Międzynarodowa Grupa Geberit jest europejskim liderem technologii sanitarnej. Koncern Geberit utrzymuje silną pozycję na większości europejskich rynków lokalnych, oferując unikalne wartości dodane w sektorze systemów sanitarnych i ceramiki łazienkowej.
Produkcja jest prowadzona w 35 fabrykach, z czego 6 mieści się za oceanem. Siedziba główna koncernu znajduje się w miejscowości Rapperswil-Jona w Szwajcarii. Grupa Geberit uzyskuje sprzedaż netto na poziomie 2,6 miliarda franków szwajcarskich, zatrudniając 12 000 pracowników w ponad 40 krajach. Akcje Geberit są notowane na giełdzie SIX Swiss Exchange. Od 2012 r. akcje Geberit wchodzą w skład SMI (Swiss Market Index).
Dowiedz się więcej na www.geberit.com
Woda to nasz żywioł
Pralka jest jednym z najważniejszych sprzętów w łazience. Jeśli nie dysponujemy osobną pralnią i suszarnią, wówczas trzeba umiejętnie wkomponować ją w wyposażenie wnętrza. Zajmuje ona sporo miejsca, wymaga też przestrzeni na otwarcie i załadowanie prania. Podpowiadamy, jak w ciekawy sposób zaaranżować zabudowę pralki.
Projektując łazienkę zastanawiamy się, jak rozplanować strefy funkcjonalne, gdzie wstawić prysznic lub wannę, jaki model umywalki wybrać, jak dopasować oświetlenie czy jakie zestawy meblowe najlepiej wpasują się w wystrój wnętrza. Już na pierwszym etapie planowania warto dobrze przemyśleć też, jak wkomponować pralkę w układ wnętrza. Zadajmy sobie już na początku kilka pytań:
Jak ukryć pralkę w łazience?
Zastanawiając się jak zabudować pralkę, mamy do wyboru kilka opcji. Najprostszą opcją jest schowanie jej pod blatem. Ma ona tę przewagę nad wolnostojącym urządzeniem, że zyskujemy dodatkowe miejsce na blacie na kosmetyki, ręczniki i przybory toaletowe. Co więcej, przestrzeń nad pralką można wykorzystać do powieszenia szafki lub montażu zabudowy, np. na kosz na brudną bieliznę.
Pralka zabudowana pod blatem staje się też integralną częścią całego projektu łazienki, często swoistym przedłużeniem rzędu szafek lub szuflad w zabudowie meblowej. To rozwiązanie ma tę zaletę, że wizualnie „chowa” urządzenie pod innymi elementami i wymaga mniej miejsca, niż w przypadku pełnej zabudowy. To dobra opcja do łazienek, w których jest sporo miejsca pod ścianą, a mało przestrzeni w środkowej części, np. w długich i wąskich wnętrzach.
Drugą opcją jest zabudowa pralki w łazience. Jeśli układ i metraż pomieszczenia na to pozwala, a celem jest całkowite ukrycie urządzenia, wówczas sprawdzi się szafka do zabudowy pralki. Pamiętajmy jednak, że gabaryty pralki muszą być dopasowane do wymiarów szafki. Dodatkowo trzeba zaplanować miejsce przed szafką na swobodne otwarcie drzwiczek oraz załadunek i rozładunek prania.
Pralka schowana pod blatem
To świetna opcja, gdy dysponujemy stosunkowo niewielką ilością miejsca na urządzenie, a chcemy je jak najlepiej wykorzystać. Jak zmieścić pralkę w małej łazience? Najlepiej ukryć ją pod blatem, stawiając obok szafek lub umywalek meblowych zintegrowanych z szufladami. Stają się spójną wizualnie częścią aranżacji, świetnie sprawdzają się w łazienkach z prysznicem. Geometryczny podział na strefy daje wrażenie porządku i ładu.
O czym pamiętać, gdy planujemy zabudowę pralki pod blatem? Aby wcześniej zaplanować ujścia instalacji wodno-kanalizacyjnej i gniazdka elektryczne poniżej blatu, za urządzeniem. Oszczędzi to wystających kabli i da więcej miejsca w przestrzeni pod blatem wokół pralki.
W standardowej zabudowanie umywalka pod pralką nie jest polecanym rozwiązaniem. Z kilku powodów. Sam sprzęt jest za wysoki, aby jeszcze zmieścić powyżej blat, umywalkę i elementy instalacji odpływowej. Pralka pod umywalką to mało ergonomiczne rozwiązanie. Ponadto pralka wirując porusza się, co może wpłynąć na stabilność umywalki. Na rynku spotyka się modele umywalek dedykowane do montażu na pralką z bocznym odpływem, jednak to raczej rozwiązanie do bardzo niestandardowych wnętrz.
Sposobów na ukrycie i zabudowę pralki jest wiele: dedykowana szafka na pralkę zamykana, matowe przeszklenia ukrywające pralkę w szeregu mebli łazienkowych, żaluzje lub przesuwne drzwiczki ukrywające urządzenie. Wizualnie najlepiej sprawdza się wkomponowanie szafki na pralkę w cały zestaw mebli do łazienki.
W podobnym układzie można ukryć pralkę razem z suszarką. Całość zabudowuje się elementami meblowymi, a przednią część chowa za drzwiami przypominającymi front szafy.
Aranżacja łazienki z pralką - o czym warto pamiętać?
Przede wszystkim już na etapie projektu warto wybrać rodzaj pralki i sprawdzić jej gabaryty. Standardowe mają 80-85 cm wysokości i po około 60 cm głębokości i szerokości. Są także dostępne płytsze modele pralek do małej łazienki.
Planując zabudowę, warto znać model urządzenia, by wygospodarować odpowiednią ilość miejsca. Co więcej, wokół urządzenia należy zostawić około 5 cm dystansu, ponieważ pralka podczas wirowania porusza się.
Lokalizacja pralki w dużej mierze jest uzależniona od dostępu do instalacji wodno-kanalizacyjnej i prądu. W niewielkim stopniu można je przesunąć, jednak wszelkie zmiany wiążą się zwykle z przekuwaniem ścian. Dlatego tę kwestię należy przemyśleć na etapie projektowania, jeszcze przed położeniem płytek.