Łazienka w stylu loft - jak ją urządzić?

Stylistyka loftowa i industrialna to jedne z najgorętszych trendów wnętrzarskich ostatnich lat. Połączenie nowoczesnego designu z surowymi elementami nawiązującymi do przemysłowego charakteru starych budynków adaptowanych na lofty daje bardzo estetyczny i stylowy efekt wizualny. Łazienka w stylu loft – po czym ją poznać, jak urządzić?

Łazienka loftowa czerpie pełnymi garściami ze stylistyki pomieszczeń urządzanych w starych pofabrycznych budynkach. Wysokie sufity, duże okna dzielone metalowymi profilami, cegła i beton na ścianie oraz odsłonięte elementy instalacji to najbardziej charakterystyczne cechy tego wystroju. Duże loftowe pomieszczenia są cenione przede wszystkim za ich otwartą przestrzeń. Duże, dobrze oświetlone przestrzenie loftów często wykorzystywane były jako pracownie dla artystów. To stąd ich eklektyczny styl, zawsze wyrazisty i z charakterem. 
 
Łazienka loftowa - nowoczesne rozwiązanie

W nowoczesnym wydaniu loftowe wnętrza łączą minimalizm z cechami czysto przemysłowymi. Królują surowe materiały i stosowana kolorystyka, uzupełniona o wyraziste elementy charakterystyczne dla tego stylu. Choć to stylistyka silnie nawiązująca do historii, to łazienka i loftowy styl świetnie łączą się i odnajdują we współczesnej wersji. 
Loftowa łazienka ma bardzo rozpoznawalny styl. Wystarczy wybrać kilka bardzo wyrazistych elementów tej stylistyki, by łatwo stworzyć prostą i efektową aranżację. Warto jednak zachować umiar. Przeładowanie może sprawiać wrażenie chaosu, szczególnie w małych wnętrzach. Aranżacje loftowych łazienek należy dobrze wywarzyć, skupiając się na wyeksponowaniu kilka najbardziej wyrazistych elementów. 

Jakie materiały sprawdzą się do łazienki w tym stylu?

Łazienka w stylu loftowym zachowuje najważniejsze elementy przemysłowego charakteru wnętrza. Czerwona cegła, beton, metal, miedź, kamień i drewno prezentowane w surowej odsłonie. Wyeksponowane belki stropowe, gołe cegły i ściany z modnych ostatnio płyt z betonu architektonicznego. W tej aranżacji świetnie odnajdują się płytki ścienne zrobione ze starych cegieł, odrestaurowane ciemne drewno oraz miedziane elementy instalacji wodnej. Projektując łazienkę loft warto nawiązać do tych charakterystycznych elementów industrialnego rodowodu tej stylistyki.

Jakie kolory wybrać do loftowej łazienki?

Styl loft w łazience bazuje przede wszystkim na grze surowych materiałów i różnorodnych faktur. Kolorystyka wypływa z naturalnych właściwości użytych surowców. Królują tu stonowane barwy: biel, szarość i czerń, przełamana cieplejszymi brązami i beżami drewna i kamienia. Jako kontrast warto dodać elementy z czerwonej cegły, które świetnie komponują się z całą loftową paletą kolorystyczną. 
Surowego charakteru dodaje beton, kamień i elementy ze stali. W styl loftowy łazienki dobrze wpisują się białe uniwersalne umywalki – proste w formie, ale w nowoczesnym designie. Jasna ceramika dobrze współgra także z metalowymi wolnostojącymi wannami oraz stalowymi zlewami nawiązującymi do industrialnego ducha tej stylistyki.

Styl loftowy - jego historia w aranżacji wnętrz

Obecny wygląd loftowych wnętrz ma ciekawą genezę. Bazuje ona na wystroju starych, nawet XVIII- i XIX-wiecznych budynków przemysłowych. Duże wysokie okna zajmujące większość ścian loftowych wnętrz miały wpuszczać wystarczająco dużo światła dla pracujących wewnątrz robotników – początkowo w budynkach nie było bowiem elektryczności. 
Budynki projektowano w taki sposób, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru, a razie jego pojawienia się – umożliwiały szybką ewakuację. Z tego względu budynki mają najczęściej płaskie dachy, osobne oraz zewnętrzne klatki schodowe, duże puste przestrzenie oraz proste fasady. W ten sposób kształtował się surowy charakter budynków, bazujący na odsłoniętych ścianach, „gołych” cegłach i wyeksponowanych rurach. To właśnie te elementy są obecnie najbardziej charakterystyczną cechą loftowych aranżacji. 

