Minimalizm

Minimalizm w łazience - umywalki Twins marki Koło

Minimalizm to, mówiąc w skrócie, idea upraszczania życia na wielu płaszczyznach, która wkracza w kolejne obszary otaczającego nas świata, znajdując coraz więcej zwolenników. O to, czym się charakteryzuje, jak wprowadzić ją w swoje życie, a także, co może zmienić w nim na lepsze, zapytaliśmy Katarzynę Kędzierską – autorkę największego polskiego bloga o minimalizmie – Simplicite.pl, a także książki „Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce”.

 

1. W swoim życiu kieruje się Pani ideą minimalizmu. Co ona dla Pani oznacza?

 

Minimalizm traktuję tylko i wyłącznie, jako narzędzie, które pozwala mi żyć w taki sposób, w jaki chcę. Pomógł uporządkować mi przestrzeń, pozbyć się nadmiaru rzeczy, ale też zbudować świadomość. Świadomość wartości i priorytetów w życiu. To bardzo pożyteczne narzędzie.

 

2. Jaki ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie?

 

Mogę powiedzieć, jaki ma wpływ na mnie. Z pewnością jestem dużo spokojniejszym i szczęśliwszym człowiekiem. Mówiąc potocznie, nie miotam się już w życiu pomiędzy skrajnościami, rozumiem, kim jestem i co jest dla mnie ważne. Nie muszę mieć wszystkiego, nie muszę zrobić wszystkiego i być przyjacielem wszystkich. To bardzo wyzwalające. Chcę mniej, ale mniej nie oznacza nie mieć wcale, ani mieć za mało. Mniej to tyle, ile trzeba - relacji, obowiązków, przedmiotów.

 

3. Czy można zgodnie z tą ideą zaaranżować wnętrze mieszkania?

 

Oczywiście, choć od lat wyraźnie staram się rozgraniczyć tzw. minimalizm estetyczny od tego bardziej ideowego. Minimalizm estetyczny to w uproszczeniu białe ściany i proste formy. Minimalizm funkcjonalny to np. takie zaaranżowanie przestrzeni, które sprawi, że będzie się nam żyło lepiej czy wygodniej -  może to być np. wnętrze łatwe do posprzątania.

 

4. Łazienka, nazywana jest prywatną strefą komfortu. Czy jej wnętrze, aby spełniało swoją funkcję, również powinno być minimalistyczne?

 

Mój gust wskazuje również na minimalizm w sferze estetycznej, ale jest to przecież zależne od indywidualnych preferencji i upodobań. Natomiast łazienka, która jest urządzona w sposób, który ułatwi nam codzienny odpoczynek, gdzie wszystkie rzeczy mają swoje przeznaczenie i miejsce, taka, którą będzie nam łatwo posprzątać, będzie niewątpliwie wnętrzem funkcjonalnie minimalistycznym.

 

5. Minimalizm to w Pani odczuciu pewien trend czy jednak styl życia?

 

Ani jedno, ani drugie. Jak wspomniałam na początku, minimalizm to dla mnie narzędzie do dobrego życia. W tym sensie może przeniknąć do stylu życia, dla niektórych może być też chwilowym trendem. Dla mnie jest częścią codzienności.

 

 

Dziękujemy za inspirującą rozmowę!