Dom dobrze zorganizowany - jak urządzić łazienkę w dom jednorodzinnym

Dobra organizacja przy trójce maluchów to podstawa. Dotyczy nie tylko codziennego funkcjonowania, ale przede wszystkim przestrzeni do życia. Architekt wnętrz Joanna Ochota postarała się, by dom w Katowicach sprostał potrzebom pięcioosobowej rodziny. Znajdziemy tu wiele niecodziennych, praktycznych rozwiązań, zapewniających komfort domownikom.

Funkcjonalne rozwiązania do przechowywania

Co jest najbardziej potrzebne w domu, w którym mieszka małżeństwo z trójką dzieci? Oczywiście przestrzeń do przechowywania – zabawek, ubrań, kosmetyków, sprzętów gospodarstwa domowego, pamiątek i wszystkiego, co niezbędne w życiu dużej rodziny. Joanna Ochota, odpowiedzialna za projekt wnętrza, musiała jednak uwzględnić nie tylko potrzeby mieszkańców, ale też rozwiązania, które ułatwią w przyszłości sprzedaż domu. Rodzina już kilkukrotnie przenosiła się w różne części Europy i niewykluczone, że za kilka lat zdecyduje się na kolejną przeprowadzkę. Liczyły się więc przede wszystkim funkcjonalne rozwiązania, które pozwolą stworzyć spójną i atrakcyjną dla oka całość. W każdym pomieszczeniu udało się wygospodarować miejsce na estetycznie wkomponowane schowki oraz szafy.

Przemyślany układ kuchni w kształcie litery „U” zapewnił odpowiednią ilość blatu roboczego oraz przestrzeni do przechowywania – zarówno w kuchni, jak i w korytarzu. Nowoczesne, białe fronty szafek w połączeniu z odpowiednim oświetleniem nie przytłaczają wnętrza. Wąski korytarz optycznie powiększa duża tafla lustra.

Łazienka dużej rodziny

Praktyczne zabudowy do przechowywania kosmetyków, środków czystości oraz ręczników znalazły się też w łazienkach. Ta główna, z której korzystają wszyscy domownicy, mieści się przy sypialni rodziców. Poranna i wieczorna toaleta przebiega sprawnie i bezkonfliktowo, dzięki obszernej, ulokowanej na całej długości ściany szafce, w której zamontowano dwie wpuszczane w blat umywalki KOŁO Nova Pro o szerokości 60 cm. Powyżej, także na całej długości ściany zawisły lustrzane szafki na kosmetyki i przybory toaletowe.

Komfort codziennego użytkowania zdecydował również o wyborze bidetu i miski ustępowej marki KOŁO. Zamknięte bryły z krytym systemem mocowania oraz miska ustępowa w wersji Rimfree® – bez wewnętrznego kołnierza, zapewniają łatwe utrzymanie czystości oraz higienę, tak ważne w życiu rodziny. Przy trójce małych dzieci sprawdza się też ekonomiczne spłukiwanie 4/2 litra oraz wolnoopadająca deska sedesowa. Wybór bidetu i miski ustępowej w wersji wiszącej pozwolił na wygospodarowanie praktycznej półeczki na zabudowie stelaża podtynkowego.

Elegancka, nowoczesna forma ceramiki o lekko zaokrąglonych krawędziach doskonale komponuje się z wolno stojącą wanną. Aby sprostać wymaganiom wszystkich członków rodziny łazienkę wyposażono także w prysznic.

WC w domu jednorodzinnym

W domu dużej rodziny rozganizowano dwie łazienki. Każda z nich została wyposażona w wiszące miski ustępowe, które dodają wnętrzu lekkości, a jednocześnie ułatwiają utrzymanie łazienki w czystości. Miska ustępowa KOŁO MODO Pure Rimfree to bezkołnierzowa i nowoczesna ceramika do WC, która świetnie wpisała się w design nowego domu. Strzałem w dziesiątkę pod kątem higieny i komfortu użytkowania okazała się wolnoopadająca antybakteryjna deska sedesowa KOŁO MODO.

Bidet w łazience dla rodziny

Obok miski lejowej, w łazience pojawił się także bidet wiszący KOŁO MODO Pure z krytymi mocowaniami. To bardzo estetyczne, a jednocześnie nowoczesne rozwiązanie, ułatwia utrzymanie wysokiej higieny. Jednolity i zwarty kształt ceramiki jest spójny z miską wiszącą z tej samej linii produktowej.

Prysznic w łazience dla rodziny

Projektując kabinę prysznicową wzięto pod uwagę przede wszystkim wygodę i łatwy dostęp dla wszystkich członków rodziny. Obszerna kabina stoi na ultra płaskim brodziku GEBERIT Sestra z trwałego materiału, który jednocześnie zapewnia maksymalną higienę. Sama przestrzeń natrysku ograniczona jest dużymi taflami ścianek prysznicowych z lekkimi drzwiami prysznicowymi KOŁO Geo 140 cm.

Szafki łazienkowe do przechowywania

Tak jak w całym domu, także w łazience architekci zadbali o wygodną i pojemną przestrzeń do przechowywania. Wybrane z jednej linii produktowej meble łazienkowe, w tym: szafki wiszące, regały, szafki boczne oraz szuflady podumywalkowe stworzyły spójną i estetyczną zabudowę. Część szafek pokrytych lustrzanymi frontami pełni dodatkową funkcję, optycznie powiększając wnętrze łazienki.

Organizacja przestrzeni na poddaszu

Poddasze pełni rolę pokoju zabaw, w którym cała rodzina może wspólnie spędzać czas. Miejsce pod skosami dachu oraz na jednej ze ścian szczytowych zajmują przestronne szafy. Jeden z przesuwanych frontów pełni rolę drzwi, za którymi znajdują się schody, prowadzące na dół do niewielkiego pokoju. Funkcjonalna organizacja tego małego i nieustawnego wnętrza była dla Joanny Ochoty największym wyzwaniem. W przestrzeń pod schodami architektka wkomponowała szafki i wysuwane łóżko, a dzięki możliwości schowania trzech pierwszych stopni schodów pod spocznik uwolniła miejsce na środku pokoju.

Oszczędność w kolorystyce i dodatkach to kolejne istotne założenie tego projektu. W ten sposób łatwiej utrzymać porządek. Dominująca w aranżacji biel dodaje przestronności wnętrzom i stanowi neutralną bazę wystroju. Aby nieco go ożywić i ocieplić całość projektantka wprowadziła akcenty czerwieni. Pozwoliło to także wydobyć piękną, orzechową barwę mebli w stylu retro, które pojawiły się w części dziennej.

Projektanci: Joanna Ochota

(Concept Joana, http://conceptjoana.archimental.com/)

Powierzchnia domu: 160 m2