Łazienka dla niepełnosprawnych

Produkty dla osób niepełnosprawnych Koło i Lehnen

Zobacz najnowszy katalog produktów KOŁO i Lehnen dla osób starszych i niepełnosprawnych. 

Łazienka dla osób z niepełnosprawnością  jest szczególnym typem pomieszczenia higieniczno-sanitarnego, o którym traktują m.in. przepisy Prawa Budowlanego z 1994 roku oraz Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Tak więc w każdym typie budynku o charakterze publicznym, będzie znajdować się co najmniej jedna taka łazienka. Ponieważ korzystać z niej mogą osoby o różnym stopniu niepełnosprawności, nie tylko ruchowej, należy pamiętać przy doborze odpowiednich produktów o możliwie jak najbardziej uniwersalnym i funkcjonalnym jej charakterze.

Dbając o wygodę osoby niepełnosprawnej, szczególnie należy zwrócić uwagę na:

  • pole manewrowe dla wózka, które nie powinno być mniejsze niż  150x150 cm
  • wysokość miski ustępowej powinna być dostosowana do wysokości siedziska wózka i wynosić  48 cm od posadzki
  • aby umożliwić osobie niepełnosprawnej transfer boczny z wózka na miskę ustępową, jej długość powinna mieć 70 cm
  • górna krawędź umywalki powinna wynosić 80 cm od posadzki
  • lustro uchylne, najlepiej z regulacją kąta nachylenia dostosowane do osoby siedzącej na wózku
  • dobór poręczy dla osób niepełnosprawnych zależny jest od kształtu łazienki i rozmieszczenia w niej umywalki i miski ustępowej. W tym pomieszczeniu, powinny być zamontowane poręcze
  • uchylne lub stałe, po dwie przy umywalce (50 lub 60 cm długości) i dwie przy misce ustępowej (co najmniej jedna uchylna, min 70 cm długości).

Ze względu na specjalny charakter takiej łazienki i na bezpieczeństwo osoby korzystającej z jej przyborów, nieodzowne jest stosowanie produktów z niezbędnymi atestami i certyfikatami, które produkty KOŁO i Lehnen mają.

Dobierając urządzenia do łazienki dla osób z niepełnosprawnością należy mieć na uwadze dwie istotne sprawy :

  1. oprócz ceramiki Nova Pro Bez Barier z oferty Koło polecamy również produkty marki Keramag: Renova nr 1 Comfort, Paracelsus i Vitalis, które mają ugruntowaną pozycję na rynkach w Niemczech, Austrii, Szwajcarii i krajach Beneluxu. 
  2. oprócz ceramiki polecamy również szeroką ofertę produktów  ze stali nierdzewnej firmy Lehnen.   
 

Ze względu na specjalny charakter łazienki dla osób z niepełnosprawnością oraz bezpieczeństwo osoby korzystającej z jej przyborów, nieodzowne jest stosowanie produktów z niezbędnymi atestami i certyfikatami, które produkty KOŁO, Keramag i Lehnen posiadaja.

Geberit. Rekomendowane stelaże przeznaczone do łazienek dla osób z niepełnosprawnością

Geberit Duofix Sigma 12 cm dla niepełnosprawnych       111.350.00.5 
Geberit Duofix Sigma 12 cm dla niepełnosprawnych, do uchwytów wysięgnikowych       111.375.00.5
Geberit Duofix Sigma 12 cm dla niepełnosprawnych, regulowana wysokość         111.396.00.5
 

Zapraszamy do zobaczenie naszego filmu Przyjazna łazienka, który dokładnie prezentuje sposób aranżacji łazienki dla osoby niepełnosprawnej poruszającej się na wózku.

Więcej informacji o produktach Koło, Geberit i Lehnen przeznaczonych do łazienek dla osób starszych i osób z niepełnosprawnością znajdziecie Państwo w katalogu „Public. Bezpieczeństwo i Dostępność. Rozwiązania dla obiektów edukacyjnych oraz dostępnych dla osób z ograniczoną sprawnością”