Międzynarodowa Grupa Geberit jest europejskim liderem technologii sanitarnej. Koncern Geberit utrzymuje silną pozycję na większości europejskich rynków lokalnych, oferując unikalne wartości dodane w sektorze systemów sanitarnych i ceramiki łazienkowej.
Produkcja jest prowadzona w 35 fabrykach, z czego 6 mieści się za oceanem. Siedziba główna koncernu znajduje się w miejscowości Rapperswil-Jona w Szwajcarii. Grupa Geberit uzyskuje sprzedaż netto na poziomie 2,6 miliarda franków szwajcarskich, zatrudniając 12 000 pracowników w ponad 40 krajach. Akcje Geberit są notowane na giełdzie SIX Swiss Exchange. Od 2012 r. akcje Geberit wchodzą w skład SMI (Swiss Market Index).
Dowiedz się więcej na www.geberit.com
Woda to nasz żywioł
Spośród wszystkich pomieszczeń w domu łazienka jest tym, które jest najbardziej narażone na wilgoć. Posadzka przy wannie i prysznicu, blaty wokół umywalek, strefa wc – jest wiele często zachlapywanych miejsc narażonych na ryzyko rozwoju grzybów i pleśni. Jak pozbyć się wilgoci w łazience? Jak ją zabezpieczyć? Jak poradzić sobie z wilgocią w małej łazience? Podpowiadamy.
Podwyższona wilgotność panująca w łazience ma wpływ nie tylko na komfort korzystania z niej na co dzień i estetykę wyglądu wnętrza, ale przede wszystkim – jest groźna dla zdrowia. Wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni, które mogą stać się przyczyną chorób układu oddechowego i alergii.
Wilgoć w łazience – skąd się bierze? Podwyższona wilgoć panująca w łazience jest naturalnym zjawiskiem. Częste wykorzystanie wody do niemal każdej czynności sprawia, że do powietrza dostaje się dużo pary wodnej osadzającej się potem na wszystkich powierzchniach. Oprócz tego wokół ceramiki często pojawia się rozlana woda, która może wnikać w fugi, a potem w ściany i posadzkę. Co jeszcze wpływa na poziom wilgoci w łazience? Suszące się pranie i mokre ręczniki nie tylko nawilżają dodatkowo powietrze, ale też utrudniają cyrkulację powietrzna w pomieszczeniu. Jeśli do łazienki wstawimy rośliny, to pamiętajmy, że one także oddają do otoczenia tlen i parę wodną. Pośrednim powodem utrzymywania się zbyt wysokiej wilgotności może być też za niska temperatura w łazience. Z założenia powinna ona być wyższa o kilka stopni Celsjusza niż w innych pomieszczeniach, by zapewnić komfort podczas kąpieli. Odpowiednia temperatura jest ważna także ze względu na skuteczność osuszania wnętrza. W ciepłej i dobrze wentylowanej łazience nie powinien pojawić się problem z zawilgoceniem.
Jak zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią?
Skuteczna ochrona łazienki przed wilgocią wymaga działania wielokierunkowego. Już na etapie urządzania lub remontu warto wykonać ochronę izolacyjną i zabezpieczyć ściany i podłogi poprzez stosowanie specjalnych produktów, np. tzw. folii w płynie, zaprawy hydroizolacyjnej lub masy uszczelniającej. Potem, w czasie codziennego użytkowania, należy przede wszystkim dbać o sprawną wentylację, regularne wietrzenie i osuszanie wnętrza oraz usuwanie rozlanej wody. Jak zabezpieczyć wnętrze przed wilgocią? Oto kilka prostych sposobów:
Jak pozbyć się wilgoci w łazience?
Najskuteczniejsze sposoby na zmniejszenie zawilgocenia łazienki i ryzyka pojawienia się zapachu stęchlizny, rozwoju pleśni i grzybów, to te, które na stałe obniżają poziom wilgoci, czyli:
Wilgoć w małej łazience
We wnętrzach o małym metrażu wilgoć jest szczególnie uciążliwa. Niewielka przestrzeń, zwykle wypełniona wieloma niezbędnymi elementami wyposażenia, jest szczególnie podatna na zawilgocenie. Jeśli dodatkowo jest to wysoka łazienka, wówczas problemem staje się także ograniczenie wilgotności skupiającej się pod sufitem, gdzie trudno sobie z nią poradzić. W małej łazience kluczowa jest sprawna wentylacja. Unikajmy suszenia prania w pomieszczeniu i zadbajmy o wynoszenie z niej mokrych ręczników, by dodatkowo nie nawilżały powietrza. Nad kabiną prysznicową warto pozostawić sporą przestrzeń, by para wodna mogła bez problemu odparować z jej wnętrza. Zadbajmy też o utrzymanie odpowiedniej temperatury i często wietrzmy wnętrze, pozostawiając otwarte drzwi do łazienki tak często, jak to możliwe.