosmetyki i środki czyszczące. Wszędzie tam, gdzie każdy fragment miejsca i jego oszczędzanie w łazience jest ważne, świetnie sprawdzą się tego rodzaju meble. W liniach TRAFFIC i MODO dostępne są w wielu rozmiarach, z możliwością wyboru kolorystyki frontów. Szafki typu cargo pozwalają wykorzystać niemal każdy kąt, a wysuwany mechanizm daje łatwy dostęp do ich zawartości. To ich duża zaleta. 
  • Szafki do zabudowy pralki – dostępne są w dwóch typach: jako obudowa pralki lub z nadstawką powyżej w postaci szafki na środki chemiczne lub z koszem na brudną bieliznę. Wygodna opcja, gdy chcemy ukryć pralkę w zabudowie.  
  • Szafki z koszami na brudną bieliznę – to kolejny sprytny sposób na ukrycie wyposażenia, które i tak musi się znaleźć w łazience, a niekoniecznie powinno rzucać się w oczy. Szafki, które w głębokich szufladach mają ukryte pojemne kosze na pranie pomagają w utrzymaniu porządku w łazience.

 

Szafka łazienkowa wisząca – uniwersalne miejsce do przechowywania

Nad umywalką, nad pralką, nad WC, a nawet nad wanną – szafka wisząca wykorzysta każdą wolną przestrzeń dając dodatkowe miejsce na schowanie kosmetyków, przyborów toaletowych i środków do czyszczenia. 

Szafki wiszące są też ciekawym elementem aranżacji. Szczególnie w małych łazienkach można je wykorzystać do optycznego powiększenia przestrzeni i wygospodarowania dodatkowego miejsca na podręczne rzeczy. Świetnym przykładem jest powieszenie rzędu szafek z lustrzanymi frontami w strefie kąpielowej – pionowo koło kabiny prysznicowej lub poziomo nad wanną. Tafle luster optycznie powiększają przestrzeń, dodają głębi i podobnie jak powierzchnia wanny akrylowej, odbijają światło, dodatkowo doświetlając wnętrze. W serii TRAFIIC i MODO dostępne są w wielu wymiarach i głębokościach, dzięki czemu z łatwością wpasują się w niemal każdy układ łazienki.