Wilgoć w łazience - jak zabezpieczyć pomieszczenie?

Łazienka z kolekcji Nova Pro Premium Koło

Spośród wszystkich pomieszczeń w domu łazienka jest tym, które jest najbardziej narażone na wilgoć. Posadzka przy wannie i prysznicu, blaty wokół umywalek, strefa wc – jest wiele często zachlapywanych miejsc narażonych na ryzyko rozwoju grzybów i pleśni. Jak pozbyć się wilgoci w łazience? Jak ją zabezpieczyć? Jak poradzić sobie z wilgocią w małej łazience? Podpowiadamy.

Podwyższona wilgotność panująca w łazience ma wpływ nie tylko na komfort korzystania z niej na co dzień i estetykę wyglądu wnętrza, ale przede wszystkim – jest groźna dla zdrowia. Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które mogą stać się przyczyną chorób układu oddechowego i alergii. 

Wilgoć w łazience – skąd się bierze?

Podwyższona wilgoć panująca w łazience jest naturalnym zjawiskiem. Częste wykorzystanie wody do niemal każdej czynności sprawia, że do powietrza dostaje się dużo pary wodnej osadzającej się potem na wszystkich powierzchniach. Oprócz tego wokół ceramiki często pojawia się rozlana woda, która może wnikać w fugi, a potem w ściany i posadzkę. 
Co jeszcze wpływa na poziom wilgoci w łazience? Suszące się pranie i mokre ręczniki nie tylko nawilżają dodatkowo powietrze, ale też utrudniają cyrkulację powietrzna w pomieszczeniu. Jeśli do łazienki wstawimy rośliny, to pamiętajmy, że one także oddają do otoczenia tlen i parę wodną.
Pośrednim powodem utrzymywania się zbyt wysokiej wilgotności może być też za niska temperatura w łazience. Z założenia powinna ona być wyższa o kilka stopni Celsjusza niż w innych pomieszczeniach, by zapewnić komfort podczas kąpieli. Odpowiednia temperatura jest ważna także ze względu na skuteczność osuszania wnętrza. W ciepłej i dobrze wentylowanej łazience nie powinien pojawić się problem z zawilgoceniem.

Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?

Skuteczna ochrona łazienki przed wilgocią wymaga działania wielokierunkowego. Już na etapie urządzania lub remontu warto wykonać ochronę izolacyjną i zabezpieczyć ściany i podłogi poprzez stosowanie specjalnych produktów, np. tzw. folii w płynie, zaprawy hydroizolacyjnej lub masy uszczelniającej. Potem, w czasie codziennego użytkowania, należy przede wszystkim dbać o sprawną wentylację, regularne wietrzenie i osuszanie wnętrza oraz usuwanie rozlanej wody.

 
Jak zabezpieczyć wnętrze przed wilgocią? Oto kilka prostych sposobów:

  • Sprawdzaj regularnie drożność wentylacji. To kluczowa pozycja na liście sposobów na zmniejszenie wilgotności w łazience. Sprawnie działająca wentylacja pozwala usuwać na bieżąco nadmiar pary wodnej i dostarcza świeże powietrze, które osusza powierzchnie. Regularnie wykonuj przeglądy wentylacji i usuwaj zanieczyszczenia, które gromadzą się na kratkach wentylacyjnych. Jeśli istniejąca instalacja nie jest wydajna, zastanów się nad montażem wentylacji mechanicznej, która wymusza obieg powietrza. 
  • Zamontuj drzwi z podcięciem lub otworami. Drzwi łazienkowe muszą zapewniać odpowiedni przepływ powietrza. Producenci proponują modele z podcięciem (czyli poziomym otworem tuż nad posadzką) lub z otworami wentylacyjnymi.
  • Wybieraj ceramikę najwyższej jakości. Wytrzymała, wyprodukowana z najwyższej jakości materiałów i precyzyjnie wykończona ceramika łazienkowa (jak np. umywalki KOŁO z serii VariForm) daje gwarancję, że wyposażenie jest odporne na zawilgocenie. Materiały nie chłoną pary wodnej, a precyzyjne wykończenie sprawia, nie unikamy przeciekania wody nieszczelnymi elementami instalacji (np. na styku blatu z umywalką lub wanny z posadzką, wokół syfonów, przy zaworach na ścianie).
  • Sprawdź, czy meble łazienkowe są zabezpieczone przed wilgocią. Widocznym sygnałem, że w łazience panuje zbyt wysoka wilgotność, jest zaparowane lustro. Para wodna osadza się na szklanej tafli w postaci drobinek wody. To samo dzieje się, gdy styka się z innymi powierzchniami. Tworzy mokrą warstwę na powierzchni płytek, ścian i mebli. Dlatego tak ważne jest, aby pokrycie ścian i mebli było perfekcyjnie wykończone, bez niezabezpieczonych szczelin, które dadzą możliwość, by woda wniknęła w strukturę mebli lub pod płytki. Dlatego wybierajmy meble łazienkowe najwyższej jakości, precyzyjnie wykończone, zaimpregnowane, z materiałów przygotowanych na częsty kontakt z wodą i wysoką wilgotność. KOŁO proponuje  dedykowane do warunków łazienkowych, nowoczesne i modne meble łazienkowe, które z łatwością dopasują się do każdej aranżacji wnętrza: szafki podumywalkowe, półki, szafki wiszące, słupki i półsłupki, a także klasyczne lustra i szafki z lustrem.
 
