Konkurs KOŁO w Gdyni zakończony

Konkurs Koło

Młodzi architekci ze Śląska wygrali XVI Konkurs na „Projekt Łazienki 2014”, organizowany wspólnie przez Miasto Gdynia oraz Firma KOŁO. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny toalety publicznej w Gdyni przy Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego – jednego z głównych szlaków spacerowych miasta.

Uczestnicy zgłosili do konkursu 240 projektów. Wśród nich były koncepcje reprezentujące różne nurty architektoniczne - od nowoczesnych, przeszkolonych pawilonów poprzez obiekty nawiązujące do gdyńskiego modernizmu czy jednostek pływających. W wielu projektach przewidziano także miejsce do krótkiego odpoczynku i stojaki rowerowe. Zgodnie z wymaganiami organizatorów w projektach znalazły się łazienki dla osób niepełnosprawnych, część dla pań oraz panów, a także miejsce dla osób z niemowlętami wymagającymi opieki.

Najwyższą ocenę jury i Grand Prix konkursu zdobyła praca dwóch młodych architektów -  absolwentów Politechniki Śląskiej z Gliwic. Grzegorz Ostrowski  i Karol Sabalczyk zaprojektowali budynek, który od strony bulwaru ma zadaszoną strefę z drewnianą ławką o różnej głębokości będącej leżakiem/siedziskiem lub stojakiem na rowery. Przewidzieli także odzysk wody deszczowej z dachu, która może być wykorzystana do spłukiwania toalet.

- Praca, która uzyskała Grand Prix spełnia kryteria konkursowe i po wykonaniu kolejnych faz projektowych ma szansę realizacji. Obiekt ten niewątpliwie wzbogaci i uatrakcyjni swoją formą Bulwar Nadmorski.  –  czytamy m.in. w uzasadnieniu jury.

Prace oceniało pięcioosobowe jury w składzie: prof. Ewa Kuryłowicz - Wydział Architektury PW, APA Kuryłowicz & Associates, Paulina Kisiel – Centrum Designu Gdynia, Janusz Kaniewski – Kaniewski Design;- Zbigniew Reszka – ARCH-DECO, Gdynia, Przemysław Powalacz - Prezes Zarządu Sanitec KOŁO.

Laureatami konkursu w ocenie jury zostali:

  • Grand Prix - Grzegorz Ostrowski, Karol Sabalczyk (Zabrze)
  • Wyróżnienie I stopnia - Radost Gawryłkiewicz, Karolina Kryger (Gdańsk)
  • Wyróżnienie II stopnia - Bartosz Jaskulski, Agata Kalisz (Wieluń)
  • Wyróżnienie równorzędne III stopnia - Marcin Gierbienis, Jarosław Gawliczek (Krakow)
  • Wyróżnienie równorzędne III stopnia - Maciej Cieplucha (Łódź)
  • Wyróżnienie równorzędne III stopnia - Dominik Banaszak (Poznań)
  • Wyróżnienie Internautów otrzymał Mateusz Poksiński (Toruń)

Wyróżnienie Internautów przyznano w głosowaniu, które odbyło się od 1 do 10 czerwca br. na stronie internetowej. Łącznie oddano 31 889 głosów, a zwycięska praca zdobyła 2791 głosów.

Informacje o konkursie znajdują się na stronie www.konkurskolo.pl