Bidet - co to jest i do czego służy?

Choć w wielu krajach uważany za obowiązkowy element wyposażenia łazienki, to u nas wciąż jest rzadko spotykany. Ale to się zmienia. Bidety instalowane są coraz częściej w nowych łazienkach, dlatego warto wiedzieć, jak je montować i jak korzystać z bidetu.

Projektując aranżację łazienki, często zastanawiamy się, jaka wanna lub kabina prysznicowa, w jakim stylu urządzić wnętrze lub jakie wybrać dodatki do łazienki. A może warto rozważyć czy i jaki bidet wstawić do pomieszczenia?

Do czego służy bidet w łazience?

Bidet, przypominający nieco miskę ustępową, zwykle montowany jest tuż obok WC. I słusznie, bo są ze sobą ściśle powiązane funkcjonalnie. Po skorzystaniu z toalety, bidet służy do podmywania miejsc intymnych i odświeżenia. Warto pamiętać, że użycie papieru toaletowego może być niewystarczające by zachować wysoką higienę. 
Toaleta z bidetem to świetna opcja szczególnie dla osób starszych o pewnych ograniczeniach ruchowych. To rozwiązanie chwalą sobie także kobiety w ciąży, które powinny szczególnie dbać o higienę. A także osoby często zmagające się z infekcjami intymnymi, które dzięki korzystaniu z bidetów mogą z łatwością zadbać o czystość. Posiadacze bidetów bardzo sobie je chwalą, bowiem skorzystanie z nich nie wymaga rozbierania się, by wygodnie umyć okolice intymne po skorzystaniu z toalety. Bidety różnią się od miski WC tym, że nie posiadają deski. To kolejna ich zaleta, bowiem dzięki temu nie gromadzą tylu bakterii, co muszla. 

Jak korzystać z bidetu?

Z racji pełnionej funkcji powinien być zamontowany bidet koło sedesu. Z bidetu WC można korzystać zarówno siedząc na nim przodem, jak i tyłem do baterii. Powszechnie uznaje się, że ta pierwsza opcja jest wygodniejsza, pozwala bowiem na sprawną regulację strumienia i temperatury wody. Nie jest to jednak regułą, ponieważ każdy z użytkowników ma własne preferencje. Wiele zależy też od możliwości ruchowych osoby i części ciała, którą chcemy umyć.

Z czego składa się bidet?

Najczęściej są wykonane z ceramiki sanitarnej. Wybierając bidet, warto sięgnąć po modele z tej samej serii produktowej co sedes. Mamy wówczas pewność, że są spójne pod kątem designu i wykonania.  Na rynku dostępne są bidety stojące i wiszące – analogicznie jak miski WC. Bidet składa się z miski i baterii. Wśród akcesoriów do bidetów dostępne są specjalne baterie zakończone lekko zadartym odpływem lub modele posiadające ruchomą końcówkę.

Montaż bidetu w łazience

W zależności od rodzaju odpływu należy dobrać wersję stojącą lub wiszącą na ścianie. Aby swobodnie korzystać z bidetu, zaleca się pozostawienie wolnej przestrzeni w odległości 20 cm po obu stronach urządzenia. Z przodu warto zostawić przynajmniej 60 cm na swobodne dojście. 
Zastanawiając się, jak zamontować bidet, powinniśmy pamiętać, że modele stojące instaluje się na podkładce za pomocą wkrętów. Z kolei te wiszące wymagają specjalnego stelażu pod bidet, który zapewni jego stabilność. Każdy z producentów zwykle dodaje komplet akcesoriów i instrukcję do montażu do bidetu.