Biała łazienka z produktami Koło

Jak pozbyć się wilgoci w łazience?

Najskuteczniejsze sposoby na zmniejszenie zawilgocenia łazienki i ryzyka pojawienia się zapachu stęchlizny, rozwoju pleśni i grzybów, to te, które na stałe obniżają poziom wilgoci, czyli:

  • Zawsze wycieraj rozlaną wodę. Para wodna może wnikać w niepokryte niczym ściany i sufit, zaś rozlana woda może przesączać się szczelinami między nieszczelną fugą a płytkami. Nawet przy bardzo dokładnym zaizolowaniu ścian i podłóg, rozlana woda jest zagrożeniem.
  • Zetrzyj wodę z kabiny prysznicowej. Na ściankach kabiny osadza się dużo kropel wody po każdej kąpieli, które potem wysychają zwiększając wilgoć w łazience. Jeśli masz łazienkę z prysznicem, staraj się po każdym natrysku ściągać wodę z szyb lub zamontuj kabinę ze powłoką ułatwiającą spływanie wody. Reflex KOŁO to specjalna powłoka stosowana na ceramice i na powierzchni kabin prysznicowych, która powoduje sprawny odpływ kropel i dodatkowo zapobiega tworzeniu się osadów na szybach. 
  • Zostaw otwarte drzwi. Podczas kąpieli w wannie lub pod prysznicem do powietrza dostaje się duża ilość pary wodnej, która potem osadza się na wszystkich powierzchniach. Zaleca się, aby drzwi do łazienki pozostawić uchylone, a kiedy wychodzisz z domu – otwórz je na całą szerokość.
  • Wietrz często pomieszczenie. Jeśli masz okno, staraj się je codzienne otwierać. 
  • Dbaj o odpowiednią temperaturę. Ciepło przyspiesza wysuszanie wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że podwyższona temperatura przyczyni się do zmniejszenia wilgoci tylko pod warunkiem, że zapewniona jest jednocześnie sprawna cyrkulacja powietrza.
  • Stosuj pochłaniacze wilgoci. Gdy inne metody okażą się nieskuteczne, możesz zamontować w łazience urządzenie, które będzie wychwytywać z powietrza nadmiar pary wodnej.


Wilgoć w małej łazience

We wnętrzach o małym metrażu wilgoć jest szczególnie uciążliwa. Niewielka przestrzeń, zwykle wypełniona wieloma niezbędnymi elementami wyposażenia, jest szczególnie podatna na zawilgocenie. Jeśli dodatkowo jest to wysoka łazienka, wówczas problemem staje się także ograniczenie wilgotności skupiającej się pod sufitem, gdzie trudno sobie z nią poradzić. 
W małej łazience kluczowa jest sprawna wentylacja. Unikajmy suszenia prania w pomieszczeniu i zadbajmy o wynoszenie z niej mokrych ręczników, by dodatkowo nie nawilżały powietrza. Nad kabiną prysznicową warto pozostawić sporą przestrzeń, by para wodna mogła bez problemu odparować z jej wnętrza. Zadbajmy też o utrzymanie odpowiedniej temperatury i często wietrzmy wnętrze, pozostawiając otwarte drzwi do łazienki tak często, jak to możliwe.

Sprawdź >> Wanna akrylowa - jakie są jej wady i zalety?