Międzynarodowa Grupa Geberit jest europejskim liderem technologii sanitarnej. Koncern Geberit utrzymuje silną pozycję na większości europejskich rynków lokalnych, oferując unikalne wartości dodane w sektorze systemów sanitarnych i ceramiki łazienkowej.
Produkcja jest prowadzona w 35 fabrykach, z czego 6 mieści się za oceanem. Siedziba główna koncernu znajduje się w miejscowości Rapperswil-Jona w Szwajcarii. Grupa Geberit uzyskuje sprzedaż netto na poziomie 2,6 miliarda franków szwajcarskich, zatrudniając 12 000 pracowników w ponad 40 krajach. Akcje Geberit są notowane na giełdzie SIX Swiss Exchange. Od 2012 r. akcje Geberit wchodzą w skład SMI (Swiss Market Index).
Dowiedz się więcej na www.geberit.com
Woda to nasz żywioł
Łazienka przytulna to łazienka ciepła, dlatego też powinniśmy starannie wybrać rodzaj ogrzewania łazienkowego. Do wyboru mamy różnego rodzaju grzejniki ścienne albo ogrzewanie podłogowe.
Grzejniki drabinkowe
Ścienne grzejniki łazienkowe to już nie toporne i ciężkie żeliwne "żeberka". Nowoczesne grzejniki drabinkowe zapewniają nie tylko odpowiednią temperaturę i wilgotność w łazience, ale mogą stanowić ozdobę łazienki, pełniąc jednocześnie funkcję suszarki i wieszaka. Grzejnik może też być ścianką działową czy podporą dla lekkich półek.
Grzejniki łazienkowe wykonuje się na ogół ze stali lub miedzi, rzadziej widuje się grzejniki aluminiowe. Najczęściej spotykane są grzejniki zasilane wodą z instalacji centralnego ogrzewania, choć niektóre modele mają dodatkową grzałkę elektryczną umożliwiającą używanie urządzenia poza sezonem grzewczym. Dodatkowe grzałki można instalować w większości grzejników wodnych. Moc grzałki powinna być mniejsza od mocy grzewczej grzejnika.
Istnieją też grzejniki drabinkowe zasilane wyłącznie elektrycznie - szczególnie polecane w domach, gdzie nie ma instalacji centralnego ogrzewania. Grzejniki te pracują niejako "na sucho" - elementem grzewczym jest specjalny kabel przebiegający we wnętrzu grzejnika. Elektryczne grzejniki są całkowicie bezpieczne - ich konstrukcja sprawia, iż użytkownikom nie grozi porażenie prądem elektrycznym.
Grzejniki drabinkowe są produkowane w wielu kształtach (prostokątne, obłe, okrągłe) oraz w wielu wariantach kolorystycznych. Niektórzy producenci umożliwiają też zamówienie grzejnika zrobionego "na miarę" - oczywiście za odpowiednią dopłatą.
Ogrzewanie podłogowe
Praktycznym rozwiązaniem ogrzewania w łazience może się również okazać zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe może być wodne lub elektryczne, oba te systemy ogrzewania różnią się budową i kosztami wykonania. Ogrzewanie wodne jest droższe w budowie, lecz tańsze w eksploatacji.
W podłogowym ogrzewaniu elektrycznym stosować można trzy rodzaje elementów grzejnych - kable (najtańsze), maty oraz folie. Gdy przez te elementy przepływa prąd, wówczas nagrzewają się one i przekazują swoje ciepło podłodze. Systemy ogrzewania elektrycznego są najczęściej zasilane prądem jednofazowym 230 V, rzadziej trójfazowym 400 V.
Podstawą podłogowego ogrzewania wodnego są rury wykonane z tworzyw sztucznych. Do ułożenia tego rodzaju instalacji grzewczej niezbędna jest izolacja termiczna oraz przeciwwilgociowa. Instalacje wodne ogrzewane są wodą o temperaturze około 50 st. Celsjusza, pochodzącą z dodatkowych kotłów grzewczych lub węzłów cieplnych - dlatego też ten typ ogrzewania jest wskazany raczej w budynkach mających instalacje centralnego ogrzewania.
Decydując się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego warto pamiętać, iż w większości przypadków podniesie to poziom podłogi w łazience o 5-7,5 centymetrów. Elektryczne kable grzejne oraz rury ogrzewania wodnego należy układać na wylewce betonowej, elektryczne maty oraz folie grzejne nie wymagają odpowiednio przygotowanego podłoża. Najlepsze materiały na wykończenie podłóg w takiej łazience to te, które dobrze przewodzą ciepło - marmur, granit, gres oraz materiały ceramiczne. Ze względu na różnicę rozszerzalności cieplnej pomiędzy betonem a płytkami ceramicznymi, nie należy układać zbyt dużych płytek, a spoiny miedzy nimi wypełniać specjalną, elastyczną fugą.
Przy ogrzewaniu podłogowym należy unikać kładzenia podłóg z drewna i materiałów drewnopochodnych - źle przewodzą ciepło, a także mogą się deformować pod jego wpływem.