Łazienka minimalistyczna - jak ją urządzić?

Łazienka z kolekcji Modo marki Koło
Minimalizm to jeden z najgorętszych trendów wnętrzarskich od kilku lat. Cechujący się prostotą i ograniczeniem ozdób, czasami wręcz ascetyczny styl świetnie sprawdza się w każdej łazience. Jak wygląda projekt łazienki w minimalistycznym stylu? Jak ją urządzić?

Minimalizm i prostota to dobry pomysł na łazienkę niezależnie od jej metrażu. Ta stylistyka świetnie wygląda w dużym pokoju kąpielowym, ale pozwala też stworzyć ciekawą i unikalną aranżację nawet w bardzo małej łazience. Ograniczenie liczby przedmiotów i minimalizacja wyposażenia do niezbędnego minimum tworzą wnętrze estetyczne, pełne światła i przestrzeni.
 

Łazienka minimalistyczna – czym się wyróżnia?

Jak uzyskać efekt minimalistycznego wnętrza? Przede wszystkim warto tak dobierać wszelkie elementy wyposażenia, aby stworzyć projekt jak najprostszy w formie. Duże niepodzielone przestrzenie, stonowana kolorystyka i naturalne materiały dają wrażenie spokoju i relaksu. 

  • Duże gładkie przestrzenie. Płytki w dużym formacie, niepodzielone powierzchnie, niewidoczne fugi i łączenia budują wrażenie otwartej przestrzeni. Kolorystyka pokrycia ścian i podłóg jest zbliżona, różni się zazwyczaj odcieniem. Do dużych gładkich przestrzeni dobrze pasują klasyczne formy geometryczne. Sześcienne bryły to najczęstszy motyw mebli łazienkowych, szczególnie tych pozbawionych ozdobnych frontów i wystających uchwytów. Świetnie wpisują się w minimalistyczną stylistykę i dobrze komponują się z pokryciem ścian i podłóg.
  • Stonowana kolorystyka. Biele, szarości i beże królują w minimalistycznym wnętrzu. Na tle jednolitych stonowanych kolorystycznie ścian i podłóg łatwo wyeksponować inne elementy wyposażenia, np. piękną w formie białą ceramikę (umywalkę blatową lub wannę wolnostojącą). Czasami jedynie pojawiają się kontrastujące akcenty kolorystyczne, które mają podkreślić charakter aranżacji. Czarne uchwyty do szafek, żółta rama lustra lub wieszak na ręczniki w kolorze intensywnej fuksji. Dla ocieplenia klimatu wnętrza warto dodać pojedyncze, ale wyraziste i designerskie dodatki. 
  • Proste kształty. Prostota to naczelna zasada minimalistów. Klasyczna bryła mebli łazienkowych, proste linie ceramiki, raczej prostokątne niż owalne – króluje symetria i prosty układ dające wrażenie uporządkowania i ładu.
  • Szlachetne materiały. Minimaliści stawiają na jakość, także w przypadku wyposażenia łazienkowego. Dobrej jakości ceramika, drewno, kamień, stal nierdzewna czy modne ostatnio stalowe profile i beton architektoniczny. Ta stylistyka czerpie pełnymi garściami z natury, stąd warto wybierać szlachetne materiały o unikalnej fakturze i kolorystyce, np. żyłkowane marmury czy odrestaurowane drewno.
  • Światło i przestrzeń. Ukrycie wszelkiego wyposażenia w meblach i schowkach zostawia dużo wizualnej przestrzeni. Wnętrze wydaje się optycznie większe, co jest ogromną zaletą w małych łazienkach. Jeśli pomieszczenie ma dostęp do okna i naturalnego światła, warto to wyeksponować. Niezasłonięte okno rozwiąże główny problem z oświetleniem, dodatkowo podkreślając wolną przestrzeń. Przy braku okna warto postawić na punktowe oświetlenie w różnych miejscach wnętrza, podkreślające podział na strefy funkcjonalne.
  • Ukryte sprzęty i wyposażenie. Instalacje podtynkowe i sprytnie zabudowane schowki na kosmetyki i przybory toaletowe eliminują chaos. W minimalistycznej łazience wszystko powinno mieć swoje miejsce, schowane w szafkach lub w zabudowanych regałach. Dzięki temu wnętrze daje nie tylko wrażenie uporządkowanego, ale przede wszystkim – pełnego światła i przestrzeni.
 

