Odpływ pionowy czy poziomy - który rodzaj kompaktu WC wybrać? 

WC kompakt marki Koło

Wybór kompaktu WC to jedna z kluczowych decyzji podczas remontu lub urządzania łazienki. Warto kierować się nie tylko designem i estetyką, ale także jego funkcjonalnością. Jaka miska kompaktowa WC – z odpływem pionowym czy poziomym? Jak sprawdzają się miski bezkołnierzowe? Oto kilka porad, jak wybrać sedes kompaktowy.

Podział WC kompaktów a rodzaj odpływu

W pierwszym etapie wyposażania najpierw rozplanuj wyposażenie łazienki. Dowiedz się, jak poprowadzona jest instalacja wodno-kanalizacyjna i gdzie możesz zamontować poszczególne elementy. Zanim zaczniesz wybierać komplet WC, sprawdź w jaki sposób doprowadzona jest instalacja do łazienki. Bowiem to jej lokalizacja decyduje o wyborze modelu. Kompakt WC z odpływem pionowym montuje się do odpływu zamontowanego w podłodze. Z kolei montaż kompaktu WC z odpływem poziomym instaluje się do odpływu w ścianie.

Na co zwrócić uwagę wybierając WC kompakt?

Kluczowym parametrem jest pojemność zbiornika spłukującego. Ma on wpływ na ilość wody każdorazowo spłukującej miskę. Zbiorniki najczęściej mają pojemność 6 litrów. Jednak specjaliści podkreślają, że zwykle do efektywnego spłukiwania wystarczy 3-4 litry.

To spora różnica, dlatego na rynku dostępne są dwufunkcyjne spłuczki do kompaktu, które umożliwiają spłukiwanie jedną z dwóch objętości wody. Zwykle jeden przycisk uwalnia 2-3 litry wody, a drugi – 5-6 litrów. Sami decydujemy o objętości spłukiwanej wody. Przyciski dwudzielne to nie tylko rozwiązanie proekologiczne, ale także pozwalające na spore oszczędności wody, co przekłada się na realne zmniejszenie rachunków. Innym ciekawym rozwiązaniem są przyciski do sedesów kompaktowych wyposażone w funkcję start/stop. Mechanizm pozwala na zatrzymanie spłukiwania wody w dowolnym momencie.

Sposób spłukiwania muszli a WC kompakty

Co wybrać – WC kompakt bezkołnierzowy czy tradycyjny? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Najlepiej wybrać model z systemem spłukiwania kropelkowego - otwory spłukujące umieszczone są dookoła muszli. Rozwiązanie to zapewni higienę i czystość muszli ustępowej

Aby efektywnie usuwać zanieczyszczenia, muszla powinna mieć spłukiwanie minimum z 4 stron. Pozwala to na zachowanie wysokiej higieny w strefie WC. Praktyka pokazuje, że specjalna konstrukcja kompaktów WC bezkołnierzowych skutecznie ogranicza ilość bakterii gromadzących się na powierzchni miski.

Ile kosztuje WC kompakt?

Kwota jaką zapłacimy za WC kompakt, zależy od rodzaju ceramiki, z której został on wyprodukowany. Modele szkliwione są bardziej odporne na uszkodzenia, ale musimy pamiętać, że szkliwo też może mieć różną jakość. Dlatego najlepiej wybierać urządzenia renomowanych producentów. Powierzchnia ceramiki może być również pokryta powłoką hydrofobową ułatwiającą utrzymanie w czystości.

WC kompakt – odległość odpływu od ściany

Na odległość kompaktu od ściany ma wpływ przede wszystkim rodzaj odpływu. Odpływ pionowy (warszawski) - odległość od podejścia do ściany powinna mieścić się w przedziale 18 - 25 cm. Jeśli jest z tym problem, można poratować się przyłączami mimośrodowymi, ale pozwalają one nadrobić zaledwie 3 cm różnicy. Odpływ poziomy (poznański) - daje możliwość zaimplementowania kilku różnych podejść. Przy podejściu od strony podłogi zasada będzie taka sama jak w przypadku odpływu pionowego, tutaj jednak odległość od ściany powinna mieścić się w przedziale 18 - 22 cm 

Rozmiar kompaktu WC - jak dobrać odpowiedni do Twojej łazienki?

Przede wszystkim powinien być dopasowany do wielkości łazienki, i to nie tylko ze względów estetycznych. Ma to istotne znaczenie szczególnie w przypadku misek WC stojących Sprawdźmy jeszcze przed montażem, czy uda się zachować odpowiednie odległości między nimi a poszczególnymi elementami w pomieszczeniu. Zmierzmy, jaka jest długość kompaktu oraz odległość między przednią krawędzią a ścianą.