Rośliny w łazience

Wanna Agat matki Koło.
Umywalka Koło Twins Slim

Oświetlenie dla roślin w łazience

Najlepsze dla roślin jest naturalne światło słoneczne. Wówczas, w zależności od zapotrzebowania roślin na światło, można je postawić na parapecie, powiesić przy oknie, postawić na blacie, na półce, w kwietniku lub nawet na podłodze, gdy np. masz łazienkę na poddaszu. Ważne, aby tak zaplanować lokalizację roślin w łazience, by okazom światłolubnym nie zasłaniać światła rozwieszonym praniem, a cieniolubnych nie wystawiać na ostre słońce. Z kolei zimą, gdy dni są krótsze i zwykle pochmurne, lepiej przestawić kwiaty w łazience bliżej okna.

Jednak nie każda łazienka ma okno. Dla gatunków lubiących zacienione stanowiska czasami wystarczające jest zostawianie otwartych drzwi do ciemnej łazienki, przez które wpada wystarczająca ilość światła.

Jednak najczęstszą praktyką przy uprawie kwiatów doniczkowych do łazienki bez okna jest instalacja dodatkowych lamp dostarczających roślinom odpowiednie światło. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne lampy do doświetlania roślin.

W zależności od indywidualnych wymagań gatunku, muszą być włączone przez czas od 8 do nawet 14 godzin na dobę. Światło zbliżone do naturalnego dają też świetlówki, lampy ledowe i sodowe. Ważny jest nie tylko rodzaj, długość i barwa światła, ale także kąt padania i odległość od rośliny. Najlepiej, aby sztuczne światło padało na rośliny od góry, w odległości 40-50 cm.

Kwiaty doniczkowe do łazienki z oknem

Widna łazienka stwarza najlepsze warunki do wzrostu dla roślin. Jednak i tu trzeba pamiętać o kilku zasadach. Na dobrze nasłonecznione stanowiska na okna skierowane na południe lub zachód lepiej wybrać rośliny światłolubne, do których należą: papirusy, róża chińska, draceny, kalanchoe i storczyki. Te ostatnie świetnie się czują w łazienkach. Nie wymagają żadnej specjalnej opieki w takich warunkach, a dzięki wysokiej wilgotności i stałej temperaturze pięknie i długo kwitną.

Do wnętrz o słabszym nasłonecznieniu oraz przy oknach na wschód lub na północ lepiej wybrać rośliny umiarkowanie cieniolubne, jak: bromelie, kalatee, filodendrony, paprocie. W głębi pomieszczenia, za matowymi szybami, przy brodziku łazienkowym czy wannie, lepiej będą czuły się klasyczne rośliny cieniolubne, jak bluszcz czy aglonema.

Kwiaty doniczkowe do łazienki z oknem, jeśli są dobrze dobrane, zwykle nie wymagają już dodatkowego doświetlania lampami. Należy je podlewać i nawozić zgodnie z ich wymaganiami. Zwykle nie trzeba ich spryskiwać, wilgotność panująca w łazience jest wystarczająca do stworzenia odpowiedniego klimatu.

Rośliny powinny stać z dala od detergentów, należy unikać także ich częstego potrącania i przestawiania. Warto także pamiętać, aby nie dopuścić do ich ochlapywania. Zbyt dużo wody może powodować gnicie roślin oraz rozwój chorób grzybiczych. Pomocna jest tu sprawna wentylacja oraz częste kontrolowanie, czy roślina nie ma „zbyt mokro”.

łazienka na poddaszu - seria Traffic marki Koło

Rośliny do ciemnej łazienki

Niewielkich rozmiarów łazienki bez okien to znacznie trudniejsze warunki dla roślin. Brak naturalnego światła, utrudniona wentylacja i zwykle większa niż zwykle wilgotność sprzyjają wzrostowi, ale narażają też rośliny na częste zalewanie, potrącanie i rozwój grzybów. Najlepsze kwiaty do ciemniej łazienki to te o niewielkich rozmiarach, które w naturalnym środowisku wymagają minimalnego nasłonecznienia.