 
W jaki sposób można podkreślić loftowy styl łazienki 

Co jest najbardziej charakterystyczne dla aranżacji łazienki w stylu loft? We współczesnej wersji przemysłowej stylistyki dobrze sprawdzają się naturalne materiały w surowej wersji. Świetnie wpisuje się tu beton architektoniczny na ścianach i posadzce, uzupełniony o drewniane, kamienne i stalowe dodatki. Bardzo wyrazistym akcentem są czarne wykończenia kabiny prysznicowej lub proste w formie szafki podumywalkowe. Czarne profile w oknach lub jako rama do lustra świetnie współgrają z industrialnym wnętrzem.
W projektach łazienek loftowych często znajdujemy też ściany wyłożone ceglanymi płytkami lub jeśli wnętrze aranżowane jest w starym budownictwie – odsłonięte surowe cegły. Kolejnym rozpoznawalnym elementem tego stylu są niezasłonięte elementy instalacji. We współczesnej wersji można zamontować ozdobne rury miedziane lub stalowe, nawiązujące stylistyką do mosiężnych wyrazistych kranów i baterii
 
Oświetlenie łazienki w stylu loft
 

W loftowy styl w łazience najlepiej wpisują się duże, wysokie, nieosłonięte okna. Ale nie zawsze mamy możliwość urządzenia łazienki z oknem. Postawmy wówczas na otwartą przestrzeń i dobre doświetlenie wszystkich stref łazienki.
W loftowe łazienki świetnie wpisują się dobrze wyeksponowane wiszące lampy i kinkiety w typie ozdobnej żarówki z prostą geometryczną oprawką. Pozwijane kable i klosze z czarnego formowanego drutu mają dwie podstawowe zalety. Z jednej strony nadają wnętrzu bardzo wyrazistego industrialnego charakteru, a z drugiej – dobrze oświetlają wnętrze. 

Łazienka loft - jakie meble do niej pasują?

Jednym z głównych atutów loftowego wnętrza jest duża otwarta przestrzeń. Mając pomysł na łazienkę w tym stylu należy zadbać o minimalizację wyposażenia. Mówiąc prościej – nie można jej zagracić. Postawmy na meble łazienkowe o geometrycznych kształtach, stylowe, ale niezbyt wyeksponowane. Jak w każdym minimalistycznym wnętrzu, warto kierować się ku prostym formom i gładkim jednolitym frontom w stonowanej kolorystyce. Dobrym rozwiązaniem są duże pojemne szuflady lub szafki schowane najczęściej pod umywalką. Dają dużo miejsca do przechowywania kosmetyków i przyborów toaletowych, ułatwiając zachowanie wizualnego porządku. Do loftowej łazienki świetnie pasują też designerskie drewniane dodatki, np. w postaci półek lub krzeseł z odrestaurowanego drewna.

Toaleta w stylu loft

To duże wyzwanie, by urządzić małą łazienkę w stylu loft. To bardzo wyrazista stylistyka, dlatego wystarczy zastosować pojedyncze, ale bardzo charakterystyczne elementy industrialnego wnętrza, aby otrzymać odpowiedni efekt. Wystarczy wyeksponowana ściana z cegieł, beton na ścianie lub posadzce połączony z czarnymi bateriami lub drucianymi kloszami na odsłoniętych żarówkach, by nadać wnętrzu nieco przemysłowego charakteru. 

Loftowy styl w łazience - dla kogo?

To stylistyka dla odważnych minimalistów, którzy miłują się w nawiązaniu do znanych stylów architektonicznych. W surowym, wręcz industrialnym wnętrzu nie każdy dobrze się czuje. Loftowy wystrój łączy w sobie surowość materiałów i faktur z gustownym i stylowym designerskim wykończeniem. Ma bardzo wyrazisty charakter, który dominuje nad wnętrzem.