Mała łazienka, duży problem

mała łazienka przy sypialni z marmurowymi płytkami

Co zrobić, aby mała łazienka była większa?

Mała łazienka stanowi zawsze spore wyzwanie dla kogoś, kto chce ją urządzić w sposób funkcjonalny, a jednocześnie estetyczny. Dwa podstawowe problemy związane z takim wnętrzem to kwestia zmieszczenia wszystkich niezbędnych urządzeń oraz optyczne powiększenie wnętrza. Nie można ich jednak rozpatrywać w oderwaniu od siebie.

Jak urządzić małą łazienkę?

Co zrobić, by mała łazienka wydawała się większa zarówno "na oko" jak i pod względem wygody użytkowania? Na rynku dostępna jest cała gama urządzeń przeznaczonych specjalnie do małych łazienek, takich jak np. wąskie pralki. Jednak, podobnie jak przy każdym innym wnętrzu, należy zacząć od ustalenia, co powinno znaleźć się w naszej łazience. W przypadku niewielkiego pomieszczenia jest to związane z wieloma kompromisami. Może warto zamienić wannę na wygodną kabinę prysznicową? A może znaleźć miejsce dla pralki w kuchni? Może szafki z zapasowymi ręcznikami umieścić w innej części domu?

Kiedy już wiemy, jakie sprzęty muszą znaleźć się w naszej łazience, warto wybrać te, które zarówno ze względu na swoje rozmiary jak i wygląd nie będą przytłaczały pomieszczenia.

Ceramika do małej łazienki

Doskonałym rozwiązaniem jest na przykład produkowana przez KOŁO seria ceramiki NOVA PRO PICO przeznaczona specjalnie do małych łazienek. Przy mniejszych niż zwykle rozmiarach ceramika z tej serii zachowuje pełną funkcjonalność, a jej estetyczny, lekki kształt tworzy harmonijną całość nawet w małych wnętrzach.

Warto wybierać produkty z kolekcji ceramiki zaprojektowanych specjalnie z myślą o łazienkach o niewielkim metrażu.

mała łazienka przy sypialni z marmurowymi płytkami i meblami marki Koło

Mała łazienka z prysznicem

Jeśli decydujemy się na kabinę prysznicową zamiast wanny, lepiej wybrać model z przezroczystymi drzwiami i ściankami. Daje to wrażenie przestrzeni, a kabina - stanowiąca przecież największy element w łazience - nie będzie jej przytłaczała. Wielkość i kształt kabiny zależy oczywiście od naszych upodobań, jednak owalne kształty znacznie lepiej wyglądają w małym wnętrzu, gdyż dodają mu lekkości i wdzięku.

Ciekawą opcją jest także opcja wanno-prysznica, która powstaje poprzez zamocowanie parawanu na krawędzi wanny. Powstaje w ten sposób wygodne miejsce zarówno do wzięcia szybkiego prysznica, jak i relaksującej kąpieli.

Mała łazienka z wanną

Decydując się na wstawienie do łazienki wanny, nie jesteśmy wcale skazani na urządzenie, które zajmuje połowę pomieszczenia. Warto zastanowić się nad wyborem wanny asymetrycznej, która przede wszystkim zajmuje mniej miejsca, a także nie pomniejsza optycznie łazienki tak bardzo jak klasyczna wanna prostokątna. Obecnie można znaleźć wanny asymetryczne w bardzo wielu kształtach i kolorach, a używany do nich akryl jest trwałym tworzywem, więc nie musimy obawiać się jego szybkich uszkodzeń. Pamiętajmy, że kolor wanny również wpływa na naszą percepcję – im jaśniejsza wanna, tym lepiej będzie wyglądać. Jasne wyposażenie łazienki wizualnie powiększa wnętrze i sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. Warto też wybierać meble, płytki i wyposażenie o szkliwionej powierzchni. Odbijające się od niej światło dodatkowo doświetla wnętrze, dodając mu głębi.

aranżacje Koło

rzut z góry małej łazienki z marmurowymi płytami

Funkcjonalne półki i schowki

W małej łazience wystarczy jeden ręcznik rzucony na podłogę, a już mamy wrażenie bałaganu. Dlatego przy projektowaniu takiego wnętrza należy zwrócić baczną uwagę na to, aby półki, wieszaki i szafki umożliwiały odkładanie na miejsce wszystkich przedmiotów, których używamy. Dobrym rozwiązaniem są drabinkowe grzejniki łazienkowe o kształcie przystosowanym do wieszania ręczników. W zimie mają one dodatkową zaletę - pozwalają szybko wysuszyć mokry ręcznik. Najlepiej jest umieścić taki grzejnik w pobliżu prysznica lub też między wanną a umywalką.

