Oszczędzanie wody w łazience

Zastanawiając się, jak oszczędzać wodę, warto z jednej strony popracować nad swoimi przyczajeniami, a z drugiej – wyposażyć łazienkę w urządzenia ograniczające jej zużycie. Pokazujemy skuteczne sposoby oszczędzania wody w gospodarstwie domowym.

Jak oszczędzać wodę w łazience - 5 sprawdzonych pomysłów

Pomiary pokazują, że łazienka jest drugim po kuchni pomieszczeniem w każdym domu o dużym zużyciu wody. Dlatego jeśli postawimy sobie za cel oszczędzanie wody w domu, warto zacząć właśnie od nich. Mniejsze jej zużycie to nie tylko przejaw naszej dbałości o środowisko naturalne, to także realne oszczędności w domowym budżecie. Mniejsze rachunki są widoczne już po pierwszym miesiącu wdrożenia poniższych wskazówek.

Jak można oszczędzać wodę? Zacznijmy od bacznego przyjrzenia się, ile zużywamy jej do każdej codziennej czynności. Zmiana nawyków, często nieświadomych, to jeden z najważniejszych punktów na liście sposobów oszczędzania wody. Sporo wody możemy zaoszczędzić w łazience, a to głównie dzięki kilku drobnym zmianom w zakresie wyposażenia. Zacznijmy od prostych i łatwych do realizacji rozwiązań, jak np. montaż oszczędnych baterii.

 
1. Zakręcanie wody podczas mycia zębów i golenia
 
Niby oczywiste, ale wiele osób automatycznie myje zęby, nawet nie zwracając uwagi na odkręcony kran. Eksperci twierdzą, że średnio mycie zębów trwa 3 minuty, co zużywa od kilku do kilkunastu litrów wody. Tej, która w zasadzie spływa do kanalizacji do niczego nie użyta, a za którą płacimy. Dlatego wróćmy do zwyczaju używania kubka z wodą do mycia zębów lub odkręcajmy ją jedynie na początku i na końcu mycia lub golenia. Starajmy się używać jej tylko wtedy, gdy to koniecznie.


2. Prysznic zamiast wanny

Jeśli bliskie są nam ekologiczne rozwiązania, wybierzmy kabinę prysznicową zamiast wanny w nowo wyposażanej łazience. Szybki prysznic zużywa znacznie mniej wody (średnio ponad 50%) niż kąpiel w wannie. Pilnujmy jednak, aby pod natryskiem być nie dłużej niż 5 minut. Biorąc dłuższą kąpiel pod prysznicem nie oszczędzamy wody. Jeśli łazienka już jest wyposażona w wannę, dostawmy na jej krawędzi parawan nawannowy, który pozwoli na branie prysznica bez obawy o zachlapanie pomieszczenia.

3. Jednouchwytowe baterie umywalkowe

Baterie z mieszadłem ułatwiają szybkie ustawienie wody o pożądanej temperaturze. Ponadto zdecydowanie sprawniej uregulujemy strumień wody. Ręce z łatwością umyjemy pod słabszym strumieniem wody. Pamiętajmy również, aby wybierać baterie z perlatorami, które napowietrzając wodę, znacznie ograniczają jej zużycie.

4. Baterie termostatyczne 

Zastanawiając się, jak zaoszczędzić wodę, można także skłaniać się ku bateriom z termostatami, które umożliwiają kontrolowanie jej temperatury. Jak one działają? Woda leci tylko wtedy, gdy ma określoną temperaturę. Gdy woda jest za ciepła bądź za zimna, nie wypływa z wylewki.

5. Funkcja EKO w toaletach 

Spłuczki do toalet to kolejny element, który może pomóc nam w oszczędzaniu wody. W kompaktach WC i przyciskach do stelaży podtynkowych często dostępne są dwufunkcyjne przyciski, które pozwalają na spłukiwanie dwoma różnymi objętościami wody, np. 2 i 4 litry. W większości przypadków mniejsza ilość wody jest wystarczająca do oczyszczenia toalety. Zatem takie rozwiązanie nie zmniejsza skuteczności procesu spłukiwania, a generuje duże oszczędności.