Jakie zatem wybrać kwiaty do łazienki bez okna? O czym pamiętać, kupując kwiaty doniczkowe do ciemnej łazienki?

  • Dodatkowe oświetlenie. Aby dostarczyć roślinom odpowiednią ilość niezbędnego im do życia światła, można zainstalować wspomniane już dodatkowe lampy imitujące naturalne promieniowanie lub zbliżone nie niego. Sprawdzą się tu specjalne lampy ogrodnicze, świetlówki i lampy ledowe.
  • Przenoszenie roślin co 7-10 dni do jasnego pomieszczenia. Ten sposób polega na zakupie dwóch okazów roślin, z których jeden stoi w łazience, a drugi na oknie w jasnym pomieszczeniu. Po tygodniu trzeba zamienić je miejscami. Tego rodzaju zabieg dobrze znoszą: sansewierie, zamiokulkasy, skrzydłokwiaty czy zielistki.
  • Wybór roślin cieniolubnych. Bluszcz, zamiokulkas i aglonema to gatunki wymagające minimalnej ilości światła słonecznego. Wystarczy zadbać, aby chociaż co pewien czas doświetlać je lub wystawiać je na promienie słoneczne, by bez problemu poradziły sobie w ciemnej łazience.
  • Podlewanie. Chociaż większość kwiatów do ciemnej łazienki lubi wysoką wilgotność, to z podlewaniem nie można przesadzić. Należy dostarczać poszczególnym gatunkom tyle wody, ile potrzebują. Warto je obserwować, ponieważ może okazać się, że ilość wody można zmniejszyć, bo rośliny asymilują wilgoć z powietrza. Zwykle też spryskiwanie kwiatków w łazience okaże się zbędne.
  • Wynoszenie roślin na czas sprzątania. Rośliny nie lubią potrącania i zalewania. Podczas sprzątania łazienki mogą mieć także kontakt z samym detergentem lub z jego oparami. Nie stawiaj ich więc na szafkach łazienkowych. Warto na ten czas wynieść je do innego pomieszczenia.
  • Rekonwalescencja. Wiele roślin świetnie radzi sobie w ciemnych łazienkach, ale nawet najbardziej odporne okazy potrzebują „chwili wytchnienia” od trudnych warunków. Dlatego zaleca się, aby przynajmniej co miesiąc wystawiać rośliny do innego pomieszczenia lub na korytarz, gdzie mogą uzupełnić niedobory światła i „przewietrzyć się”.

 

Sztuczne kwiaty do łazienki bez okna

Zastanawiając się, jakie wybrać kwiaty do łazienki bez okna, trzeba wziąć pod uwagę też sztuczne rośliny. Sklepy z wyposażeniem wnętrz proponują ich ogromny wybór. To wygodne rozwiązanie, ponieważ sztuczne kwiaty do łazienki nie wymagają w zasadzie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, podlewania i doświetlania.

To też dobra opcja do wnętrz, gdzie są niesprzyjające warunki dla żywych roślin, nawet tych najbardziej odpornych. Co więcej, nawet do ciemnej łazienki można zaprosić kaktusy, storczyki i palmy, które nie czują się dobrze w ciemnym i wilgotnym środowisku. Sztuczne kwiaty doniczkowe do łazienki mogą stać wszędzie, także w okolicach umywalki, wanny i brodzika, nie jest straszne im zalanie ani bliskość kaloryfera. 

Sztuczne rośliny pełnią ważną funkcję dekoracyjną. Wijące się bluszcze wokół kabiny prysznicowej czy suszone płatki kwiatów w koszyczkach lub słojach potrafią zupełnie odmienić atmosferę panującą w łazience. W stylu romantycznym kwiaty nadają przytulnego i swojskiego klimatu, zaś w stylu eleganckim przełamują często sterylność wnętrza. Kwiaty, naturalne bądź sztuczne, zapraszają naturę do wnętrza, wyciszają i pozwalają się odprężyć.