Historia

Choć przyszłość jest zawsze naszym celem i staramy się wyprzedzać teraźniejszość o krok, jesteśmy dumni ze swojej historii i prestiżu, jaki udało nam się zbudować. W ciągu wielu lat funkcjonowania nasze fabryki stworzyły miliony produktów – zarówno ceramicznych jak i akrylowych – które zagościły w setkach tysięcy polskich domów.

Marka KOŁO od zawsze kojarzy się z wysokiej jakości produktami do łazienek – w dodatku takimi, które realnie zmieniły oblicze systemów sanitarnych. Wszystko to dzięki wieloletniemu doskonaleniu zarówno naszych produktów jak i ludzi, którzy z nami pracują. Historia KOŁEM się toczy!

1962

Produkcja ceramiki w mieście Koło miała swoje początki jeszcze w XIX wieku. Wówczas kolskie zakłady zajmowały się tworzeniem porcelany i fajansu, importowanego głównie na wschód, do Rosji. Tradycje ceramiczne utrzymały się w tym mieście przez zabory, okres międzywojenny, a w powojennej Polsce władze PRL zdecydowały o budowie Zakładów Wyrobów Sanitarnych. W 1962 pierwsze produkty trafiły do Klientów, a miasto Koło – skąd wzięła nazwę firma – świętowało sto dwudziestą rocznicę otwarcia pierwszej manufaktury wyrobów ceramicznych. 

Nie trzeba było wiele czasu, by ZWS rozpoczęło produkcję także innych, niezbędnych w łazience urządzeń i akcesoriów, takich jak wanny, brodziki, kabiny prysznicowe i deski. Powstały zakłady w Ozorkowie, produkujące wyroby akrylowe. Koło pozostało centrum operacyjnym i logistycznym całej marki.

1993

Był to rok przełomowy dla Koła, gdyż trafiło pod skrzydła grupy Sanitec. Pozwoliło to zapobiec kryzysowi wynikającemu ze zmiany ustroju a także znacznie rozwinąć ofertę i zmodernizować zakłady produkcyjne. Jest to rok przełomowy także dla samych produktów i łazienek, do których trafiły – 1993 to rok wypuszczenia na rynek serii NOVA, będącej początkiem nowocześnie wyglądających, minimalistycznych oraz wysoce funkcjonalnych łazienek.

2013

Całkowita rewolucja w utrzymaniu higieny w łazience! Marka KOŁO jako pierwsza wprowadza na rynek zupełnie nowe, przełomowe toalety wyposażone w technologię Rimfree. Specjalna budowa miski WC tworzonej zgodnie z wytycznymi tej techniki umożliwiła usunięcie wewnętrznego kołnierza miski WC. Dzięki temu nie ma w niej trudno dostępnych przestrzeni, w których mogą gromadzić się groźne dla zdrowia zarazki i bakterie. Sprzątanie takiej miski WC jest natomiast błyskawiczne i niezwykle proste, a sama konstrukcja sprawia, że odtąd toaleta stała się nie tylko funkcjonalna, ale też piękna – zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz.

Rok 2015

KOŁO stało się częścią międzynarodowej Grupy Geberit, pieczętując tym samym ogromny sukces i udowadniając, że światowa jakość to wynik pasji, ciężkiej pracy i zaangażowania setek pracowników. Dzięki zawiązaniu tej współpracy marka nie tylko zyskała nowe możliwości rozwoju, ale także odziedziczyła ogromne wsparcie w zakresie techniki i technologii związanej z łazienkami. Mowa oczywiście o stelażach podtynkowych i zaworach, które Geberit miał w swojej ofercie a które są odtąd kompatybilne z produktami KOŁO. A miejscowość Koło stała się stolicą branży ceramicznej, o której mówi cały kraj.

59 lat

Dokładnie tyle marka KOŁO tworzy coraz doskonalsze połączenia designu i użyteczności. Produkty, które zachwycają wyglądem i zaskakują rozwiązaniami. Każdy kolejny rok to okazja, aby zaproponować kolejne, przełomowe produkty, które czynią z łazienek małe galerie sztuki