Jak odczytać stan wodomierza i obliczyć zużycie wody?

Łazienka Koło z kabiną Geo

Doraźna kontrola odczytów licznika wody i monitowanie jej zużycia pozwalają oszacować, jakie są miesięczne wydatki na media. Wiedząc, jak odczytać wodomierz i jak obliczyć zużycie wody, możemy zastanowić się, jak je ograniczyć i gdzie szukać oszczędności. Skorzysta na tym nie tylko domowy budżet, ale też środowisko naturalne.

Zużycie wody w mieszkaniu - jak obliczyć?

Miesięczne zużycie wody w gospodarstwie domowym zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od liczby mieszkańców i ich wieku. Zwykle przy małych i dorastających dzieciach zapotrzebowanie na wodę jest największe – to więcej mycia, prania, gotowania i sprzątania. Praktyka pokazuje, że gdy w domu są sami dorośli, wówczas średnie zużycie wody spada. Drugim istotnym czynnikiem jest liczba łazienek w domu oraz ich wyposażenie. To ważne, bo częste korzystanie z wanny z hydromasażem albo zmywanie ręczne (brak zmywarki) zauważalnie wpływają na wysokość rachunków za media

Jak obliczyć zużycie wody na osobę?

Najprościej wartość miesięcznego zużycia podzielić przez liczbę domowników. A skąd wiadomo, czy to dużo czy mało? Choć w każdym gospodarstwie domowym wartości będą różne, to można przyjąć średnie:

  • dobowe zużycie ciepłej wody na poziomie 30-60 l/na osobę (co przy 4-osobowej rodzinie daje około 120-140 l/dobę)
  • dobowe zużycie zimnej wody: 100-150 l/na osobę.

Jak prawidłowo odczytać wodomierz?

Jak obliczyć zużycie wody z wodomierza? Patrząc od przodu, należy sprawdzić jedynie cyfry na czarnym polu lub te czarnymi cyframi, które oznaczają zużycie wody w metrach sześciennych. Czytamy od lewej strony licznika, łącznie z zerami. Wskazanie wodomierza (tylko pełne m3) jest podstawą do rozliczenia zużycia wody i odprowadzenia ścieków. Wówczas należy również sprawdzić i podać gdzie jest numer wodomierza. Ta sama zasada obowiązuje, gdy odczytujemy elektroniczny licznik wody.

Gdy już wiemy, jak odczytać licznik wody, warto sprawdzać i zapisywać jego stan co miesiąc, a nawet częściej. Daje to możliwość łatwego porównania zużycia w konkretnych okresach.

Jak odczytać wodomierz

 zachowaj higienę i myj ręce

Czy podczas odczytywania stanu licznika wodomierza konieczne jest podanie numeru urządzenia?

Tak, w czasie odczytu na potrzeby rozliczenia z dostawą, należy podać (i najlepiej zapisać) również numer wodomierza. Pozwala to na jednoznaczną identyfikację urządzenia, połączenie go z konkretnym lokalem mieszkalnym i pozwala uniknąć pomyłek przy rozliczeniu.

Sprawdź >>> Jak urządzić małą łazienkę?

Jak sprawdzić czy wodomierz dobrze działa?

Przy podejrzeniu, że wskazania liczników ciepłej i zimnej wody nie są adekwatne do rzeczywistego zużycia, warto sprawdzić poprawność działania wodomierza. Jest kilka sposobów, by wstępnie ocenić czy wodomierz i instalacja wodna i kanalizacyjna dobrze działają.

  1. Sprawdź, czy wodomierz jest dobrze zamontowany. Większość modeli powinna być ustawiona w poziomie, z liczydłem do góry. Prawidłowe pomiary są możliwe, gdy po obu stronach licznika zachowano ok. 10 cm prostego odcinka rury.
  2. Sprawdź, jak dawno wodomierz być legalizowany. To urządzenie, które wymaga serwisu lub wymiany co 5 lat.
  3. Zbadaj potencjalne przecieki i nieszczelne spłuczki. Często mierniki są schowane w szafkach, zestawach meblowych lub pod wanną, przez co nie zwracamy uwagi, gdy cyfry licznika przesuwają się mimo zakręconych kranów. A to sygnał, że woda wycieka z nieszczelnej instalacji. Może to powodować nie tylko duże straty finansowe w skali roku, ale też zawilgocenie ścian.

Co można wyczytać z rachunku za wodę?

Skomplikowane rozliczenia i wiele różnych pozycji na rachunku potrafią przyprawić na zawrót głowy. Aby jednak móc kontrolować zużycie wody i dobrze zarządzać domowym budżetem, trzeba wiedzieć, z czego wynikają poszczególne naliczenia.

Na rachunku, oprócz podstawowych informacji, takich jak: oznaczenie punktu poboru, wskaźniki, stawki opłat, okres rozliczenia, są także odczyty liczników oraz obecna wysokość taryfy za ciepłą i zimną wodę. Warto zrozumieć, jak naliczane są koszty za wodę, by wiedzieć, gdzie szukać oszczędności.

Ile wody zużywa statystyczny Polak?

Ze statystyk GUS wynika, że Polacy zużywają średnio około 100 litrów wody na osobę w ciągu doby. Wartość ta obejmuje zużycie wody na potrzeby gospodarstw domowych, która pobierana jest z sieci wodociągowej, a więc ta do mycia, prania, sprzątania, picia i przygotowania posiłków. W wyliczonej wartości nie uwzględniono wody niezbędnej do produkcji żywności, ubrań i innych kupowanych

Rozliczenie zaliczek pobranych na zużycie wody

Jeśli zarządca nieruchomości pobiera zaliczki na poczet zużycia wody, wówczas w okresie pół- lub całorocznym udostępnia też podsumowanie na podstawie odczytów z wodomierza. W zestawieniu widzimy kwotę pobraną na poczet zaliczek oraz koszt realnego zużycia wody. Różnica tych dwóch wartości powoduje powstanie nadpłaty (zaliczanej zazwyczaj na poczet zużycia w przyszłości) lub niedopłaty (do uregulowania).

Sposoby na ograniczenie zużycia wody w domu

Jak zużywać mniej wody w domu? Zastanówmy się przede wszystkim, co pochłania najwięcej wody, jakie czynności i urządzenia w domu. A potem spróbujmy je zamienić na wersje bardziej oszczędne. Z pewnością warto zacząć od łazienki. Kabiny prysznicowe zamiast wanny to pierwszy krok to ograniczenia zużycia. Zwróćmy też uwagę, aby baterię wyposażyć w perlatory oraz zamontować dwufunkcyjne spłuczki z małą objętością spłukiwania. Warto kuchnię wyposażyć w zmywarkę i używać jej tylko przy pełnym załadunku. Na rynku są modele pralek oszczędzających wodę. Jeśli zaś ubrania nie są bardzo zabrudzone, warto używać krótkich programów prania.