Światowy Dzień Toalet

Jak obliczyli angielscy naukowcy, podczas swojego życia spędzamy w nich średnio trzy miesiące w życiu. 19 listopada obchodzimy ich święto, ustanowione w 2001 r. przez Światową Organizację Toaletową (World Toilet Organisation - WTO). Problem deficytu publicznych toalet dotyczy jednak nie tylko krajów rozwijających się.

W 2014 r. roku w Polsce funkcjonowało ok. 2280 publicznych toalet, jest to jednak liczba niewystarczająca. Samych miast w naszym kraju jest blisko 1000. Odpowiedzią na problem z toaletami publicznymi w Polsce – ich braku oraz niedostosowania do potrzeb mieszkańców – jest konkurs KOŁO na Projekt Łazienki, mający co roku edycję w innym mieście. Zadaniem konkursowym jest wykonanie projektu wielofunkcyjnej toalety publicznej, który ma szansę na realizację w przestrzeni miasta, tak jak miało to miejsce w Warszawie, Kazimierzu Dolnym, a teraz także w Krakowie.

Nowa toaleta publiczna już działa w Krakowie

16 listopada, tuż przed obchodami Światowego Dnia Toalet, do użytku została oddana toaleta przy Rondzie Mogilskim w Krakowie, a do czerwca przyszłego roku w tym mieście zostanie ustawionych jeszcze 14 innych miejskich szaletów. O więcej toalet publicznych zabiegali mieszkańcy. Nowa toaleta przy Rondzie Mogilskim jest częścią większego obiektu z oświetloną wiatą oraz z kioskiem handlowo-informacyjnym. Dodatkowo ustawiono ławki dla podróżujących, a dach wykończony został niską zielenią, aby przestrzeń zyskała na estetyce i funkcjonalności. W obiekcie  znajdują się kabiny dla kobiet i mężczyzn, pomieszczenie gospodarcze, a także toaleta dla osób niepełnosprawnych i przewijak dla niemowląt. Wszystko zostało wykonane na podstawie projektu wyłonionego w konkursie KOŁO na projekt łazienki z 2012 roku.

Sonda: Co Polacy myślą o miejskich toaletach?
https://www.youtube.com/watch?v=S5Fvj7mHZ10

Zapytaliśmy mieszkańców trzech polskich miast o to, co sądzą o miejskich toaletach. Brud, bakterie i odpychający zapach – to pierwsze skojarzenia, jakie Polakom przychodzą do głowy po usłyszeniu hasła „toaleta publiczna”. Napotkani na ulicach Warszawy, Wrocławia i Kazimierza Dolnego mieszkańcy zgodnie twierdzili, iż toalety publiczne to obecnie duży problem. Dla przykładu we Wrocławiu na 633 802 mieszkańców przypada jedynie 30 czynnych szaletów. W Kazimierzu Dolnym funkcjonują jedynie 3 ogólnodostępne, lecz płatne toalety publiczne oraz nowa „Toaleta Płot” na bulwarze nadwiślańskim – projekt Piotra Musiałowskiego i Łukasza Przybyłowicza, nagrodzony w  Konkursie KOŁO w 2007 roku. W Warszawie, tak jak w innych miastach Polski, według opinii mieszkańców, toalet wciąż jest za mało, są obskurne i nieprzystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz matek z dziećmi. Nie zawsze tak było – zaledwie 100 lat temu, toalety, a raczej łaźnie publiczne były miejscem nie tylko zaspokajania elementarnych potrzeb, ale kulturalnym punktem na mapach wielu miast. Przykładem współczesnej realizacji, łączącej obie funkcje jest „Pawilon Plażowy”, projekt Katarzyny Szpicmacher, Mai Matuszewskiej i Aleksandry Krzywańskiej, wyłoniony w konkursie KOŁO w 2010 r. W krótkim czasie stał się on tętniącym życiem miejscem spotkań w Warszawie. w 2015 r. KOŁO po raz kolejny zwróciło uwagę na problem deficytu toalet publicznych - przeprowadziło konkurs na koncepcyjny projekt łazienki w Parku Zachodnim we Wrocławiu.