Meble łazienkowe - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

zielona łazienka z produktami Koło

Pojemne, wygodne i trwałe – to najważniejsze cechy nowoczesnych mebli łazienkowych. Ale liczy się też ich wygląd, estetyka i sposób, w jaki współgrają z wystrojem wnętrza. Mają ogromny wpływ na odbiór wizualny pomieszczenia. Jak zatem wybrać meble do łazienki, by służyły przez długie lata?

Łazienka – meble powinny być przede wszystkim funkcjonalne

Meble do łazienki powinny być przede wszystkim funkcjonalne i trwałe. Ich podstawową rolą jest stworzenie miejsca do przechowywania kosmetyków, przyborów toaletowych, zapasowych ręczników i środków czystości. Szafki, słupki i specjalne zabudowy to też dobry sposób na zachowanie porządku i ukrycie sprzętów, koszy i pojemników. I co ważne, meble w łazience są ważnym elementem aranżacji

Płyta meblowa do łazienki – jakie cechy powinna posiadać?

Aby meble dobrze służyły przez długie lata, powinny być zrobione z materiałów odpornych na działanie warunków łazienkowych: wysokiej wilgotności, zachlapywania wodą i zmiennej temperatury. Szafki i zestawy meblowe powinny być odpowiednio przygotowane, zaimpregnowane oraz precyzyjnie wykończone. To szczególnie ważne przy krawędziach i połączeniach z ceramiką i armaturą. Uchwyty, zawiasy i prowadnice powinny być wykonane z materiałów, które nie korodują przy styczności z wilgocią.

 

Wysoką trwałość mebli zapewnia dobrze przygotowany i wilgocioodporny materiał, z którego są wykonane. Niektóre dobrej jakości meble są zabezpieczone lakierem poliuretanowym, który izoluje od wilgoci, chroniąc przez puchnięciem i pleśnieniem wnętrza szafek. Ważne też, by powierzchnie styku mebli ze ścianą były dobrze zabezpieczone. To daje gwarancję, że woda skraplająca się i ściekająca po płytkach nie powoduje wilgotnienia szafek od tyłu.

 

Płyty do mebli – które wybrać do łazienki?

Najpopularniejszymi materiałami, z których produkowane są meble łazienkowe, są płyty MDF. Spotykane są także szafki i regały ze stali, drewna i ze szkła, ale stanowią one zdecydowaną mniejszość na rynku. Nasze meble łazienkowe wykonane są z wysokiej jakości płyty MDF. Podczas procesu produkcyjnego jest odpowiednio zabezpieczona i przygotowana na warunki wysokiej wilgotności i częstej zmiany temperatury. W seriach mebli MODO, TRAFFIC i TWINS stosujemy wysokiej jakości płytę wilgocioodporną, która jest niewrażliwa na niszczące działanie wilgoci. Technologie stosowane podczas produkcji naszych szafek i półek uniemożliwiają rozmnażanie się wirusów, bakterii i pleśni, które mogą rozwijać się na zawilgoconym drewnie.

Płyta laminowana do łazienki

Płyty MDF są poddawane obróbce na kilka sposobów. Mogą być fornirowane, czyli pokryte kilkumilimetrową warstwą naturalnego drewna, a potem zabezpieczone specjalnym lakierem przed wilgocią. Innym sposobem ochrony płyty MDF i przygotowania jej na wysoką wilgotność jest foliowanie lub laminowanie. W tym ostatnim przypadku płytę pokrywa się laminatem, czyli elastycznym tworzywem szczelnie otaczającym jej powierzchnię. Dobrej jakości płyty laminowane świetnie radzą sobie w warunkach łazienkowych, ale te z niższej półki mogą po pewnym czasie użytkowania chłonąć wodę i rozwarstwiać się.

meble łazienkowe marki Koło kolekcja Twins

Fronty łazienkowe – jakie parametry są ważne

Fronty mebli łazienkowych są najbardziej narażone na wpływ wilgoci, wahania temperatury, zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne które mogą pojawić się podczas codziennej eksploatacji. To ważne, aby fronty szafek łazienkowych wybrać ze szczególną dbałością o ich jakość. Powinny być wytrzymałe, łatwe do utrzymania w czystości i odporne na działanie środków chemicznych. Kolorystyka i stylistyka frontów są też kluczowe dla wystroju i estetyki wnętrza.