Projekt łazienki w minimalistycznym stylu – mniej znaczy więcej

Styl minimalistyczny kojarzony jest z określoną stylistyką wnętrzarską. Cechują ją prostota form i kształtów oraz ograniczenie zdobień i dodatków. Jednak chodzi nie tylko o minimalizowanie elementów dekoracyjnych, ale przede wszystkim – o oszczędność w zakresie używanych kosmetyków i przyborów toaletowych, uproszczenie codziennego korzystania z łazienki.

Minimaliści stawiają na jakość przedmiotów, zdecydowanie ograniczając ich ilość. Ma to odbicie nie tylko w aranżacji wnętrza, ale przede wszystkim – w sposobie jego użytkowania. Pojedyncze kosmetyki i akcesoria są poukrywane w szafkach i schowkach, a ceramika, sprzęty i akcesoria są proste, nieangażujące wzroku. 

Praktyka pokazuje, że minimalistyczny styl to świetny wybór dla małych wnętrz o niewielkim metrażu. Jeśli zastanawiamy się,jak zaoszczędzić miejsce w łazience, ta stylistyka pozwoli nie tylko na zmniejszenie wyposażenia do absolutnego minimum, ale także wygląda modnie i nowocześnie. Ograniczenie ilości przedmiotów z czasem daje jeszcze inne korzyści. Pozwala na oszczędzanie w łazience: miejsca, zużytych mediów i czasu poświęcanego na sprzątanie. Mniej powierzchni do porządkowania, wszystkie przedmioty mają swoje miejsce, a proste w formie meble i ceramika sprawiają, że czyszczenie łazienki idzie sprawnie i szybko.

 

Wyposażenie minimalistycznej łazienki – co wybrać?

W jakie sprzęty i akcesoria wyposażona jest minimalistyczna łazienka? Aranżacje warto opierać na pojedynczych, ale starannie dobranych elementach wyposażenia. Będą się one pięknie eksponować na tle stonowanych ścian i podłóg. 

  • Kabina typu walk-in. Jeśli minimalistyczna łazienka z prysznicem, to koniecznie otwarta, dająca wrażenie głębi i przestrzeni. To nowoczesne i modne rozwiązanie, składające się jedynie z pojedynczych dużych tafli szyb prysznicowych. Do tej stylistyki dobrze pasują kabiny i brodziki z przezroczystego szkła, z jak najmniejszą liczbą profili i połączeń. Otwarte kabiny montuje się albo bezpośrednio na posadzce (z odpływem liniowym) albo na niskim brodziku. 
  • Wanna. Wolnostojąca czy do zabudowy? Oba rodzaje świetnie się komponują z prostym wnętrzem. Jeśli model wolnostojący, to nowoczesny, bez ozdób i rzeźbionych nóżek. Jeśli do zabudowy, to pokryty z zewnątrz płytkami lub kamieniem, w kolorystyce i fakturze spójnymi ze ścianami i podłogą. 
  • Meble łazienkowe. Wybierajmy proste geometryczne bryły, szuflady, słupki lub szafki z lakierowanymi pełnymi frontami (odbijają dodatkowo światło). Dają dużo przestrzeni do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych, usuwając je z zasięgu wzroku. Warto też wykorzystać dostępne wnęki i zakamarki. To idealne miejsca na zabudowane szafki i półki.
  • Umywalka. W minimalistyczny styl dobrze wpisują się nablatowe umywalki nawiązujące kształtem do mis lub kubistyczne modele o prostych liniach wykończenia. Do szarości i beżowej kolorystyki dobrze pasują umywalki w klasycznej bieli, jednak coraz częściej w aranżacjach pojawiają się także antracytowe lub czarne matowe modele z kamienia lub ceramiki. 
  • Grzejniki. Warto wykorzystać je jako element dekoracyjny. Dostępne w wielu kształtach, kolorach, rozmiarach i stylach, często stają się wyrazistym punktem w aranżacji. To multifunkcjonalny element wyposażenia – jednocześnie ogrzewa wnętrze, służy jako wieszak na ręczniki oraz designerska dekoracja.
  • Lustro. Duża tafla wklejona między płytki pogłębia wrażenie otwartej przestrzeni i optycznie powiększa pomieszczenie. Alternatywą są lustra wiszące w prostych białych lub czarnych ramach. Od niedawna na rynku dostępne są też lustra z wbudowanym oświetleniem ledowym. Dają dobre wyraźne światło, jednocześnie eliminując potrzebę montażu dodatkowego oświetlenia.
 
Sprawdź >> Jak dobrze zaplanować remont łazienki?