Międzynarodowa Grupa Geberit jest europejskim liderem technologii sanitarnej. Koncern Geberit utrzymuje silną pozycję na większości europejskich rynków lokalnych, oferując unikalne wartości dodane w sektorze systemów sanitarnych i ceramiki łazienkowej.
Produkcja jest prowadzona w 35 fabrykach, z czego 6 mieści się za oceanem. Siedziba główna koncernu znajduje się w miejscowości Rapperswil-Jona w Szwajcarii. Grupa Geberit uzyskuje sprzedaż netto na poziomie 2,6 miliarda franków szwajcarskich, zatrudniając 12 000 pracowników w ponad 40 krajach. Akcje Geberit są notowane na giełdzie SIX Swiss Exchange. Od 2012 r. akcje Geberit wchodzą w skład SMI (Swiss Market Index).
Dowiedz się więcej na www.geberit.com
Woda to nasz żywioł
Łazienka dopasowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i ograniczonych ruchowo nie tylko ułatwia codzienne czynności, ale gwarantuje im niezależność oraz komfort podczas samodzielnego korzystania z toalety czy prysznica.
Jak urządzić łazienkę dla osoby niepełnosprawnej? Jakie elementy wyposażenia zapewnią jej wygodę? Jak doposażyć istniejące pomieszczenie, a o czym pamiętać projektując łazienkę dla niepełnosprawnych od podstaw?
Urządzając łazienkę dla osób niepełnosprawnych, należy wziąć pod uwagę trudności i ograniczenia, które napotykają takie osoby. Ważna jest przede wszystkim jej funkcjonalność i bezpieczeństwo podczas wykonywania codziennych czynności higienicznych. Co więcej, odpowiednio zorganizowana łazienka dla seniorów powinna zapewnić użytkownikom komfort i intymność.
Idąc o krok dalej, warto rozważyć montaż specjalistycznego wyposażenia łazienki dla niepełnosprawnych. Wybierając konkretne produkty, należy przede wszystkim dopasować je do potrzeb i możliwości starszej osoby, uwzględniając możliwości architektoniczne łazienki.
Oprócz wspomnianej już kontrastowej kolorystyki, warto zadbać także o dobre oświetlenie. Ważna jest nie tylko moc i barwa światła, ale też łatwy dostęp do włączników. Dla osób na wózkach powinny one być nie wyżej niż na wysokości około 75-80 cm. Na rynku dostępne są akcesoria wyposażenia łazienki z elementami fluorescencyjnymi, które ułatwiają lokalizację włączników.
Praktyka pokazuje, że sporym ułatwieniem są nakładki na sedes, które zmieniają poziom miski ustępowej. Zawieszona za nisko znacznie utrudnia wstanie. Stosowanie nakładek rozwiązuje ten problem. Podobną rolę pełni siedzisko w wannie. Wstanie z głębokiej wanny, nawet przy pomocy poręczy, może być sporym problemem dla osoby niepełnosprawnej. Ustawienie stabilnego siedziska w wannie i dodatkowo zastosowanie mat antypoślizgowych na przystawki znacznie podnosi wygodę codziennego korzystania z łazienki.
Umywalka dla niepełnosprawnych powinna być podwieszana, bez postumentów utrudniających dostęp. Dla osoby mającej problem z chwytaniem, lepszym rozwiązaniem będą baterie z mieszadłem (tzw. lekarskie). Zdecydowanie łatwiej je uruchomić niż tradycyjne kurki. Przy umywalce warto zamontować pomocnicze poręcze, a nad nią uchylne lustro, by nawet osoba na wózku inwalidzkim mogła z niego bez problemu korzystać.
Poręcze dla niepełnosprawnych stanowią podstawowe i najważniejsze wyposażenie każdej łazienki lub toalety dla osób ograniczonych ruchowo. Aby jednak rzeczywiście spełniały swoją funkcję, należy odpowiednio dobrać ich rodzaj, długość i rozmieszczenie.
