Sposób na małą łazienkę - porady architekta

Łazienka jest jednym z najtrudniejszych wnętrz do aranżacji. Zwykle to niewielka przestrzeń, więc trzeba mądrze wykorzystać każdy centymetr. Dobre rozplanowanie małej łazienki, to duże wyzwanie, szczególnie jeśli korzystać ma z niej np. wieloosobowa rodzina. W jaki sposób dopasować wielkość ceramiki, mebli łazienkowych, zachowując przy tym odpowiednie odległości pomiędzy sprzętami, tak aby łazienka była funkcjonalna?

Już na etapie planów zastanówmy się, jak ma wyglądać nasza łazienka, tak aby była funkcjonalna i nadążała za naszymi potrzebami. Nieprzemyślana aranżacja może sprawić, że wanna znajdzie się za blisko muszli WC, a umywalka będzie umieszczona zaraz obok kabiny prysznicowej. Takie błędy zaburzą funkcjonalność łazienki i utrudnią poruszanie się po niej, a my przestaniemy traktować łazienkę jak miejsce odpoczynku i relaksu. Dlatego pamiętajmy o tym, aby wcześniej przemyśleć i zaplanować przestrzeń. Zwróćmy uwagę na wymiary kupowanej przez nas ceramiki i mebli łazienkowych. Jeśli decydujemy się na prysznic, zastanówmy się nad jego rozmiarem. W przypadku instalacji wanny pamiętajmy o zachowaniu przestrzeni, która nie powinna być mniejsza niż 70x100 cm. Natomiast, aby swobodnie korzystać z umywalki, powinniśmy pamiętać o zachowaniu wokół przynajmniej 65x110 cm.

Okiem architekta
- Ważne jest, aby mała łazienka została ergonomicznie rozplanowana. Do każdego z urządzeń powinniśmy mieć swobodny dostęp. Dobrym pomysłem jest umieszczenie wanny we wnęce naprzeciwko wejścia oraz zastosowanie kafli w poziome pasy. Taki zabieg optycznie powiększy nam przestrzeń. Wtedy druga, mniejsza wnęka staje się idealna do rozplanowania przestrzeni z umywalką, meblami do przechowywania i dużym lustrem. W małej łazience zyskamy również cenne miejsce, gdy zastosujemy stelaż podtynkowy do podwieszanej miski WC - Dorota Wiśniewska, architekt marki KOŁO.

Zobacz cały asortyment naszych produktów.