Konkursowa toaleta powstanie w Warszawie

Toaleta Warszawa

Miasto stołeczne Warszawa rozpoczęło przygotowania do budowy sanitariatu nad Wisłą. Obiekt zaprojektowany jest na podstawie koncepcji wyłonionej w konkursie „Projekt Łazienki 2010”, który był wspólną inicjatywą Miasta Stołecznego Warszawy i Firma Koło.

Obiekt zlokalizowany będzie nad Wisłą obok mostu Poniatowskiego na wysokości Stadionu Narodowego. Powstanie w niezwykle prestiżowym miejscu, w lesie łęgowym tuż przy plaży z pięknym widokiem na lewą stronę rzeki.

Autorkami projektu budowlanego są młode architektki z Warszawy – Katarzyna Szpicmacher, Maja Matuszewska i Aleksandra Krzywańska, które zdobyły Grand Prix konkursu koncepcyjnego. Obecnie działają pod szyldem grupy PONADTO GRUPA PROJEKTOWA, a projekt zrealizowały razem z pracownią ProArte11.

- Zabudowę zaprojektowano w układzie dwóch pawilonów połączonych ze sobą w systemie ramp, schodów, placyków i tarasów widokowych. Budynek ma dwie kondygnacje i jest posadowiony na palach. Na poziomie terenu zlokalizowano prysznice z przebieralniami funkcjonującymi sezonowo. Zespół sanitarny i wypożyczalnia sprzętu plażowego znajduje się w pawilonie południowym, natomiast zespół kawiarniany mieści się w pawilonie północnym. – wyjaśniają autorki projektu.

Ich projekt koncepcyjny najlepiej wpisał się w naturalny krajobraz Wisły Warszawskiej. Praca podkreśla spacerowy charakter nadrzecznych lasów odwiedzanych przez pieszych, plażowiczów i rowerzystów. Najlepszą pracę z pośród 222 nadesłanych na konkurs, wybrało jury w składzie którego byli m.in. prof. Ewa Kuryłowicz, arch. Maciej Miłobędzki, Andrzej Jakubiak, Zastępca Prezydenta m.st. Warszawy, Marek Piwowarski, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeży Wisły i Przemysław Powalacz, Prezes Zarządu Firmy Koło.

Postępowanie na wyłonienie wykonawcy robót prowadzone jest w trybie dialogu konkurencyjnego. Termin składania wniosków do udziału upływa 16 sierpnia 2012 r., a rozpoczęcie budowy planowane jest jeszcze w tym roku