Przy dostosowaniu wyposażenia łazienki do potrzeb konkretnej osoby, warto przede wszystkim zbadać jej indywidualne preferencje i ograniczenia. W których obszarach łazienki potrzebuje wsparcia? Które poręcze i uchwyty dla niepełnosprawnych będą dla niej największą pomocą? Czy większą wygodą będzie korzystanie z poręczy prostej czy kątowej? Czy łatwiej będzie jej korzystać z poręczy zamontowanej na stałe czy z poręczy uchylnej? Ogromny wybór produktów do wyposażenia łazienki dla niepełnosprawnych i seniorów sprawia, że z łatwością można dopasować akcesoria do potrzeb i możliwości konkretnej osoby.
Rozmieszczenie niezbędnych uchwytów dla niepełnosprawnych w dużej mierze zależy od wielkości i kształtu łazienki. Inne będzie wyposażenie przy łazience urządzanej od postaw, a inne w pomieszczeniu, które jedynie przystosowywane jest do potrzeb seniora lub osoby ograniczonej ruchowo.
Nieco inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku łazienek ogólnodostępnych. Przede wszystkim muszą one spełnić prawne wymogi dotyczące urządzenia łazienek i toalet dla osób niepełnosprawnych. Prawo budowlane jasno określa, jakie wymagania powinny spełnić pomieszczenia, aby umożliwić korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym.
Trudno dać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Liczba uchwytów jest ściśle zależna od wielkości pomieszczenia i zakresu ruchów osoby z niego korzystającej. Praktyka pokazuje, że czasem uchwyty i poręcze instalowane w dobrej wierze, ale w sposób nieprzemyślany, sprawiają, że manewrowanie i poruszanie się w niewielkiej łazience jest znacznie utrudnione.
O wyborze wielkości, rodzaju, liczbie, sposobie montażu, a nawet o materiale, z którego są wykonane uchwyty i poręcze, decydują przede wszystkim indywidualne potrzeby i stopień niepełnosprawności użytkownika. To kluczowe kwestie, by zapewnić mu wygodę i wysokie bezpieczeństwo.
Najczęściej instalowane są przyścienne wielofunkcyjne poręcze przy wc (po obu bokach miski sedesowej lub z jednej strony na ścianie), przy wannie (zwykle poręcze proste instalowane skośnie lub poręcze kątowe) czy w kabinie prysznicowej (oprócz uchwytów, warto rozważyć także uchylne siedzisko prysznicowe). Według opinii użytkowników uchwyty kątowe (łamane) są wygodniejsze i bardziej funkcjonalne niż uchwyty proste, można bowiem chwytać je w kilku płaszczyznach. Dla osoby mającej problem z mocnym chwytaniem i podciąganiem się, opcja przytrzymania się poręczy pod różnym kątem jest dużą zaletą.
Wybór wyposażenia łazienkowego dla osób niepełnosprawnych jest duży. Od poręczy przyściennych, prostych lub kątowych, montowanych pionowo lub poziomo, stałych lub uchylnych, po uchwyty kątowe o różnych konfiguracjach.
Dla osób o ograniczonych możliwościach chwytnych rąk warto wybierać poręcze wykonane z rur o większej średnicy. Uchwyty mają zwykle od 2 do 3,5 cm średnicy przekroju. Jeśli osoba starsza ma problem z mocnym chwytaniem, lepiej skłaniać się ku grubszym poręczom. Wysokość ich montażu należy uzależnić od wzrostu i możliwości osoby z nich korzystającej. Licząc od poziomu podłogi, zwykle to odległość około 75-85 cm.
Łazienka dla osób ograniczonych ruchowo powinna być przestronna. Dodatkowa przestrzeń ma zapewnić swobodną możliwość poruszania się i korzystania z pomocniczego wyposażenia łazienki.
Łazienka dla niepełnosprawnych – wymiary