Międzynarodowa Grupa Geberit jest europejskim liderem technologii sanitarnej. Koncern Geberit utrzymuje silną pozycję na większości europejskich rynków lokalnych, oferując unikalne wartości dodane w sektorze systemów sanitarnych i ceramiki łazienkowej.
Produkcja jest prowadzona w 35 fabrykach, z czego 6 mieści się za oceanem. Siedziba główna koncernu znajduje się w miejscowości Rapperswil-Jona w Szwajcarii. Grupa Geberit uzyskuje sprzedaż netto na poziomie 2,6 miliarda franków szwajcarskich, zatrudniając 12 000 pracowników w ponad 40 krajach. Akcje Geberit są notowane na giełdzie SIX Swiss Exchange. Od 2012 r. akcje Geberit wchodzą w skład SMI (Swiss Market Index).
Dowiedz się więcej na www.geberit.com
Woda to nasz żywioł
Doraźna kontrola odczytów licznika wody i monitowanie jej zużycia pozwalają oszacować, jakie są miesięczne wydatki na media. Wiedząc, jak odczytać wodomierz i jak obliczyć zużycie wody, możemy zastanowić się, jak je ograniczyć i gdzie szukać oszczędności. Skorzysta na tym nie tylko domowy budżet, ale też środowisko naturalne.
Miesięczne zużycie wody w gospodarstwie domowym zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od liczby mieszkańców i ich wieku. Zwykle przy małych i dorastających dzieciach zapotrzebowanie na wodę jest największe – to więcej mycia, prania, gotowania i sprzątania. Praktyka pokazuje, że gdy w domu są sami dorośli, wówczas średnie zużycie wody spada.
Drugim istotnym czynnikiem jest liczba łazienek w domu oraz ich wyposażenie. To ważne, bo częste korzystanie z wanny z hydromasażem albo zmywanie ręczne (brak zmywarki) zauważalnie wpływają na wysokość rachunków za media.
Jak zatem obliczyć zużycie wody na osobę? Najprościej wartość miesięcznego zużycia podzielić przez liczbę domowników. A skąd wiadomo, czy to dużo czy mało? Choć w każdym gospodarstwie domowym wartości będą różne, to można przyjąć średnie:
Jak obliczyć zużycie wody z wodomierza? Patrząc od przodu, należy sprawdzić jedynie cyfry na czarnym polu lub te czarnymi cyframi, które oznaczają zużycie wody w metrach sześciennych. Czytamy od lewej strony licznika, łącznie z zerami. Wskazanie wodomierza (tylko pełne m3) jest podstawą do rozliczenia zużycia wody i odprowadzenia ścieków. Wówczas należy również sprawdzić i podać gdzie jest numer wodomierza. Ta sama zasada obowiązuje, gdy odczytujemy elektroniczny licznik wody.
Gdy już wiemy, jak odczytać licznik wody, warto sprawdzać i zapisywać jego stan co miesiąc, a nawet częściej. Daje to możliwość łatwego porównania zużycia w konkretnych okresach.
Przy podejrzeniu, że wskazania liczników ciepłej i zimnej wody nie są adekwatne do rzeczywistego zużycia, warto sprawdzić poprawność działania wodomierza. Jest kilka sposobów, by wstępnie ocenić czy wodomierz i instalacja wodna i kanalizacyjna dobrze działają.
Jak zużywać mniej wody w domu? Zastanówmy się przede wszystkim, co pochłania najwięcej wody, jakie czynności i urządzenia w domu. A potem spróbujmy je zamienić na wersje bardziej oszczędne. Z pewnością warto zacząć od łazienki. Kabiny prysznicowe zamiast wanny to pierwszy krok to ograniczenia zużycia. Zwróćmy też uwagę, aby baterię wyposażyć w perlatory oraz zamontować dwufunkcyjne spłuczki z małą objętością spłukiwania.