Międzynarodowa Grupa Geberit jest europejskim liderem technologii sanitarnej. Koncern Geberit utrzymuje silną pozycję na większości europejskich rynków lokalnych, oferując unikalne wartości dodane w sektorze systemów sanitarnych i ceramiki łazienkowej.
Produkcja jest prowadzona w 35 fabrykach, z czego 6 mieści się za oceanem. Siedziba główna koncernu znajduje się w miejscowości Rapperswil-Jona w Szwajcarii. Grupa Geberit uzyskuje sprzedaż netto na poziomie 2,6 miliarda franków szwajcarskich, zatrudniając 12 000 pracowników w ponad 40 krajach. Akcje Geberit są notowane na giełdzie SIX Swiss Exchange. Od 2012 r. akcje Geberit wchodzą w skład SMI (Swiss Market Index).
Dowiedz się więcej na www.geberit.com
Woda to nasz żywioł
Zastanawiając się, jak oszczędzać wodę, warto z jednej strony popracować nad swoimi przyczajeniami, a z drugiej – wyposażyć łazienkę w urządzenia ograniczające jej zużycie. Pokazujemy skuteczne sposoby oszczędzania wody w gospodarstwie domowym. Jak oszczędzać wodę w łazience - 5 sprawdzonych pomysłów
Pomiary pokazują, że łazienka jest drugim po kuchni pomieszczeniem w każdym domu o dużym zużyciu wody. Dlatego jeśli postawimy sobie za cel oszczędzanie wody w domu, warto zacząć właśnie od nich. Mniejsze jej zużycie to nie tylko przejaw naszej dbałości o środowisko naturalne, to także realne oszczędności w domowym budżecie. Mniejsze rachunki są widoczne już po pierwszym miesiącu wdrożenia poniższych wskazówek.
Jak można oszczędzać wodę? Zacznijmy od bacznego przyjrzenia się, ile zużywamy jej do każdej codziennej czynności. Zmiana nawyków, często nieświadomych, to jeden z najważniejszych punktów na liście sposobów oszczędzania wody. Sporo wody możemy zaoszczędzić w łazience, a to głównie dzięki kilku drobnym zmianom w zakresie wyposażenia. Zacznijmy od prostych i łatwych do realizacji rozwiązań, jak np. montaż oszczędnych baterii.
2. Prysznic zamiast wanny
Jeśli bliskie są nam ekologiczne rozwiązania, wybierzmy kabinę prysznicową zamiast wanny w nowo wyposażanej łazience. Szybki prysznic zużywa znacznie mniej wody (średnio ponad 50%) niż kąpiel w wannie. Pilnujmy jednak, aby pod natryskiem być nie dłużej niż 5 minut. Biorąc dłuższą kąpiel pod prysznicem nie oszczędzamy wody. Jeśli łazienka już jest wyposażona w wannę, dostawmy na jej krawędzi parawan nawannowy, który pozwoli na branie prysznica bez obawy o zachlapanie pomieszczenia.
3. Jednouchwytowe baterie umywalkowe
Baterie z mieszadłem ułatwiają szybkie ustawienie wody o pożądanej temperaturze. Ponadto zdecydowanie sprawniej uregulujemy strumień wody. Ręce z łatwością umyjemy pod słabszym strumieniem wody. Pamiętajmy również, aby wybierać baterie z perlatorami, które napowietrzając wodę, znacznie ograniczają jej zużycie. 4. Baterie termostatyczne
Zastanawiając się, jak zaoszczędzić wodę, można także skłaniać się ku bateriom z termostatami, które umożliwiają kontrolowanie jej temperatury. Jak one działają? Woda leci tylko wtedy, gdy ma określoną temperaturę. Gdy woda jest za ciepła bądź za zimna, nie wypływa z wylewki. 5. Funkcja EKO w toaletach
Spłuczki do toalet to kolejny element, który może pomóc nam w oszczędzaniu wody. W kompaktach WC i przyciskach do stelaży podtynkowych często dostępne są dwufunkcyjne przyciski, które pozwalają na spłukiwanie dwoma różnymi objętościami wody, np. 2 i 4 litry. W większości przypadków mniejsza ilość wody jest wystarczająca do oczyszczenia toalety. Zatem takie rozwiązanie nie zmniejsza skuteczności procesu spłukiwania, a generuje duże oszczędności.