Jak zaoszczędzić miejsce w łazience - 5 sprawdzonych pomysłów

Urządzenie małej łazienki wymaga kreatywności i dobrego rozplanowania przestrzeni. Każdy fragment pomieszczenia jest cenny, dlatego warto poznać sposoby na sprytne przechowywanie w małej łazience. Podpowiadamy, jak stworzyć dodatkowe miejsce na kosmetyki, a z drugiej – jak optycznie powiększyć wnętrze.

Praktycznie zorganizuj przestrzeń łazienki

Dobry projekt to podstawa sukcesu. W małym pomieszczeniu kluczowe jest szczegółowe zaplanowanie przestrzeni i rozrysowanie stref funkcjonalnych. Pamiętajmy, że łazienka ma być przede wszystkim ergonomiczna i użyteczna, z której przyjemnie będzie korzystać się na co dzień. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić ciasną łazienkę
jakie wybrać dodatki - skorzystaj z porad naszych ekspertów.

Oto 5 przydatnych wskazówek na lepszą organizację miejsca w małej łazience:

1. Kup pralkę ładowaną od góry 

Tego rodzaju modele zajmują zdecydowanie mniej miejsca od standardowych pralek ładowanych z przodu. Co więcej, nie wymagają wygospodarowania przestrzeni
z przodu sprzętu, która umożliwia swobodne otwieranie pralki i wkładanie prania. Zastanów się też, czy pralkę możesz „wyprowadzić” do przedpokoju lub do kuchni.
Nie musi stać w łazience. Jeśli instalacja wodno-kanalizacyjna na to pozwala, warto rozważyć taką opcję. Pozwala zwolnić sporo miejsca w małej łazience.

2. Postaw na szafki wiszące 

To świetny sposób na wykorzystanie wolnej pionowej przestrzeni wzdłuż ścian. Szafki wiszące w łazience można powiesić zarówno nad umywalką, jak i nad spłuczką WC. Dają sporo dodatkowego miejsca do przechowywania w łazienkach. To idealne rozwiązanie do wnętrz o małym metrażu. Dostępne na rynku modele w wielu rozmiarach i kształtach z łatwością wpasują się w każdą przestrzeń.

3. Wybierz model suszarki do umieszczenia pod sufitem

Aby pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty, kosmetyki i przybory toaletowe, w małych łazienkach trzeba brać pod uwagę wszystkie dostępne przestrzenie. Nie tylko miejsce na podłodze i powierzchnie ścian, ale także… sufit. To idealne miejsce na suszarkę na ubrania. Zaoszczędzimy sporo miejsca, unikniemy wrażenia chaosu
i stworzymy miejsce na szybkie suszenie prania.

 
Nova Pro dla małej łazienki
Nova Pro dla małej łazienki
4. Prysznic zamiast wanny 
W małym wnętrzu warto postawić na praktyczne rozwiązanie w postaci kabiny prysznicowej. To nie tylko duża oszczędność miejsca, ale też znacznie niższe zużycie wody. Dla fanów kąpieli w wannie dobrym rozwiązaniem jest wanna z parawanem nawannowym. Zwiększa zakres funkcjonalny strefy prysznicowej, pozwala zarówno na branie szybkiego orzeźwiającego prysznica, jak i na długie relaksujące kąpiele.

5. Lustro i szafka w jednym

Istnieje kilka sposobów na optyczne powiększenie małego wnętrza. Gdy mamy mało miejsca w łazience, wówczas szukajmy rozwiązań umożliwiających zyskanie dodatkowej przestrzeni. Świetnie nadają się do tego elementy wyposażenia pełniące kilka funkcji. Lustro z szafką nadumywalkową daje możliwość przechowywania przedmiotów w wygodnym miejscu. Co więcej, lustro lub szafka z lustrem wizualnie dodają wnętrzu głębi, dając wrażenie większej przestrzeni.
 
Sprawdź >> Jak urządzić łazienkę dla seniora?