Jak odczytać stan wodomierza i obliczyć zużycie wody?

Łazienka Koło z kabiną Geo

Doraźna kontrola odczytów licznika wody i monitowanie jej zużycia pozwalają oszacować, jakie są miesięczne wydatki na media. Wiedząc, jak odczytać wodomierz i jak obliczyć zużycie wody, możemy zastanowić się, jak je ograniczyć i gdzie szukać oszczędności. Skorzysta na tym nie tylko domowy budżet, ale też środowisko naturalne.

Zużycie wody w mieszkaniu - jak obliczyć?

Miesięczne zużycie wody w gospodarstwie domowym zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od liczby mieszkańców i ich wieku. Zwykle przy małych i dorastających dzieciach zapotrzebowanie na wodę jest największe – to więcej mycia, prania, gotowania i sprzątania. Praktyka pokazuje, że gdy w domu są sami dorośli, wówczas średnie zużycie wody spada. 

Drugim istotnym czynnikiem jest liczba łazienek w domu oraz ich wyposażenie. To ważne, bo częste korzystanie z wanny z hydromasażem albo zmywanie ręczne (brak zmywarki) zauważalnie wpływają na wysokość rachunków za media.

Jak zatem obliczyć zużycie wody na osobę? Najprościej wartość miesięcznego zużycia podzielić przez liczbę domowników. A skąd wiadomo, czy to dużo czy mało? Choć w każdym gospodarstwie domowym wartości będą różne, to można przyjąć średnie:

  • dobowe zużycie ciepłej wody na poziomie 30-60 l/na osobę (co przy 4-osobowej rodzinie daje około 120-140 l/dobę)
  • dobowe zużycie zimnej wody: 100-150 l/na osobę.

 zachowaj higienę i myj ręce

 

Jak prawidłowo odczytać wodomierz?

Jak obliczyć zużycie wody z wodomierza? Patrząc od przodu, należy sprawdzić jedynie cyfry na czarnym polu lub te czarnymi cyframi, które oznaczają zużycie wody w metrach sześciennych. Czytamy od lewej strony licznika, łącznie z zerami. Wskazanie wodomierza (tylko pełne m3) jest podstawą do rozliczenia zużycia wody i odprowadzenia ścieków. Wówczas należy również sprawdzić i podać gdzie jest numer wodomierza. Ta sama zasada obowiązuje, gdy odczytujemy elektroniczny licznik wody.

Gdy już wiemy, jak odczytać licznik wody, warto sprawdzać i zapisywać jego stan co miesiąc, a nawet częściej. Daje to możliwość łatwego porównania zużycia w konkretnych okresach.

Jak sprawdzić czy wodomierz dobrze działa?

Przy podejrzeniu, że wskazania liczników ciepłej i zimnej wody nie są adekwatne do rzeczywistego zużycia, warto sprawdzić poprawność działania wodomierza. Jest kilka sposobów, by wstępnie ocenić czy wodomierz i instalacja wodna i kanalizacyjna dobrze działają.

 
  1. Sprawdź, czy wodomierz jest dobrze zamontowany. Większość modeli powinna być ustawiona w poziomie, z liczydłem do góry. Prawidłowe pomiary są możliwe, gdy po obu stronach licznika zachowano ok. 10 cm prostego odcinka rury.
  2. Sprawdź, jak dawno wodomierz być legalizowany. To urządzenie, które wymaga serwisu lub wymiany co 5 lat.
  3. Zbadaj potencjalne przecieki i nieszczelne spłuczki. Często mierniki są schowane w szafkach, zestawach meblowych lub pod wanną, przez co nie zwracamy uwagi, gdy cyfry licznika przesuwają się mimo zakręconych kranów. A to sygnał, że woda wycieka z nieszczelnej instalacji. Może to powodować nie tylko duże straty finansowe w skali roku, ale też zawilgocenie ścian.

 

Sposoby na ograniczenie zużycia wody w domu

Jak zużywać mniej wody w domu? Zastanówmy się przede wszystkim, co pochłania najwięcej wody, jakie czynności i urządzenia w domu. A potem spróbujmy je zamienić na wersje bardziej oszczędne. Z pewnością warto zacząć od łazienki. Kabiny prysznicowe zamiast wanny to pierwszy krok to ograniczenia zużycia. Zwróćmy też uwagę, aby baterię wyposażyć w perlatory oraz zamontować dwufunkcyjne spłuczki z małą objętością spłukiwania.