Międzynarodowa Grupa Geberit jest europejskim liderem technologii sanitarnej. Koncern Geberit utrzymuje silną pozycję na większości europejskich rynków lokalnych, oferując unikalne wartości dodane w sektorze systemów sanitarnych i ceramiki łazienkowej.
Produkcja jest prowadzona w 35 fabrykach, z czego 6 mieści się za oceanem. Siedziba główna koncernu znajduje się w miejscowości Rapperswil-Jona w Szwajcarii. Grupa Geberit uzyskuje sprzedaż netto na poziomie 2,6 miliarda franków szwajcarskich, zatrudniając 12 000 pracowników w ponad 40 krajach. Akcje Geberit są notowane na giełdzie SIX Swiss Exchange. Od 2012 r. akcje Geberit wchodzą w skład SMI (Swiss Market Index).
Dowiedz się więcej na www.geberit.com
Woda to nasz żywioł
Żywe kwiaty w łazience? Tak, to możliwe. Wbrew pozorom rośliny dobrze się czują w łazience, szczególnie te pochodzące z ciepłych i wilgotnych regionów. Jak wybrać rośliny do łazienki? Jakie warunki trzeba im zapewnić, aby zdrowo i pięknie rosły?
Wilgotny, ciepły i często zaciemniony klimat panujący w łazience to idealne warunki wzrostu dla wielu roślin doniczkowych. Czasem nawet zdecydowanie lepsze niż te panujące w pokojach, gdzie zbyt dużo światła i suche powietrze nie są korzystne dla wielu gatunków. Co więcej, często rośliny do łazienki są bardzo łatwe w uprawie i utrzymaniu, nie wymagają zbyt wiele atencji i dodatkowych zabiegów.
Obecność roślin w łazience uspokaja, dodaje uroku wnętrzu i stwarza atmosferę odprężenia. Relaksująca kąpiel wśród kwiatów (zwłaszcza w dużej wannie owalnej) pozwala poczuć przez chwilę bliskość natury, tworząc egzotyczne spa w domowym zaciszu. Rośliny to też ważny element dekoracyjny, nadają pomieszczeniu stylu i klimatu. O wyborze odpowiednich gatunków, ich wielkości, rozmieszczeniu i wymaganiach pielęgnacyjnych należy pomyśleć już na etapie projektowania łazienki.
Zastanawiając się, jakie kwiaty do łazienki wybrać, warto rozważyć dwie kluczowe kwestie. Po pierwsze – jakie warunki stwarza łazienka i czy uprawa konkretnych roślin nie wymaga dodatkowego oświetlenia pomieszczenia. Druga kwestia to sprawdzenie, w jakim środowisku najlepiej rosną i dobrze czują się określone rośliny.
Na co zatem należy zwrócić uwagę wybierając kwiaty do łazienki?
Wyślij do przyjaciela
Najlepsze dla roślin jest naturalne światło słoneczne. Wówczas, w zależności od zapotrzebowania roślin na światło, można je postawić na parapecie, powiesić przy oknie, postawić na blacie, na półce, w kwietniku lub nawet na podłodze, gdy np. masz łazienkę na poddaszu. Ważne, aby tak zaplanować lokalizację roślin w łazience, by okazom światłolubnym nie zasłaniać światła rozwieszonym praniem, a cieniolubnych nie wystawiać na ostre słońce. Z kolei zimą, gdy dni są krótsze i zwykle pochmurne, lepiej przestawić kwiaty w łazience bliżej okna.
Jednak nie każda łazienka ma okno. Dla gatunków lubiących zacienione stanowiska czasami wystarczające jest zostawianie otwartych drzwi do ciemnej łazienki, przez które wpada wystarczająca ilość światła.
Jednak najczęstszą praktyką przy uprawie kwiatów doniczkowych do łazienki bez okna jest instalacja dodatkowych lamp dostarczających roślinom odpowiednie światło. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne lampy do doświetlania roślin.
