Instalacja wodna i kanalizacyjna

Remont generalny ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że możesz od samego początku tworzyć wnętrze swoich marzeń. Idzie za tym również konieczność wnikliwego przyjrzenia się wszelkim instalacjom. Ważna jest wentylacja łazienki, elektryka w całym domu, ale z pewnością najbardziej istotna na początku staje się instalacja wodna i kanalizacyjna. Od czego zacząć? Jak powinny wyglądać poszczególne elementy łazienki?

Instalacja wodna – skąd czerpać wodę?

W zależności od układu pomieszczenia, główne doprowadzenie wody może znajdować się w różnych miejscach. W przypadku łazienki kluczowe są nie tylko elementy instalacji dostarczające wodę do umywalek, strefy kąpielowej i WC, ale także odpływy, które odprowadzają zużytą wodę i nieczystości.

Jak poprowadzić instalację wodną?

W większości przypadków mamy dosyć dużą elastyczność pod kątem rozprowadzenia instalacji, jeśli robimy generalny remont. Pewnym ograniczeniem są wymagane spadki i określane średnice rur, które zapewniają sprawne odprowadzenie wody. Już na etapie prac budowlanych warto dokładnie zaplanować (i wyprowadzić) odgałęzienia pionów wodno-kanalizacyjnych. I to najlepiej w tych miejscach, gdzie później zostaną zamontowane umywalki, wanna, kabina, wc i bidet.

Wszystko o podejściach kanalizacyjnych

Tworzenie instalacji kanalizacyjnej w obrębie łazienki należy zacząć od wykonania podejść, czyli specjalnych odgałęzień, łączących pion z poszczególnymi urządzeniami. Wspólne podejście do pionu kanalizacyjnego mogą mieć umywalki, wanny i kabiny prysznicowe. Oddzielne, znajdujące się poniżej pozostałych, powinna mieć każda toaleta. Podejścia do toalety mogą mieć maksymalnie długość 1 metra, natomiast do wanny, umywalki czy prysznica – do 3 metrów. Aby uniknąć problemów z powolnym spływaniem wody i zatykaniem się rur odpływowych, należy odpowiednio dobrać ich spadki oraz średnice. Rury kanalizacyjne powinny mieć spad od 2 do 15 centymetrów na każdy metr długości.
 
Nova Pro dla małej łazienki

Remont generalny ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że możesz od samego początku tworzyć wnętrze swoich marzeń. Idzie za tym również konieczność wnikliwego przyjrzenia się wszelkim instalacjom. Ważna jest wentylacja łazienki, elektryka w całym domu, ale z pewnością najbardziej istotna na początku staje się instalacja wodna i kanalizacyjna. Od czego zacząć? Jak powinny wyglądać poszczególne elementy łazienki?

 

Wszystko o podejściach kanalizacyjnych

Tworzenie instalacji kanalizacyjnej w obrębie łazienki należy zacząć od wykonania podejść, czyli specjalnych odgałęzień, łączących pion z poszczególnymi urządzeniami. Wspólne podejście do pionu kanalizacyjnego mogą mieć umywalki, wanny i kabiny prysznicowe. Oddzielne, znajdujące się poniżej pozostałych, powinna mieć każda toaleta.

 

Podejścia do toalety mogą mieć maksymalnie długość 1 metra, natomiast do wanny, umywalki czy prysznica – do 3 metrów. Aby uniknąć problemów z powolnym spływaniem wody i zatykaniem się rur odpływowych, należy odpowiednio dobrać ich spadki oraz średnice. Rury kanalizacyjne powinny mieć spad od 2 do 15 centymetrów na każdy metr długości.  

Jaka powinna być średnica rur:

 

Najlepsza wysokość odpływów

W zależności od przyłączanego urządzenia wlot odpływu należy zamieścić na różnych wysokościach. To bardzo ważne, więc zapamiętaj. Wlot odpływu umywalki znajduje się od 50 do ponad 60 cm ponad podłogą. Odpływ prysznicowy zaś jest do kilku cm nad podłogą. Odpływ wanny z reguły umieszcza się około 15-16 cm ponad podłogą. Oczywiście wszystkie odpływy powinny być wyposażone w kolanka zabezpieczające łazienkę przed przedostawaniem się przykrych zapachów z kanalizacji w łazience.

 

Jeśli chodzi miski toaletowe, kwestia ta może być rozwiązana na dwa sposoby. Mamy do wyboru toalety z pionowym lub poziomym odpływem. Najczęściej stosuje się ten drugi, chociaż w niektórych budynkach, głównie starszych, można znaleźć odpływ pionowy. W zależności od tego, jaki mamy rodzaj odpływu, powinniśmy wybrać odpowiednią miskę klozetową.

 

Gdzie układać rury?

Instalacja kanalizacyjna to tylko część "orurowania" łazienki. Drugą, niemniej ważną częścią, jest instalacja wodna, czyli rury doprowadzające wodę do urządzeń łazienkowych – umywalek, wanien, pryszniców czy spłuczek. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rur wodę w łazience można bez problemu doprowadzić w dowolne miejsce.

 

Rury układa się w podłodze albo w wykutych rowkach ścian. Można wybrać klasyczne rury stalowe, miedziane lub z tworzyw sztucznych. Niestety, najpopularniejsze, czyli stalowe, mają wiele wad – słabej jakości stal oraz zanieczyszczona woda powodują, że rury takie szybko korodują, zarastają kamieniem i w związku z tym wymagają wymiany co 7-10 lat. Warto więc rozważyć wybór instalacji miedzianej (droższej) lub z tworzyw sztucznych (o cenie porównywalnej ze stalowymi).

 

Wybieramy materiał na rury

Rury z tworzyw sztucznych są lżejsze niż stalowe, łatwiej więc je montować. Ich niskie przewodnictwo cieplne oznacza małe straty ciepła. Wewnętrzna powierzchnia tych rur jest bardzo gładka, co zmniejsza opory przepływu i zapobiega osadzaniu się kamienia na wewnętrznych ściankach. Instalacje z tworzyw sztucznych nie wpływają na smak, kolor i zapach wody. Instalacje wykonane z tworzyw sztucznych są jednak wrażliwe na promieniowanie słoneczne oraz podwyższoną temperaturę.

 

Instalacje wykonane z miedzi są odporne na podwyższoną temperatury czy promieniowanie słoneczne, ponieważ wykazują dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne. Materiał ten jest plastyczny, poszczególne elementy są więc łatwe w montażu. Instalacje wodne miedziane wydają się bardzo trwałe –  przy poprawnym wykonaniu można je eksploatować nawet przez 50 lat. Należy jednak pamiętać, że są bardzo wrażliwe na niektóre rodzaje korozji.

Na co warto zwracać uwagę przy układaniu instalacji wodnej?

  • Nie wolno jej kłaść nad przewodami gazowymi i elektrycznymi.

  • Należy także unikać łączenia rur w podłodze.