Łazienka z wanną i prysznicem - pomysł na aranżacje

Czy wstawienie wanny i kabiny prysznicowej do każdej łazienki, niezależnie od jej metrażu jest możliwe? Tak, nowoczesne rozwiązania łazienkowe pozwalają na stworzenie wygodnej strefy kąpielowej w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego wielkości. Podpowiadamy kilka sposobów, jak urządzić łazienkę z wanną i prysznicem.

Wanna czy prysznic? To jedno z pierwszych pytań, jakie zadajemy sobie podczas projektowania łazienki. Zazwyczaj decydujące znaczenie ma wielkość dostępnej powierzchni i układ pomieszczenia. Ale co w sytuacji, kiedy wśród domowników są zarówno miłośnicy długich relaksujących kąpieli, jak i sympatycy szybkich orzeźwiających natrysków? Na szczęście potrzeby można pogodzić.

W dużych łazienkach i pokojach kąpielowych nie ma problemu ze wstawieniem wanny i kabiny prysznicowej. Trudnością jest stworzenie wygodnej i funkcjonalnej strefy kąpielowej zawierającej oba te elementy na niewielkim metrażu. Ale i na to są sposoby.

Łazienka z wanną i prysznicem – jak zaaranżować

Obecnie łazienkę postrzegamy bardziej jako strefę domowego SPA, w której nie tylko poświęcamy czas na codzienne mycie i pielęgnację. To swoiste centrum wypoczynku i złapania „oddechu” po ciężkim dniu. Dla komfortowego korzystania z łazienki ważna jest przede wszystkim jej funkcjonalność. Ale nie tylko. Wystrój, estetyka, wykorzystane materiały, wykończenie, dodatki – gdy są spójnie skomponowane, cieszą oko i sprawiają, że codzienne korzystanie z łazienki jest nieprzeciętną przyjemnością.

Możliwość korzystania zarówno z wygody wanny, jak i z ergonomii, kabina prysznicowa podnosi funkcjonalność wnętrza. W większych łazienkach z łatwością zaaranżujemy dużą wannę i strefę natrysku osobno, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Coraz częściej w projektach łazienek widać niestandardowe opcje, takie jak wstawienie dużej owalnej wanny wolnostojącej, nad którą zawieszona jest duża deszczownica.

A co w sytuacji, kiedy nie ma wystarczająco dużo miejsca, by fizycznie wstawić wannę i prysznic osobno? Odpowiedzią jest rozwiązanie typu 2w1, gdzie na krawędzi wanny montuje się specjalną kabinę lub parawan nawannowy. W jednej przestrzeni można wziąć zarówno relaksującą kąpiel, jak i szybki prysznic w przestronnej kabinie

Duża łazienka z wanną wolnostojącą i prysznicem

W dużej przestrzeni łazienek lub pokojów kąpielowych to zwykle wolnostojąca wanna jest główną osią aranżacji. Kabina (choć zazwyczaj przestronna i komfortowa) jest raczej dopełnieniem całości, dlatego lepiej sprawdzają się tu duże tafle szkła i niepodzielone ścianki (jak te z serii GEO). Taki zabieg pozwala wyeksponować wannę i nieco wizualnie „ukryć” kabinę.

Chcąc dodatkowo podkreślić charakter domowego SPA, polecamy wykorzystać w aranżacji naturalne materiały, takie jak: drewno, kamień czy marmur. Duża łazienka sama w sobie jest synonimem luksusu, a tego rodzaju dodatkowe zabiegi aranżacyjne tylko spotęgują to wrażenie.

By dobrze skomponować strefę kąpielową składającą się z wanny i prysznica stojących koło siebie, warto posiłkować się podobnym wykończeniem ściany za kabiną i obudowy wanny. Te same płytki, podobna kolorystyka, baterie z tej samej serii produktowej. Postarajmy się zbudować analogię, dzięki którym powstanie spójny i estetyczny wygląd pomieszczenia.

Mała łazienka z wanną i prysznicem – czy to możliwe?

Niewielki metraż łazienki wymaga dużo kreatywności. Bo jak na małej przestrzeni stworzyć wnętrze wygodne, funkcjonalne i estetyczne. Jak wstawić wannę i prysznic, aby z obu móc komfortowo korzystać?

Zazwyczaj właściciele małych łazienek wybierają opcję wanny z parawanem nawannowym. Idealnie się do tego nadają wanny prostokątne z kolekcji PERFECT, CLARISSA i MODO o wymiarach już od 140 cm długości z możliwością zabudowy płytkami lub z dedykowanym panelami. Parawany z serii GEO dają możliwość stworzenia wygodnej i przestronnej kabiny prysznicowej. Minimalistyczne modele przegród składają się z pojedynczej przezroczystej szyby, która tworzy jedynie fizyczną ochronę przed zachlapaniem, zaś optycznie nie ogranicza strefy kąpielowej.

Gdy układ pomieszczenia pozwala na wstawienie wanny i kabiny niezależnie, wówczas warto zastanowić się nad małą wanną wolnostojącą.

Zobacz kolekcję Geo

Łazienka na poddaszu z wanną i prysznicem

Główne łazienki w domach jednorodzinnych zazwyczaj lokuje się na poddaszu. Jest tam więcej miejsca, ale problemem mogą być skosy. Kabinę prysznicową montuje się wówczas w narożniku pomieszczenia. Duży przestronny natrysk wymaga specjalnej oprawy. Nowoczesne kabiny prysznicowe z kolekcji REKORD i GEO z łatwością wpasują się w niemal każdą stylistykę wnętrza. Uniwersalny minimalistyczny design półokrągłych i kwadratowych kabin w różnych wymiarach buduje aranżacje zarówno modne, jak i ponadczasowe.

Nowoczesna łazienka z wanną i prysznicem

Nowatorskie projekty łazienek odkrywają całkiem nowe sposoby na zbudowanie funkcjonalnego wnętrza do codziennej pielęgnacji i relaksu. Świetnym przykładem są tu przestronne natryski walk-in. To otwarte przestrzenie, oddzielone jedynie pojedynczymi ściankami (np. z serii GEO) od pozostałej części pomieszczenia. Brak drzwiczek oznacza łatwą komunikację i zatarcie fizycznej granicy pomiędzy wnętrzem kabiny a całą łazienką. Duża pojedyncza tafla szkła optycznie powiększa wnętrze.

Duże otwarte kabiny walk-in zazwyczaj montuje się z odpływem w posadzce. Brodziki łazienkowe są dobrym rozwiązaniem do małych łazienek. Niskie modele z serii PACYFIK mają jedynie 3 cm wysokości i tylko subtelnie zaznaczają swoją obecność w aranżacji wnętrza.

Projekty nowoczesnych łazienek łączą w sobie minimalizm z wyrafinowaną elegancją. Duch prostoty miesza się z awangardową zabawą kolorem. Ale niezależnie od stylistyki, jedno jest wspólne – w każdej aranżacji ważne jest podkreślenie otwartej przestrzeni, pełnej światła i świeżości. Obok otwartego natrysku pojawia się duża wanna wolnostojąca o nowoczesnym designie. Prosta misa o subtelnych liniach wykończenia i towarzysząca jej elegancka bateria nadają wnętrzu klimatu luksusu.

Jak urządzić małą łazienke