W małej łazience szczególną uwagę trzeba poświecić meblom łazienkowym, dzięki którym możemy przechowywać i uporządkować wszystkie kosmetyki, akcesoria i przybory toaletowe. Pojemne miejsce do przechowywania jest kluczowe dla utrzymania porządku.

Optyczne powiększanie – postaw na lustra łazienkowe

Nawet najlepiej urządzone pod względem funkcjonalności niewielkie wnętrze będzie wyglądało na ciasne i nieprzytulne, jeśli nie zadbamy o jego optyczne powiększenie. Służy temu kolor, kształt i faktura materiałów użytych do wykończenia ścian oraz podłogi, a także usytuowanie luster i oświetlenia.

Duże lustra do łazienki zaaranżowane na dużym fragmencie ściany optycznie są w stanie znacznie powiększyć nawet bardzo małe wnętrze. Zamontujmy duże lustro w pionie by podwyższyć niski strop lub na całej długości, aby wizualnie wydłużyć ścianę.

Jasne kolory w łazience

Małe łazienki "nie lubią" ciemnych kolorów, dużych płytek i zbyt wielu ozdób. Musimy o tym pamiętać, projektując nasze wnętrze. Płytki średniej wielkości w jasnych odcieniach oraz dyskretne zdobienia - to podstawowa zasada pozwalająca nam uzyskać wrażenie większej przestrzeni. W jej ramach mamy jednak do dyspozycji bardzo wiele stylów - od klasycznej chłodnej elegancji po bardzo już na pierwszy rzut oka "ciepłe" wnętrze. Kolory, które dają wrażenie większej przestrzeni to przede wszystkim te kojarzące się z wodą i powietrzem - zimne odcienie błękitów, zielenie oraz niebieskawe fiolety.

Lustra i światło powiększą przestrzeń

Bardzo ważną role w niewielkich pomieszczeniach odgrywają lustra. Ustawione w odpowiednich miejscach mogą dodawać głębi i przestrzeni. Dwa duże lustra ustawione naprzeciw siebie zdecydowanie powiększą optycznie naszą łazienkę, należy jednak zastanowić się, czy odpowiada nam efekt wielokrotnych odbić. Nie mniej istotne jest właściwe oświetlenie. Zadbajmy o to, by nasza łazienka była oświetlona światłem dziennym.

mała łazienka z umywalką nablatową Varifrom

Jeśli nie ma w niej okna, dobrym rozwiązaniem jest na przykład wstawienie w ścianę "okna" z luksferów, wychodzącego na inne dobrze oświetlone pomieszczenie. Jeśli nie możemy zastosować takiego rozwiązania, bardzo ważne jest, aby przynajmniej jedno ze źródeł światła miało barwę zbliżoną do światła dziennego.

Ceramika do małej łazienki

Niewielkie wnętrze małej łazienki w bloku stanowi duże wyzwanie aranżacyjne. Dodatkową trudność stanowi brak okna, ale i na to są sposoby. Jasna kolorystyka, duże lustra, połyskujące powierzchnie odbijające światło i ceramika specjalnie zaprojektowana na potrzeby małych wnętrz – dobrze przemyślany projekt sprawi, że i na niewielkim metrażu można stworzyć przestrzeń wygodną, funkcjonalną i estetyczną.

Mała łazienka z oknem – praktyczne inspiracje

Okno w łazience jest ogromną zaletą. Jednak w niewielkim wnętrzu czasem trudno w pełni wykorzystać jego potencjał. Warto je wyeksponować i wpuścić jak najwięcej naturalnego światła do pomieszczenia. Zazwyczaj pod oknem lokuje się wannę lub zabudowę z szafek. Postawienie kabiny prysznicowej wymusza zasłonięcie okna lub naklejenie folii matującej w celu ochrony intymności.