Nowoczesna łazienka z elementami retro? To możliwe!

Styl retro wymyka się jednoznacznym definicjom i może przyjmować różne oblicza. Samo określenie oznacza bowiem estetykę nawiązującą do przeszłości. Mogą to być zarówno lata 20. czy 30. XX wieku, jak i odległe epoki, np. barok. Czy da się urządzić łazienkę nowoczesną, która łączy to, co przeszłe z naszym światem? Oczywiście, że tak! Podpowiadamy, jak to zrobić.

Łazienka w stylu retro – co to znaczy?
Zanim zaczniemy, należy najpierw wyraźnie powiedzieć, czym charakteryzuje się estetyka, wokół której stworzona będzie cała aranżacja. Warto wspomnieć na początku, że łazienka retro to właściwie pokój kąpielowy. Pomieszczenie jest nie tylko funkcjonalne, ale również stylowe i eleganckie. Takie, w którym będziemy spędzać czas z przyjemnością, odpoczywając i ciesząc się każdą chwilą. W tego rodzaju wnętrzach często możemy spotkać przedmioty niejednoznacznie kojarzone z codzienną toaletą, np. fotele czy szezlongi.

Ściany łazienki bywają ozdobione klimatycznymi tapetami, a wykorzystywane w aranżacjach płytki to kwintesencja obranego kierunku. W zależności od czasów, do których nawiązujemy, przybierają formy prostych okładzin lub dekoracyjnych mozaik.
 
Jak urządzić nowoczesną łazienkę w duchu retro?
Decydując się na wnętrze inspirowane przeszłością, powinniśmy starannie wybrać elementy ceramiki sanitarnej – takie, które będą zgodne z przyjętą koncepcją. Skoro nasza łazienka z pomysłem ma nawiązywać stylem do dawnych realiów, najlepiej sprawdzą się delikatne linie i opływowe kształty, przypominające ówczesne balie i misy.

Ważny jest również ogólny charakter i kolorystyka wnętrza oraz dobór materiałów. Jeśli mamy niewiele miejsca, projekt małej łazienki powinien uwzględniać optyczne powiększenie całości. Doskonale pasować będzie więc biel oraz przełamanie drobnymi elementami w czerni. W dużym wnętrzu z kolei warto zadbać, aby przestrzeń nie przytłaczała gości.

Jakie płytki do łazienki wybrać i które kolory są najlepsze?
Świetna będzie tutaj podłoga w szachownicę lub modne płytki do łazienki z niewielkimi czarnymi rombami. Posiadacze większej przestrzeni z kolei mogą pozwolić sobie na więcej elementów ozdobnych i kolory. Nawet cięższe meble drewniane nie będą przytłaczające, jeśli zestawione będą w odpowiedni sposób w dużej łazience. Zwolennicy kolorów i wzorów mogą pozwolić sobie nawet na tapetę, oczywiście specjalnie dobraną do tego typu pomieszczeń. O co jeszcze warto zadbać, aranżując współczesną łazienkę?

Nowoczesna ceramika łazienkowa
Idealnie w takich wnętrzach sprawdzą się nowoczesne wanny wolnostojące, choć miłośnicy klasycznych rozwiązań mogą też postawić na tradycyjne modele z oryginalną okładziną, np. drewnianą lub z modnych płytek. Dla fanów bardziej ekstrawaganckich pomysłów proponujemy połączenie sypialni z łazienką. Wtedy nie będzie już wątpliwości, że to pokój kąpielowy, a nie tylko stylowa łazienka z idealnie dobranymi dodatkami.

Jeśli chodzi o inne elementy, w nowoczesnych łazienkach inspirowanych dawną estetyką dobrze sprawdzi się umywalka nablatowa. Sprawia ona wrażenie dekoracyjnej misy, która doskonale wygląda, zwłaszcza na eleganckich meblach łazienkowych. W ofercie marki KOŁO znajdziemy rozwiązania, które sprostają oczekiwaniom o wymarzonym pokoju kąpielowym z retro charakterem.

Aranżacja łazienki z prysznicem
Chociaż wydaje się, że pomieszczenie w tym stylu stworzono wyłącznie do przepięknej, owalnej wanny, warto rozważyć również prysznic, zwłaszcza gdy jest na to miejsce. Idealnie wpisze się w koncepcję kabina walk-in. Pomimo swojego współczesnego charakteru, nie jest przytłaczająca, ponieważ nie posiada brodzika. Jeżeli mamy natomiast bardzo małą łazienkę i niezbyt dużo miejsca, można wypróbować wannę z parawanem, dzięki czemu zyskamy dwa urządzenia w jednym.

Meble do łazienki retro – przemycamy nowoczesność
Nie trzeba mieć mebli ze sklepu z antykami, aby stworzyć wyjątkowy klimat w pomieszczeniu. Aranżacja nowoczesnej łazienki inspirowanej dawną estetyką może być naszą własną interpretacją. Doskonale będą wyglądać tutaj drewniane meble, nawet takie, w których jest tylko taki akcent. Wielu producentów ma je w swoim asortymencie, dlatego nie trzeba już szukać perełek w trudno dostępnych miejscach. Na co zwracać uwagę podczas wyboru, jeśli chodzi o funkcjonalność?

  • komfortowy system otwierania i zamykania,
  • odporność materiałów na wilgoć i uszkodzenia,
  • możliwość zestawiania mebli w dowolny sposób,
  • obecność wygodnych szuflad w ofercie,
  • pojemność szafek, szuflad i półek.

 

Stylowa łazienka i dodatki do niej
Tym, co sprawi, że wnętrze nowoczesnej łazienki stanie się nieco bardziej retro, są bez wątpienia odpowiednie dodatki. W miejscu nawiązującym do dawnej stylistyki to właśnie one stworzą niepowtarzalny klimat. Jednym z najważniejszych elementów jest lustro. W dekoracyjnej ramie lub surowo wykończone, w klasycznym lub zaskakującym kształcie – to wyłącznie kwestia twojego wyboru. Mamy element, który dodatkowo powiększa optycznie całą przestrzeń, więc warto w niego zainwestować. W małej łazience sprawdzi się też kolumna umywalkowa z lusterkiem.

Odpowiednim wykończeniem dla ceramiki sanitarnej będą baterie retro. Przytulnego klimatu doda ozdobienie ścian wpisującymi się w konwencję obrazkami lub grafikami. Bardzo istotne jest również oświetlenie – zarówno, jeśli chodzi o jego formę, jak i rodzaj emitowanego światła. W zależności od preferencji wypełni przestrzeń ciepłą lub chłodniejszą barwą.