W zależności od indywidualnych wymagań gatunku, muszą być włączone przez czas od 8 do nawet 14 godzin na dobę. Światło zbliżone do naturalnego dają też świetlówki, lampy ledowe i sodowe. Ważny jest nie tylko rodzaj, długość i barwa światła, ale także kąt padania i odległość od rośliny. Najlepiej, aby sztuczne światło padało na rośliny od góry, w odległości 40-50 cm.
Widna łazienka stwarza najlepsze warunki do wzrostu dla roślin. Jednak i tu trzeba pamiętać o kilku zasadach. Na dobrze nasłonecznione stanowiska na okna skierowane na południe lub zachód lepiej wybrać rośliny światłolubne, do których należą: papirusy, róża chińska, draceny, kalanchoe i storczyki. Te ostatnie świetnie się czują w łazienkach. Nie wymagają żadnej specjalnej opieki w takich warunkach, a dzięki wysokiej wilgotności i stałej temperaturze pięknie i długo kwitną.
Do wnętrz o słabszym nasłonecznieniu oraz przy oknach na wschód lub na północ lepiej wybrać rośliny umiarkowanie cieniolubne, jak: bromelie, kalatee, filodendrony, paprocie. W głębi pomieszczenia, za matowymi szybami, przy brodziku łazienkowym czy wannie, lepiej będą czuły się klasyczne rośliny cieniolubne, jak bluszcz czy aglonema.
Kwiaty doniczkowe do łazienki z oknem, jeśli są dobrze dobrane, zwykle nie wymagają już dodatkowego doświetlania lampami. Należy je podlewać i nawozić zgodnie z ich wymaganiami. Zwykle nie trzeba ich spryskiwać, wilgotność panująca w łazience jest wystarczająca do stworzenia odpowiedniego klimatu.
Rośliny powinny stać z dala od detergentów, należy unikać także ich częstego potrącania i przestawiania. Warto także pamiętać, aby nie dopuścić do ich ochlapywania. Zbyt dużo wody może powodować gnicie roślin oraz rozwój chorób grzybiczych. Pomocna jest tu sprawna wentylacja oraz częste kontrolowanie, czy roślina nie ma „zbyt mokro”.
Niewielkich rozmiarów łazienki bez okien to znacznie trudniejsze warunki dla roślin. Brak naturalnego światła, utrudniona wentylacja i zwykle większa niż zwykle wilgotność sprzyjają wzrostowi, ale narażają też rośliny na częste zalewanie, potrącanie i rozwój grzybów. Najlepsze kwiaty do ciemniej łazienki to te o niewielkich rozmiarach, które w naturalnym środowisku wymagają minimalnego nasłonecznienia.
Jakie zatem wybrać kwiaty do łazienki bez okna? O czym pamiętać, kupując kwiaty doniczkowe do ciemnej łazienki?
Sztuczne kwiaty do łazienki bez okna
Zastanawiając się, jakie wybrać kwiaty do łazienki bez okna, trzeba wziąć pod uwagę też sztuczne rośliny. Sklepy z wyposażeniem wnętrz proponują ich ogromny wybór. To wygodne rozwiązanie, ponieważ sztuczne kwiaty do łazienki nie wymagają w zasadzie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, podlewania i doświetlania.
To też dobra opcja do wnętrz, gdzie są niesprzyjające warunki dla żywych roślin, nawet tych najbardziej odpornych. Co więcej, nawet do ciemnej łazienki można zaprosić kaktusy, storczyki i palmy, które nie czują się dobrze w ciemnym i wilgotnym środowisku. Sztuczne kwiaty doniczkowe do łazienki mogą stać wszędzie, także w okolicach umywalki, wanny i brodzika, nie jest straszne im zalanie ani bliskość kaloryfera.
Sztuczne rośliny pełnią ważną funkcję dekoracyjną. Wijące się bluszcze wokół kabiny prysznicowej czy suszone płatki kwiatów w koszyczkach lub słojach potrafią zupełnie odmienić atmosferę panującą w łazience. W stylu romantycznym kwiaty nadają przytulnego i swojskiego klimatu, zaś w stylu eleganckim przełamują często sterylność wnętrza. Kwiaty, naturalne bądź sztuczne, zapraszają naturę do wnętrza, wyciszają i pozwalają się odprężyć.