Praktyka pokazuje, że warto zainwestować w dobre meble łazienkowe, wykonane z wysokiej jakości materiałów. Taki wybór ułatwia oszczędzanie w łazience. Takie szafki cechują się trwałością oraz estetycznym wyglądem przez długi czas. Nie ma potrzeby wymiany szafek przez długie lata. 

W kolekcjach TWINS i TRAFFIC proponujemy kilka rodzajów frontów łazienkowych. Matowe i z połyskiem, dostępne w kilku kolorach: białym, szarym, czarnym, platynowym i antracytowym. Dla miłośników drewna proponujemy fronty w barwie bielonego jesionu, idealnie komponujące się z aranżacjami łazienek w stylu skandynawskim lub rustykalnym. W nowoczesnych minimalistycznych i klasycznych wnętrzach świetnie prezentują się geometryczne bryły szafek z kolekcji MODO i TWINS, białe, szare lub antracytowe.

Dużą popularnością cieszą się także szafki z czarnymi matowymi frontami. Są wykorzystywane do projektów łazienek w stylu industrialnym i nowojorskim. Nowoczesne, o świetnym designie i ciekawym wykończeniu, stają się ważnym dopełnieniem wystroju wnętrza.

Ciekawym rozwiązaniem są też szafki z lustrzanymi frontami. W kolekcji NOVA PRO PREMIUM są dostępne szafki z lustrem na umywalkę o różnej szerokości, z regulowanymi wewnętrznymi półkami, wbudowanym oświetleniem oraz ukrytymi wewnątrz gniazdkami elektrycznymi do wygodnego ładowania szczoteczki elektrycznej lub golarki. To świetna opcja dla małych łazienek, szafka z lustrem wykorzystuje podwójnie tę samą przestrzeń. Za lustrem ukryte jest dodatkowo poręczne i pojemne miejsce do przechowywania.

Szafki wiszące w łazience – na co zwrócić uwagę, jak zaaranżować

To najpopularniejszy typ szafek. Wieszamy je nad umywalką, nad wanną, nad stelażem podtynkowym wc, a także w formie wysokich słupków lub półsłupków. Te ostatnie świetnie wykorzystują trudny do zaaranżowania fragment przestrzeni. Wysokie, a wąskie, z łatwością wpasowują się w miejsce między np. kabiną a umywalką. Tworzą dużo schowków do przechowywania, które jednocześnie łatwo można ukryć.

Wybierając szafki wiszące do łazienki, zwróćmy przede wszystkim uwagę na ich sposób mocowania i udźwig. Ważne, aby stabilnie i bezpiecznie powiesić je na ścianie, by nie stanowiły niebezpieczeństwa podczas korzystania z łazienki. Nad umywalkę polecane są szafki z lustrzanym frontem, które za lustrzaną taflą tworzą wygodne miejsce do przechowywania. To świetna opcja do małych łazienek, w których można je wykorzystać jako sprytny trik do wizualnego powiększenia przestrzeni.

Szafki wiszące dodają optycznej lekkości. By dodatkowo pogłębić ten efekt, górne szafki wiszące wybierajmy w jasnej kolorystyce, „cięższe” ciemniejsze barwy zostawiając dla szafek stojących. Ta zasada dobrze sprawdza się też w czarno-białej łazience, niezależnie od wielkości jej metrażu.

Szafki stojące w łazience 

To regały, stojące słupki i szafki poumywalkowe, które często są ukryte pod blatem. Warto skomponować z nich zestawy meblowe w zwartej zabudowie, które nie tylko dają bardzo pojemną przestrzeń na kosmetyki, ręczniki i środki czystości, ale także ukrywają za frontami pralkę, kosze na brudną bieliznę czy schowki na środki czystości. Przykryte wspólnym blatem tworzą spójny i wygodny element wyposażenia łazienki.

NovaProPremium szafka