Nowe ścieżki rowerowe

Pod koniec 2015 roku, poprzez platformę nieolewamymiasta.pl, mieszkańcy składali życzenia noworoczne dla 8 największych miast w Polsce, wskazując w ten sposób, czego im w tych miastach brakuje. 5 wybranych przez uczestników akcji kategorii potrzeb to: ścieżki rowerowe (40% oddanych głosów), bezpłatne parkingi (38,9%), parki zieleni (36,3%), kino plenerowe (28,8%), toalety publiczne (26,8%). Na podstawie wszystkich zgłoszeń, dla każdego miasta, powstała Mapa miejskich potrzeb. Drukowana wersja Mapy trafi do urzędów miast.

ROWEREM PRZEZ MIASTO

Poprawa komunikacji w mieście i zamiana 4 kółek na 2 – jak pokazują wyniki akcji – jest dla mieszkańców polskich miast najpilniejszą potrzebą. Za budową nowych ścieżek rowerowych opowiedziało się aż 40% głosujących!

W Polsce jest ponad 9 tys. km ścieżek rowerowych. Dla porównania, u naszych południowych sąsiadów - w Czechach - jest ich ponad 37 tys. W Polsce przypada ok. 230 rowerów na tysiąc mieszkańców, średnia w krajach europejskich to 600-700 sztuk. Liderem w tym zakresie jest Holandia, gdzie na tysiąc mieszkańców przypada ponad 900 rowerów.[1]

Polacy kupują około 1 mln nowych rowerów rocznie, a 63,6% gospodarstw domowych posiada przynajmniej 1 taki pojazd. Około 95% Polaków potrafi jeździć na rowerze.

Zwolenników komunikacji rowerowej ucieszy informacja, że promowanie komunikacji pieszej i rowerowej jest jednym z zadań polskiej Strategii Rozwoju Transportu do 2020 roku w zakresie transportu miejskiego. Z funduszy europejskich na lata 2014-20, na transport rowerowy zostanie  łącznie przeznaczonych około 375,5 mln euro.[2]

 

MAPA MIEJSKICH POTRZEB

Na stronie www.nieolewamymiasta.pl/zyczenia znajdują się głosy oddane przez mieszkańców miast. Po zaznaczeniu 5 z puli 25 elementów – ikon symbolizujących najczęstsze potrzeby, zgłaszane m.in. w ramach budżetów partycypacyjnych, oraz dodaniu kilku słów od siebie, uczestnik tworzył personalizowaną kartkę z życzeniami, którą mógł podzielić się z innymi. Oddany przez niego głos trafiał do zamieszczonej na stronie galerii potrzeb mieszkańców.

Na podstawie wszystkich zebranych zgłoszeń powstała MAPA MIEJSKICH POTRZEB - wizualizacja wyników głosowania mieszkańców 8 największych polskich miast: Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia, Poznania, Gdańska, Szczecina i Katowic,  którym w ramach akcji zostały złożone życzenia na 2016 rok. Mapy te trafią również bezpośrednio do urzędów tych miast.

O AKCJI NIE OLEWAMY MIASTA

W ramach akcji Nie olewamy miasta organizatorzy zapraszają do dialogu wszystkich tych, dla których losy i rozwój miast – ich wygląd, architektura, a także stan czystości – są ważne. Tworzą oni społeczność KOŁO KULTURY MIEJSKIEJ. Inicjatywa Nie olewamy miasta ma swoje źródło w wieloletniej tradycji konkursu na Projekt Łazienki Publicznej KOŁO.

 

Szczegóły na temat akcji dostępne są na stronie www.nieolewamymiasta.pl. Ponadto, informacje można znaleźć na profilu Koło na Facebooku www.facebook.com/KOLOzawszewdobrymstylu.[1] http://www.samorzad.lex.pl/czytaj/-/artykul/samorzady-moga-juz-wytyczac-sciezki-rowerowe-na-walach-przeciwpowodziowych

[2] http://samorzad.pap.pl/depesze/polecane_artykuly.firma/156830/-Polski-rower--375-5-mln-euro-z-funduszy-unijnych-przeznaczymy-na-jednoslady